Miten kertoa

Vegavai

Miten voisin kertoa äidilleni että haluaisin olla vegetaristi olen 12-vuotias ja perheessämme on syöty lihaa koko ikäni

5

203

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • villemattila

      Kokeile vaikkapa sellasta klassista lausetta kuin "Äiti, haluaisin olle vegetaristi". Sit rupeat kokkaamaan omat sapuskasi ellei äitisi halua ruveta kahta erilaista ruokaa ruveta päivittäin tekemään.

    • Ma_ria1

      Rupeet ite kokkaamaan,samalla äiti saa apua ruoan valmistuksessa.Lupaat vaikka tehdä ruokaa yhtenä päivänä viikossa ja koska tekijä saa päättää,ni teet kasvisruokaa.

    • 515

      Kannattaa perehtyä asiaan ja kertoa faktoja. Vanhemmat yleensä kieltävät erikoisruokavaliot, koska pelkäävät, etteivät ne täytä ravitsemusvaatimuksia ja ovat lapselle epäterveellisiä. Kannattaa etukäteen etsiä tietoa siitä, miten vegetaristi muodostaa lautasmallin, ja mitä terveyshyötyjä on lihan jättämisestä. Tällöin vanhemmat saavat pelkoihinsa vastauksia, jolloin heidän on helpompi pohtia päätöstäsi objektiivisesti. Voit esimerkiksi sanoa, että myös lihaa sisältävä ruokavalio voi olla väärin koostettuna epäterveellinen ja lapsen kehitykselle haitallinen. Lihan sisältyminen ruokavalioon ei ole automaattinen takuu siitä, että syö terveellisesti.

      Voit aloittaa tiedon etsimisen vaikka THL:n sivuilta:
      https://www.thl.fi/fi/web/elintavat-ja-ravitsemus/ravitsemus/syodaan-yhdessa-ruokasuositukset-lapsiperheille

      Tuolta kannattaa lukea ja vanhemmillekin näyttää seuraava esite:
      http://www.julkari.fi/bitstream/handle/10024/129744/KIDE26_FINAL_WEB.pdf?sequence=1
      Katso esim. kpl 2.2. "Terveyttä edistävä ruokavalio", jossa käsitellään kasvisruokavaliota, eli vegetaariruokavaliota. Avaa tiedosto, paina "CTRL" ja "f" samanaikaisesti ja kirjoita hakukenttään "kasvisruokavalio". Näin löydät helposti kaikki kasvisruokavalioon liittyvät maininnat esitteessä.
      Sivulta 99 alkaa vegaaniruokavaliota (ei sisällä mitään eläinperäisiä tuotteita, kuten liha, maito, kananmuna, juustot) koskeva osuus. Vegaaniruokavalio vaatii enemmän suunnittelua kuin kasvisruokavalio, mutta on oikein toteutettuna yhtä terveellinen kuin kasvisruokavalio ja sekaruokavalio.

    • Vinkistävaari

      Suosittelen pienemmän pahan taktiikkaa. Tule yksi kerta kotiin myöhään, ota kainaloon sellainen 40 vuotias harley davidson mies. Toki voit myös valita sopivan henkilön saharan etelä-puolelta. Sitten ilmoita, että olet kasvissyöjä. Äitisi hyväksyy sen heti ja haluaa keskustella tärkemmästä asiasta heti.

    • Auttamishalu

      Kerrot tulevasi kaapista - kasvisruokakaapista...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      125
      5401
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      44
      5052
    3. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4437
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3998
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3424
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      92
      3334
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3281
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1602
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1541
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1160
    Aihe