Merivalvonta

MitaanTietamaton

Merivartiosto näytti taas pysähtymismerkkiä. Edellinen kerta oli 1980-luvulla. Olikohan rouva mielenkiinnon kohteena, kun sain vauhdin himmattua rinnalle ja turpani sitloodasta ylös, niin naisvartija kääntyi ympäri ja miehet totesivat, että tämä riittää ja toivottivat hyvää kesää. Ei edes köyttä ehditty tarjota.

18

572

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juustokakka

      Ai että siis merivartiostossa olisi ollut naisista kiinnostunut naispuolinen virkailija, joka pysäyttelee ainoastaan "mielenkiintoisia" naisveneilijöitä? Todettuaan että tyttöystäväsi ei kiinnosta, käski virkaveljensä poistua paikalta ?? En usko tarinaasi.

      • sivullinen_

        Et sinä sitä kyllä ymmärtänytkään.


    • Tutkijatyyppi

      Jos edellinen kerta on 35 vuotta sitten ja vaimo sama, niin kyseessä oli arkeologinen tutkimus

    • Eimuuallapärjää

      Merivartijat on meidän elättejä.

      • taidatollaitsekinelätti

        Mielummin heitä elättää kuin verovirkailijoita, tilastonikkareita tai Trafilaisia...


      • rajaRailonaAukeaa

        Ystäväni putosi saaren kalliolta 5 metrin ja katkaisi sääriluunsa.. Merivartijat tulivat keskellä pimeää yötä saareen, kantoivat miehen vaikeasta paikasta veneeseen ja kuljettivat rannassa odottavaan ambulansiin, kaikki ihan ilmaiseksi.
        Sen jälkeen en ole pitänyt heitä turhanpäiväisinä, sen enempää kuin ambulanssikuskeja, sairaalahenkilökuntaa tai palomiehiä.


      • näinhän_se_onkin

        Piditkö ennen? Onneksi kaverisi jalka meni poikki niin silmäsi avautuivat!


      • Anekdootti
        rajaRailonaAukeaa kirjoitti:

        Ystäväni putosi saaren kalliolta 5 metrin ja katkaisi sääriluunsa.. Merivartijat tulivat keskellä pimeää yötä saareen, kantoivat miehen vaikeasta paikasta veneeseen ja kuljettivat rannassa odottavaan ambulansiin, kaikki ihan ilmaiseksi.
        Sen jälkeen en ole pitänyt heitä turhanpäiväisinä, sen enempää kuin ambulanssikuskeja, sairaalahenkilökuntaa tai palomiehiä.

        Oikea sanamuoto olisi ehkä "ilman lisämaksua". Ilmaista tuo pelastustoiminta ei ole. Maksamme nuo toiminnot veroilla.


      • rajaRailonaAukeaa
        näinhän_se_onkin kirjoitti:

        Piditkö ennen? Onneksi kaverisi jalka meni poikki niin silmäsi avautuivat!

        Idiootti.


      • rajaRailonaAukeaa
        Anekdootti kirjoitti:

        Oikea sanamuoto olisi ehkä "ilman lisämaksua". Ilmaista tuo pelastustoiminta ei ole. Maksamme nuo toiminnot veroilla.

        Olet ihan oikeassa, veroista menee.
        Meripelastuksen osuus rajavartiolaitoksen budjetista (löytyy netistä) 2016 on 6,6 miljoonaa euroa.
        Koko Suomen verobudjetti on noin 90 miljardia euroa. Eli meripelastuksen osuus kaikista veroista on noin yksi 13 000:s osa.
        Joka tarkoittaa, että minun veroistani menee vuodessa noin 1 euro 50 senttiä merivartioston meripelastukseen. Tuon summan maksan riemuiten ja nimitän sitä käytännössä ilmaiseksi.


    • Onneks mua ei olla pysäytetty. Veneessä kaikki päin persettä. Pelastusliivit sentäs pitäis olla. Ja ikää vasta 14. No ei se iso vene ookkaan 40hv koneella.

    • MitaanTietamaton

      Aloittajana tätä hiljaa sydämessäni pohdin ja pelkkään silmämääräiseen tsekkaukseen lienee syynsä.

      Vastoin tämän palstan kokemuksia merivartiosto ei ollut kiinnostunut sammuttimen leimasta. Eikä promilleista. Eikä vene- tai VHF-todistuksista. Eikä tietenkään rakettien parasta ennen päiväyksestä.

      Toinen vaihtoehto on, että ruma naama säikytti nuoret miehet.

      Tai sitten molemmat vaihtoehdot pätevät.

      • Katsastelija

        Rakettien päivämäärän kyttäys kuuluu leikkiviranomaisten katsastusleikkeihin. Eivät ole lakisääteisiä.


      • Kylläpähiertää
        Katsastelija kirjoitti:

        Rakettien päivämäärän kyttäys kuuluu leikkiviranomaisten katsastusleikkeihin. Eivät ole lakisääteisiä.

        On sulla kyllä pahasti jäänyt harmittamaan merivartijat...onko jotain henkilökohtaista vai vaan muodikasta ääriliberalismia?


      • eihierräeikierrä
        Kylläpähiertää kirjoitti:

        On sulla kyllä pahasti jäänyt harmittamaan merivartijat...onko jotain henkilökohtaista vai vaan muodikasta ääriliberalismia?

        Eli merivartijatko ne sinun mielestäsi niitä rakettien päivämääriä syynäävät?


    • voihan_peräaalto

      Kyllä on röyhkeää meininkiä, kun pysähtymismerkki näytetään 35 vuoden välein. Ei venettä vauhtiin saa, kun jo pysäytetään.

    • Pamputojossa

      Ne katto että kyydität jotain huumehippiä ja pysähtyi pamputtamaakseen, sitten kun huomasivat että.kysymyksessä sattaiskin olla daami niin pidättäytyivät pamputtamisesta

      • Voi olla niinkin. Itse pamputan vain daameja. En tosin pamputtaisi aloittajan rouvaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      327
      1608
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      32
      1326
    3. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      523
      1298
    4. 65
      1041
    5. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      74
      990
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      53
      776
    7. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      111
      743
    8. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      75
      742
    9. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      39
      668
    10. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      468
      667
    Aihe