raamattu on...

jahvemeneeroskiin

...paimentolaismiehen aivopieremä satukirja. Olematon mielikuvitusjumala on olematon ja sekös teistejä raivostuttaa :)

25

243

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ja silti moni ateistiksi itseään kutsuva joutuu ilmeisesti jatkuvasti vakuuttelemaan tätä asiaa itselleen. Muuten on vaikea ymmärtää, miksi heidän ajatuksensa tuntuvat pyörivän jakuvalla syötöllä uskonasioissa.

      • eiolejahveaei

        Ei siinä paljon vakuuttelua vaadita kun ne 500 000 ihmisen keksimää jumalaa loistavat poissaolollaan. Vai joudutko itsellesi vakuuttelemaan että joulupukkia ja hammaskeijuja ei ole olemassa?


      • pösilökö

        ..no pakkokai se on tunnustaa.. minulle tämä on vain ajanvietettä..tulettahan tekin Ateisti palstalle vakuuttelemaan jumalan olemassaolosta..eikö me sitten saisi panna hanttiin?, ilman syytöksiä, että uskonasiat olisivat aina muka mielessä, ei ainakaan mulla, vasta sitten, kun käyn kurkistamassa Ateisti palstalta netistä,että mitä aivopieruja(muuten loistavasti joku oivaltanut osuvan sanan) nyt uskovat ovat keksineet!! sitten vaastaan jos vastaan.


    • voi.hallelujaatia.sentäs

      Totta kyllä. Jumala se loistaa tänäänkin poissaolollaan. Vois vaikka vaihteeksi näyttäytyä. Uskovaisten ei tarvitsisi alituiseen olla hokemassa, että on se Jumala olemassa on on, ihan varmana on. Ja vain heidän valehteluunsa sitten pitäisi uskoa.

    • ihmettelenvain

      Voidaankohan sitä laskea pahointelyksi jos lapset aivopestään näin naurettaviin paimentolaismiesten keksimiin satuihin? Monet tälläkin palstalla hääräävät teistit näyttävät olevan täysin todellisuudesta vieraantuneita ja heidän korvien välissään mellastavat demonit, enkelit, jumalat, synnit, helvetit ja muut sadut. Pitäisikö vanhemmat pistää vastuuseen?

      • stalin.oli.ateisti

        Joo, kielletään kaikki mitä sinä et satu ymmärtämään. Tehään sillain. Eiköhän se siitä taas ateistien onnela aukea vanhaan Neuvostoliiton tyyliin. Täällä on sinun tapaiset ateistit ehdotelleet kaikkea mahdollista kiusaa ihmisille, jotka ovat tietoisia henkitodellisuudesta ja uskovat Jumalaan. Lasten huostaanottoa, pakkohoitoa saamaan mielisairaalaan, eutanasiaa ja propagandalla hävittämistä.


      • "stalin.oli.ateisti"

        Soini.on.uskovainen
        ja kuinka hyvin meillä meneekään.


      • kannattaapohtia

        "tietoisia henkitodellisuudesta"

        Kyseessä on mielikuvitusasia jolla ei todellisuuden kanssa ole mitään tekemistä. Kannattaa ehkä miettiä tarkasti mikä on saanut sinut uskomaan olemattomaan?


      • DRHouse
        stalin.oli.ateisti kirjoitti:

        Joo, kielletään kaikki mitä sinä et satu ymmärtämään. Tehään sillain. Eiköhän se siitä taas ateistien onnela aukea vanhaan Neuvostoliiton tyyliin. Täällä on sinun tapaiset ateistit ehdotelleet kaikkea mahdollista kiusaa ihmisille, jotka ovat tietoisia henkitodellisuudesta ja uskovat Jumalaan. Lasten huostaanottoa, pakkohoitoa saamaan mielisairaalaan, eutanasiaa ja propagandalla hävittämistä.

        Hitler oli harras uskovainen ja kreationisti. Mitäs se hän tekikään? Pisti jokmaisen eritavalla ajattelevan leireilemään, julisti ateisminb laittomaksi, varasti valtavat määrn eri uskoisten omaisuutta, salli toisen kristityn, mengelen, toteuttaa sairaimpia himojaan ja tapatti massiivisesti porukkaa. Ja aloitti vielä maailmansodan. Sellainen se on kristittyjen onnela ja paratiisi...


    • varma-arpa

      Uskonasiat on ateisteille spn porukalle ,kuin koiralla luu.
      Ei voi nielaista, mutta ei tahdo sylkeä poiskaan.
      Tehkää parannus, vielä on armonaika. Jeesus on Herra !

      • kalikkakalahti

        Sinähän se täällä ateistipalstalla olet satuinesi :) Tiedätkö sanonnan "se teisti älähtää jonka mielikuvitusjumalaan kalikka kalahtaa" :)


      • pitaakin.muistaa

        Osuvasti sanottu


    • vaivielämiehen

      "paimentolaismiehen"

      Olen pahoillani mutta olen eri mieltä, sillä kyseessä on pluraali, ei singulaari.

      • "Olen pahoillani mutta olen eri mieltä, sillä kyseessä on pluraali, ei singulaari. "

        ai niinku paimentolaistenmiehen?


        oliko jesse siis painmetolaisten "miesten mies"?


      • huohhoohhoijakkaa
        kusettava_kirkko kirjoitti:

        "Olen pahoillani mutta olen eri mieltä, sillä kyseessä on pluraali, ei singulaari. "

        ai niinku paimentolaistenmiehen?


        oliko jesse siis painmetolaisten "miesten mies"?

        "ai niinku paimentolaistenmiehen?"

        Etkö oikeasti tiedä mikä on pluraali? Se on MONIKKO!!!!!

        Eli oikea muoto olisi "paimentolaismiesten".

