Mitä mielestäsi tarkoittaa "HENGELLINEN"?

ToniLutra

Useinhan hengellisyys yhdistetään ukovaisuuteen, mutta sitähän se ei sinänsä ole, vai onko?

Saatetaanpa hengellisyys liittää myös yliluonnollisen kokemiseen tai siihen uskomiseen, mutta ei se mielestäni ole sinänsä sitäkään.

Voisko se olla sitä, että on kiinnostunut vähän keskimääräistä syvällisemmin elämän tarkoituksesta, siitä miten ihminen toimii, siitä miten maailma ja maailmankaikkeus toimii, mutta ei vaan teknisessä mielessä vaan kokonaisvaltaisemmin. Eihän kaikki voi olla ihan puhtaasti tieteellisesti selitettävissä olevaa tekniikkaa, vai voiko?

Itse olen kiinnostunut sekä tieteestä että uskonnoista ja "yliluonnollisesta", mutta erityisesti kiinnostaa se miksi ihmiset toimivat tietyllä tavalla. Seuraan pidemmällä kaavalla mm. politiikkaa ja ihmettelen todella mihin olemme menossa.

2

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kummituksiaeiole

      Hengellinen on synonyymi valheelle. Se mitä ei ole, ei ole.

    • ToniLutra

      Tieteeseen sokeasti uskovilla "hang aroundeilla" tuntuu olevan kova luottamus tieteen kaikkivoipaisuuteen. Onneksi sentään suurin osa teteen tekijöistä ymmärtää tieteen teon rajallisuuden, joka tietysti liittyy ihmisen omaan rajallisuuteen. Mailmankaikkeudessa voi olla ja luultavasti on paljon sellaista, jota ihminen ei voi havaita, ymmärtää tai selittää. Jopa eläimillä ja kasveilla on kykyjä ja aisteja, jotka menevät ihmisen käsityskyvyn ulkopuolelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      272
      3392
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1863
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      28
      1537
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1411
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1058
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1014
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      66
      906
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      786
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      707
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      686
    Aihe