Apua painonpudotukseen?

söpö.mut.plösö

onko palstalla ihmisiä, jotka on onnistunu pudottamaan liikakilojaan? ylipainoni ei ole vielä hurja, 8kg liikaa, mutta haluaisin onnistua pudottamaan 10-15kg. mul on mielenterveysongelmia ja itsetunto on aika surkea. teknisesti asiainkulku on jo tiedossa, mutta haluaisin tsemiä henkises puoles. miten saisin itseni motivoitua? miten pysyy erossa herkuista, kun ne on niin houkuttelevia ja lohdullisia?

10

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sulla pitää olla itsekuria että onnistut. Aloita lenkkeily ja tee terveellinen ruokavaliomalli ja sitten syöt sen mukaan ja samalla treenaat.

    • faktatietoa

      Kaikki muutkin tälle palstalle kirjoittelevat naiset ovat myös ylipainoisia ja mt-ongelmaisia. Sovit heidän joukkoon siis aivan hyvin. He tosin eivät pysty kovin uskottavasti sinua laihtumisessa neuvomaan kun kerran eivät itsekään ole siinä vielä onnistuneet.

    • Selvitä paljonko kaloreita sinun pitää syödä, että painosi pysyy ennallaan. Syö sitten max 500 kilokaloria vähemmän. Laske syömäsi kalorit. Jos ratkeat syömään tänään vaikka karkkipussin verran ylimääräisiä kaloreita, älä yritä kompensoida sitä seuraavana päivänä kärvistelemällä nälässä. Syö vain normaalisti. Punnitsee itsesi viikottain, älä päivittäin. Painon putoaminen voi pysähtyä vähäksi aikaa, koska keho yrittää kompensoida kerryttämällä nestettä. Se menee ohi parissa viikossa, syö vain normaalisti. Jos paino ei ala putoamaan parin viikon jälkeenkään, vähennä syömistä tai lisää liikuntaa. Mitä enemmän painat, sitä enemmän kulutat energiaa.

      • Kalorien laskemisen pointti on oikeastaan se, että tulee tietoiseksi siitä, miten paljon kaloreita missäkin on. Tällöin syöminen pysyy paremmin hallinnassa, koska tietää kuinka iso vaikutus sillä suklaalevyllä on omaan energiansaantiin.


    • Neitsytsetä

      Sokeriin jää koukkuun. Korvaa makeiset ensi alkuun hedelmillä...omena, banaani, tms. Rypäleet, mansikat, on myös parempia herkkuja. Mitä kauemmin olet ilman sokerinameja, sitä vähemmän niitä tekee mieli.

      Lohtua kannattaa hakea liikunnasta, ei syömisestä.

    • Minä en ole koskaan onnistunut pudottamaan painoani, mutta enpä ole yrittänytkään. Voin silti teorisoida herkkujen välttelyä: Ratkaisevat hetket ajoittuu sille välille kun kävelet kaupan ovesta sisään ja ulos. Menet ensimmäiseksi hevi-osastolle ja ostelet kaikenlaista, saman voit halutessasi toistaa liha- ja kalaosastolla. Ja sitten se vaikein osuus: et osta muualta mitään mikä mielestäsi olisi herkullista.

    • Ei kannata mitään kaloreita alkaa laskemaan kun menet siinä ihan sekaisin ja epäonnostut takuulla. Aloita säännöllinen liikunta, syö enemmän kasviksia , kalaa, kanaa , juo paljon vettä. Pidä herkkupäivä kerran 2 viikossa, ei tarvii luopuu herkuista heti kokonaan. Syön ruokaa pieninä annoksia säännöllisesti jotta aineenvaihdunta toimii. Perus kotiruoka riittää painon pudottamiseen.

      • vihatipunen

        Mä olen kyllä onnistunut pudottamaan painoani kaloreita laskemalla. Mutta ei varmaan kaikki tykkää sellaisesta näpertämisestä eikä se kaikille sovi. Mutta kuten Ätmel totesi, sillä tavalla tulee tietoiseksi miten paljon kaloreita on missäkin.


    • Fmkewklöfweklwefwef

      Motivaatio on ailahtelevaa ja epäluotettavaa, motivaatio pettää aina.

      Tie itsekuriin on piinallinen ja vaivalloinen, mutta itsekuri opittuna on ehdottoman toimiva.

      Ala siis etsiä ja koulia itseäsi itsekuriin ja unohda se "motivaatio" koska se on pettävä järjestelmä.

    • KevytOlo

      Itse aluksi pienensin annoksia, en luopunut kokonaan mistään, vaan sallin itselleni maistaa herkkujakin, mutta vain vähän. Toisilla toimii, toiset sortuu sitten syömään koko keksipaketin. Tällä hetkellä syön noin puolet siitä mitä ennen, mutta olo on kylläinen, kai mahalaukku on kutistunut. Veikkaisin, että kiloja on lähtenyt n. 10, ehkä enemmänkin, useampi vaatekoko kuitenkin.

      En ole laskenut kaloreita enkä punninnut itseäni, laihtumisen näkee kyllä peilistä ja vaatteista ja keventyneestä olosta, joka motivoi jatkamaan. En laittanut mitään ankaria tavoitteita tai aikatauluja.

      Mulla auttaa sellaiset asiat, että esim. ostan jonkun vaatteen, johon haluan mahtua. Ihan mieletön fiilis kun se sitten lopulta mahtuu! Myös kivempi katsoa itseä peilistä hoikempana. Jos tulee ihan hillitön herkkuhimokohtaus, menen syömään peilin eteen sen herkun, silloin tulee herkuteltua vähemmän. Olen myös laittanut possunkuvamagneetin jääkaapin oveen :)

      Ja tietenkin se liikunnan lisääminen on tärkeää. Hyvää oloa/lohtua saan nykyään liikunnasta, en pelkästään herkuista. Ei sen tarvitse olla mitään ihmeellistä joka kerralla, kävely on halpaa, helppoa ja mukavaa. Kotona voi laittaa jotain musiikkia ja tanssahdella siinä minkä jaksaa tai tehdä jonkun jumpan, Youtubesta löytyy vaikka mitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      175
      1471
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1049
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      735
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      670
    5. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      650
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      643
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      642
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      593
    10. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      587
    Aihe