Kuka myy ? musta/hopea karttapalloja jossa on kuu, minulla
on jo maa.
on jo maa.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Kelpaisko tuo: http://karttapallo.org/tuotteet/kuukarttapallo-columbus-lunar-valaistus
Ei näytä kylläkään miltään musta/hopea-painokselta. Huutonetissä näkyi ainakin olleen vuoden 1969 NASA:n versio, joten muutkin nettikaupat ja vanhan tavaran liikkeet kannattaa ehkä tarkistaa.
Alnilam tuli myös mieleen, mutten sattunut siellä Kuupalloa näkemään, vaikka Maan pallokartan versioita oli useita.
"Maan pallokartan versioita oli useita. "
On kuitenkin olemassa yksi virheetön kartta litteästä maasta, pallomaasta on tosiaan vain eri versioita kun yritetään väärentää litteänmaan karttaa pallon pinnalle.
https://3.bp.blogspot.com/-SI1j1mJgVzE/V-loAXNznNI/AAAAAAAACTg/SU_CRy8CFC06P7VmIVpNMKr46DCXc2wCwCLcB/s1600/LunarInfoOnGleasonMap.jpg
Melko virheetön, ottaen huomioon ettei virheitä ole muualla kuin alueiden koossa ja muodossa, ja tietysti perusoletuksessa.
eipä tunnu löytyvän koko maailmasta , kumma juttu.
muistasin nähneen jopa suomessa, olisiko ollut kärkkäinen
No tuossahan oli just, ylempänä, 100 euroa.
Värivalinnat ovat tuossa mielestäni huonot. Sininen näyttää siltä kuin se kuvaisi merialueita kuten Maakarttapalloissa.
Yksikään ihminen ei ole koskaan kiertänyt kuuta. En usko että lähiaikoina kiertääkään. Joudumme odottelemaan tovin... :-)
Joku kirjoitti: "Yksikään ihminen ei ole koskaan kiertänyt kuuta. En usko että lähiaikoina kiertääkään. Joudumme odottelemaan tovin... :-)"
Epävirallisten laskujen mukaan 22 eri henkilöä on kiertänyt Kuun, jotkut vielä useamman kerran. Kierroksia tehtiin kylläkin Apollo-ohjelman aikana ja vielä avaruusaluksella, mitä ei ilmeisesti lasketa. Kävellen, kontaten tai vaikkapa soutamalla ei Kuuta tosiaan ole tiettävästi kierretty, joten Pipero on oikeassa.
Niin mutta Apollojutskat olivat huuhaata. Jätetään ne siis suosiolla laskuista pois. Yksikään ukkeli ei ole siis kuuta kiertänyt.
Jos se olisi helppoa niin siellä kiertelisi ukkoja ihan sikana.
Ei ole keskustelunaihetta, johon kuusalkkari ei tulisi nolaamaan itseään.
Kirjoitin hakusanoiksi "lunar globes for sale" ja hakulaite esitteli yhtä ja toista ilmeisesti myynnissäkin olevaa Kuupalloa. Olisiko jokin niistä riittävän lähellä aloittajan toiveita?
(Mm: http://www.ebay.com/bhp/moon-globe
http://www.shopatsky.com/moon-globe)
Vilkaisin samalla sitten noita historian tietoja, kun aloin ihmetellä, mistä ovat ensimmäiseksi onkineet tietonsa tuosta Kuun etäisemmästä (Maahan näkymättömissä olevasta) pinnan osasta. Wikin mukaan venäläisten Luna 3-luotain kuvasi kuun "takaliston" jo 1959 ja heikäläinen tiedeakatemia julkaisi kuvat Kuu Atlaksessa v. 1960.
Apollo 8:n 3-henkisen miehistön jäsenet kiersivät sitten ensimmäinä ihmisinä Kuun v. 1968. (https://en.wikipedia.org/wiki/Far_side_of_the_Moon) Tämä nyt vaan tiedoksi sille Piperolle. Muut tuntuvat jo nämä asiat hyvin tietävänkin.
Unohdetaan nyt jo ne Apollot! Ne olivat ainoastaan suurta kusetusta.
Siellä se Kuu vain killittelee vieläkin valloittamattomana. Uskon että sinne vielä joskus yritetään sitten kun tekniikka on tarpeeksi kehittynyttä. Eipä ole lähiaikoina lentoja sinne odotettavissa.
munanpaistaja paistakoon vaan muniansa
eBay on hyvä paikka mutta en nyt ala sieltä mitään ostaan kun en ole ennekään ostanut.
ei tiedä mitä saa ?
ja lisäksi postikulut, suomesta suoraan kaupasta jos ei saa ,en osta.
yerwr
Kuun takapuolta ei ole kartoitettu.
Siksi siitä ei uskalleta Kuupalloa tehdä koska joku vielä kiertää Kuun ihan aikuisten oikeasti ja kuvaa sen.
Älä nyt hulluja puhu. Kuka nyt sinne kuun takapuoleen voisi mennä???
Mielenkiintoista että ei löydy ihan noin vain. Itse löysin aikanaan sattumalta Kuupallon kirpparilta ja en ole nähnyt vastaavia missään. Tallessa se on vieläkin.
Tämä on jo vanha ketju mutta ajattelin kommentoida. :)
Tuolla Amazonilla on lisää ( Linkki : https://www.amazon.com/slp/moon-globe/tcvrkmcknan36tj )
Myös muista planeetoista kuten Marsista.
Siihen palloon jonka ostin aikoinaan on merkitty paikat johon kuualukset on laskeutuneet. En tiedä miten näissä uudemmissa mutta voisin kuvitella että sama asia niissäkin. Täytyy tutkia jos löytyisi mitään vuosilukua että koska se on valmistettu.
Ehkä syy miksi niitä ei kovin paljo löydy on että kuu on levy joka leijuu taivaalla, joten siitä on vaikea tehdä palloa. Ainakaan me emme ikinä näe toista puolta kuusta, joten se näyttää levyltä. Myöskään auringosta ei koskaan näe toista puolta, ja se on liian kirkas, joten ei voi nähdä jos se pyörii.
Aurinko pyörii n. 2 km / sekunnissa eli vinhaa vauhtia. Ei toki ihan ensi vilkaisulta näytä siltä...
Juu, ei näytä ei.
Missä ovat todisteet että Aurinko edes pyörii ?
Kuinka sen etäisyys on saatu laskettua vai onko sekin kusetusta?
Löytyi valmistaja pallolle ja tällainen se on.
https://www.worthpoint.com/worthopedia/vintage-la-luna-moon-globe-denmark-305470203
Se on Kuupallo.