        Täytyy kyllä myöntää etten tunnista kieliopillisesti tarjoamaasi muotoa: "paimentolaistenmiehen".

        Siinä on yhdyssana, jossa on kaksi genetiiviä, mutta . . . .

        Myöskin myöhemmin tarjoamasi sana "painmetolaisten", on vieras. Muodoltaan se viittaa genetiivin lisäksi jonkinlaiseen adjektiiviin. Kenties kyse on Painmeto-paikasta peräisin oleva henkilö tai esine, tai tapa, esim.


      • "Täytyy kyllä myöntää etten tunnista kieliopillisesti tarjoamaasi muotoa: "paimentolaistenmiehen"."

        Tunnistatko kenties anaalis-retentiivisen?


      • muahhahhhaaaaa
        kusettava_kirkko kirjoitti:

        "Täytyy kyllä myöntää etten tunnista kieliopillisesti tarjoamaasi muotoa: "paimentolaistenmiehen"."

        Tunnistatko kenties anaalis-retentiivisen?

        En, mutta sitä ilmeisesti tunnistat ;)


      • "En, mutta sitä ilmeisesti tunnistat ;) "

        sitäpä sitä.
        eimen.


      • loristeluttaakosekirkko
        kusettava_kirkko kirjoitti:

        "En, mutta sitä ilmeisesti tunnistat ;) "

        sitäpä sitä.
        eimen.

        Joo'o. Eipä tässä kait muu auta kuin nauraa. ha ha ha.


    • tervemenoajumalat

      Tänäänkin jäi se jeesus tulematta, tempaus tapahtumatta ja maailma loppumatta ja sehän teistejä kismittään. Mielikuvitus jeesus jahveineen on lentämässä roskakoriin muiden keksittyjen jumalien joukkoon. Ja hyvä niin :)

      • hillitonkurvi

        Ja jälleen uusi päivä edessä jolloin jää mielikuvitusjeesus tulematta. Katkeraa on teistien kalkki kun jahve poikineen on lentämässä samaan roskakoriin muiden mielikuvitusjumalien seuraksi. Jumalattoman hyvää keskiviikkoa siis :)


    • hg5t4r3e098

      Turpaan tulee....jos vielä teet tällaisia typeriä aloituksia, tuliko kerralla selväksi, sekoilija?

      • teistipettyyaina

        Ottaako koville kun ei se mielikuvitusjeesus tullutkaan tänään? Toivottavasti et lataa hirveästi toivoa huomiseenkaan :)


    • Raamattu on yliluonnollinen kirja.
      Usein kuulee väitettävän, että Raamattu on vain ihmisten kirjoittama kirja. Näin ei ole. Raamattu on Jumalan sanaa, mutta Hän on käyttänyt ihmisiä kirjureina. Tiedämme, että Raamattu on Jumalan sanaa, koska Raamatussa on yliluonnollinen Jumalan voima, mitä ei ole missään muussa kirjassa. Se on syntynyt Pyhän Hengen vaikutuksesta ja siksi sillä on ollut positiivinen muutosvaiktus miljoonien ihmisten elämään.
      Raamatun kautta ihmiset ovat löytäneet elämälleen tarkoituksen ja mielekkyyden. Se on vapauttanut lukuisat ihmiset alkoholismista, huumeista, tupakasta tai muista riippuvuuksista. Sen kautta ihmisiä on parantunut yliluonnollisesti, masennukset väistyneet, avioliitot ja ihmissuhteet eheytyneet. Taloudelliset ongelmat ovat ratkenneet. Sen kautta viha ja katkeruus ovat muuttuneet rakkaudeksi. Suurrikollisista on tullut kunnon kansalaisia ja elämään tullut ilo, rauha ja yltäkylläisyys.
      Raamatun kautta Jumala on myös puhunut monille ihmisille ja sen kautta moni on löytänyt yhteyden Jumalaan ja voinut kokea uudestisyntymisen ja pelastuksen. Raamattu on antanut ihmisille lohdutusta, rohkaisua, ymmärrystä ja viisautta. Mikään muu kirja ei ole saanut tällaista aikaan. Sitä ei ole saanut aikaan Charles Darwinin ”Lajien synty” –kirja, ei Richard Dawkinsin ”Jumalharha” –kirja, eikä Albert Einsteinin suhteellisuusteoria. Sen saa aikaan vain Raamattu, koska siinä on Jumalan yliluonnollinen voima.
      Ei siten olekaan ihme, että Raamattu on maailman suosituin kirja. Sitä on painettu yli 6 miljardia kpl ja julkaistu noin 475 eri kielellä. Siksi saatana vihaa sitä kirjaa ja yrittää uskotella ihmisille, että se on satukirja, mutta me tiedämme, että saatana on valehtelija, eikä sillä ole mitään mahdollisuutta tuhota Raamattua.
      ”Ruoho kuivuu, kukkanen lakastuu, mutta meidän Jumalamme sana pysyy iankaikkisesti.” (Jes.40

      • KazuKa

        "Usein kuulee väitettävän, että Raamattu on vain ihmisten kirjoittama kirja. Näin ei ole. Raamattu on Jumalan sanaa, mutta Hän on käyttänyt ihmisiä kirjureina. "

        Miksi Jumala päätti kirjoituttaa raamatusta sellaisen, että se on melkein täyttä fiktiota (kaikki taikuuteen liittyvä kuten luominen ja tulva), epäluotettava (ristiriitoja) ja että tämä on kunnioitusta ansaisematon, verenhimoinen tyranni?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      40
      3586
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      74
      3363
    3. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      112
      3010
    4. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      2727
    5. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2144
    6. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      1988
    7. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      28
      1866
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      40
      1609
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      62
      1193
    10. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      1095
    Aihe