"Olen henkilökohtaisesti sitä mieltä..."

henkilökohtaisesti_

"Henkilökohtainen mielipiteeni on... " Tämä on vain tarpeetonta korostamista, koska mielipide on aina henkilökohtainen.

"Olen sitä mieltä..." ja "mielipiteeni on..." ovat aivan riittävät.

9

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mielipide ei välttämättä ole aina henkilökohtainen. Henkilö voi edustaa järjestöä tai yritystä tai viranomaista, jolla on jokin kanta eli mielipide, joka puolestaan eroaa henkilön omasta mielipiteestä.

      • henkilökohtaisesti_

        Eikö tuolloin pitäisi kertoa, että kyseessä on TOISEN mielipide..?


      • 10-14
        henkilökohtaisesti_ kirjoitti:

        Eikö tuolloin pitäisi kertoa, että kyseessä on TOISEN mielipide..?

        Mitä tarkoitat? Eihän siitä ollut kysymys. Otetaan tämä nyt uusiksi: ihmisillä on usein jokin "rooli", esimerkiksi viranomaisen tai jonkin firman edustajana ja heidän on otettava huomioon se sanomissaan. Silloin on usein tarpeellista tuoda esiin se, että jokin heidän kannanottonsa on henkilökohtainen eikä sen "roolihahmon" kanta.

        Vaikkapa tällainen esimerkki: puolue X ei ole vielä tehnyt päätöstä siitä, minkä kannan se ottaa käsiteltävänä olevaan asiaan X, esimerkiksi johonkin kaupungin rakennushankkeeseen. Kyseisen puolueen tunnettua edustajaa haastatellaan jossain mediassa ja häneltä kysytään asiasta. Toki hän voi kertoa oman mielipiteensä, mutta hänen on korrektia tehdä selväksi, että se on hänen HENKILÖKOHTAINEN mielipiteensä eikä hänen edustamansa puolueen virallinen kannanotto. Toki avauksessa esittämäsi sanamuodot tarkasti ottaen sen kertovat, mutta niitä ei välttämättä ymmärretä niin, joten asiaa on tarpeen ja järkevää korostaa.

        Tai toinen esimerkki: kuvitellaan, että minä olen jossain seminaarissa työnantajani edustajana. Siellä kysytään kantaa johonkin alalla esilläolevaan ongelmaan tms. Jos sanon "mielipiteeni on", se ei itse asiassa kerro, onko se mielipiteeni henkilönä vai kyseisen firman edustajana ja sillä voi joskus olla suurikin merkitys.


      • henkilökohtaisesti_

        No joo, mutta usein sitä käytetään tarpeettomasti, koska kuulijat tietävät tavallisesti ilman sitäkin, että kyseessä on puhujan oma (henkilökohtainen) mielipide. Tätä tarkoitin. Kyseessä lieneekin vain puhujan oman egon "korostaminen".


      • IdId
        henkilökohtaisesti_ kirjoitti:

        No joo, mutta usein sitä käytetään tarpeettomasti, koska kuulijat tietävät tavallisesti ilman sitäkin, että kyseessä on puhujan oma (henkilökohtainen) mielipide. Tätä tarkoitin. Kyseessä lieneekin vain puhujan oman egon "korostaminen".

        Miksi kirjoitat "puhujan OMAN egon" ? "Puhujan egon" riittäisi, sillä eihän puhujalla ole muunlaisia egoja.


      • henkilökohtaisesti_
        IdId kirjoitti:

        Miksi kirjoitat "puhujan OMAN egon" ? "Puhujan egon" riittäisi, sillä eihän puhujalla ole muunlaisia egoja.

        Voihan puhuja aina korostaa jonkin toisen egoa..?


      • SaivarteluaLisää
        henkilökohtaisesti_ kirjoitti:

        Voihan puhuja aina korostaa jonkin toisen egoa..?

        Puhuja voi myös puhua yleisestä mielipiteestä tai jonkun toisen mielipiteestä, eikä vain henkilökohtaisesta sellaisesta.


    • henkilökohtaisesti_

      Asiahan on täysin selvä: omistuskerake kertoo, että kyseessä on puhujan oma mielipide.

      "(Henkilökohtainen) mielipiteeNI on... "

      Tässä "minä" (olen-verbi) kertoo saman asian.

      "OleN (henkilökohtaisesti) sitä mieltä..."

      Eihän edellä kukaan ilman "henkiökohtaisesti" voisi luulla, että puhuja kertookin toisen mielipiteestä...

    • Super-ego

      Syntyperäinen suomen puhuja ymmärtää mikä sävyero on ilmaisuilla "mielipiteeni on" ja "henkilökohtainen mielipiteeni on", huolimatta muodollisen logiikan säännöistä. Tämä varsikin asiayhteydestä jossa aiemmin on ehkä esitetty yleisempiä näkemyksiä. Ja jos tämä on itsensäkorostusta, niin olkoon. Korostuksia, tähdennyksiä, varmennuksia ,redundanssia ja toisteisuutta, myös tästä kaikesta on elävä puhekieli tehty.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      63
      1241
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      890
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      815
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      86
      676
    5. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      644
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      46
      564
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      36
      564
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      534
    9. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      118
      520
    10. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      513
    Aihe