Yhdyssanan osien raja merkitty kursiivilla

miten_on

On olemassa yhdyssanoja, joissa sanan jälkimmäisen osan ensimmäinen kirjain kirjoitetaan kursiivilla, koska sanalla olisi muuten kaksi täysin eri merkitystä. Mutta nyt en saa mieleen yhtään sellaista sanaa. Esimerkkejä, kiitos! :)

17

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Syömämies

      Tämä keskustelupaikka ei kursivointia tue, mutta yksi klassinen esimerkki nyt tulee pieneen mieleeni:

      luuta-akka vs. luu-taakka.

      Varpuluutien valmistaminen ja kaupustelu ei sinänsä taida olla enää oikein tätä päivää. Vai olisikohan Viipurin torilla? Itselläni ei tuoretta havaintoa ole, koskapa olen ajanut kaupungin läpi viimeksi helmikuussa 1973, rattoisalla bussimatkalla Leningradin ihmeitä kummastelemaan.

      Luutaakkoja on meidän ruokakuntamme hirvenmetsästäjäosapuoli (syöjätär) kantanut syksyisin lihaklönttien ohella keittiöömme monestikin. Pieni ahkerointi on sitten palkittu ylimääräisellä jauhelihalla sekä keittojen ja kastikkeiden pohjaksi kelpaavalla luuliemellä.

      • Luuta-akan ja muidenkin vastaavien sanojen tapauksessa väliviiva laitetaan sen säännön perusteella, että jos sanassa on peräkkäin kaksi samaa vokaalia, jotka kuuluu eri tavuihin, vokaalit kuuluu erottaa väliviivalla.


    • Syömämies

      Tarkemmin ajatellen: nuo esimerkkisanani kirjoitetaan lähtökohtaisesti eri tavalla ilman kursivointejakin. Luudantekijämuori vaatii yhdysmerkin, koska alkuosa ”luuta” päättyy samaan vokaaliin jolla loppuosa ”akka” alkaa. Ilman yhdysmerkkiä on kyse luukuormasta.

      • miten_on

        Sitten ilmeisesti muistan väärin. Oli vain sellainen muistikuva, että jossain kielioppikirjassa olisi lukenut näin, mutta jos ja kun näin ei ole, pyydän anteeksi virheellistä väittämääni.


    • Onko?

      Epäilen...

    • Kursorinen

      Miten kursiivi kirjoitetaan käsin (tekstaamalla tai kaunokirjoittamalla)? Entä tällä palstalla? Eli aloitus taitaa olla taas näitä hupijuttuja...

      • Olen joskus jossain nähnyt samanlaisen avauksen, eikä silloinkaan kukaan pystynyt esittämään yhtään elävää esimerkkiä siitä, missä kursiivia oltaisiin käytetty yo. tarkoituksessa.

        Jossain kirjassa on tietysti mahdollista, että kursiivilla on selvennetty jotain epäselvää yhdyssanaa, kuten vaikka kaivosaukko, mutta tämähän on yksittäistapaus, eikä mikään standardi.


      • Oppikirjaonoppikirja

        Juuri näin. Jossain oppikirjassa tai vastaavassa on voitu kursiivia käyttää, mutta se ei tarkoita että se oikeassa käytössä kirjoitettaisiin niin. Sama kuin ala-asteen matematiikan kirjassani oli yhteenlaskujen yhteydessä nallen kuva. Se ei tarkoita että aina kun kirjoittaa johonkin yhteenlaskun että se nalle pitäisi joka kerta piirtää samalla.


      • Kollimaattori kirjoitti:

        Olen joskus jossain nähnyt samanlaisen avauksen, eikä silloinkaan kukaan pystynyt esittämään yhtään elävää esimerkkiä siitä, missä kursiivia oltaisiin käytetty yo. tarkoituksessa.

        Jossain kirjassa on tietysti mahdollista, että kursiivilla on selvennetty jotain epäselvää yhdyssanaa, kuten vaikka kaivosaukko, mutta tämähän on yksittäistapaus, eikä mikään standardi.

        Kursiiviahan käytetään joskus korostamaan tiettyä sanaa ja sillä tavalla sitä saattaisi joku käyttää yhdyssanassakin, samalla tavalla kuin joku toinen voisi kirjoittaa, että nyt on kyseessä YHDYSsana.
        Mutta ei sitä todellakaan aloittajan tarkoittamassa mielessä käytetä.


      • pokke
        Kollimaattori kirjoitti:

        Olen joskus jossain nähnyt samanlaisen avauksen, eikä silloinkaan kukaan pystynyt esittämään yhtään elävää esimerkkiä siitä, missä kursiivia oltaisiin käytetty yo. tarkoituksessa.

        Jossain kirjassa on tietysti mahdollista, että kursiivilla on selvennetty jotain epäselvää yhdyssanaa, kuten vaikka kaivosaukko, mutta tämähän on yksittäistapaus, eikä mikään standardi.

        Missä näit tällaisen? Antaisitko linkin siihen?


      • votelo

        Ei sitä keskustelua ole enää.


    • local_area_lannoitus

      KarjalanTalo
      KarjaLantalo
      KarjaLanTalo

    • votelo

      Koulu|laiskuri tarvitsee koululais|kuria

      • koiraportti

        Tämä on kyllä ehdoton voittaja.

        Äsken sattui silmään koiraportin myynti-ilmoitus. Myynnissä ei kuitenkaan ollut koi-tilanteesta tehty raportti.


    • erkkiantero

      Yleensä onneksi asiayhteydestä ilmenee mistä osista yhdyssanan täytyy muodostua.

      Jos oikein haluaa hämätä lukijoita, voi yhdyssanan rivittää ja katkaista väärästä paikasta. Muistelen pitkään ihmetelleeni jomman kumman iltapäivälehden kantta tai lööppiä, en enää muista kumpaa, jossa luki (näin rivitettynä):

      Ilmais-
      kuja
      Bagdadiin!

    • näin_on

      Et taida tietää, mitä kursiivi tarkoittaa. Ei kannata käyttää sanoja, joiden merkitystä ei tiedä, siinä vain satuttaa itsensä. Ja pelleily kannattaa suosiolla pitää jollain pelleilypalstalla. Väität siis, että on olemassa tietynlaisia sanoja, mutta et tiedä yhtään. Tämähän voisi johtua siitä, että mielesi on vinksahtanut, mutta todennäköisesti olet vain kusettamassa ja hihittämässä ovelan vetosi hienoudelle.

      • miten_on

        Näinhän asia varmasti onkin. Olipa kiva, kun kerroit minullekin. Ja vieläpä erittäin fiksulla tavalla.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      91
      7335
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3897
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3470
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2612
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      230
      2605
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      2403
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      129
      2339
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2219
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      20
      2045
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1922
    Aihe