Miten kaloilla menee taksonomia?
Heimo, yläheimo, alaheimo, suku, laji...? Mikä on ylin ja mikä alin puumallissa? Esimerkki?
taksonomiaa
3
319
Vastaukset
- Üngster
http://tolweb.org/tree/home.pages/popular.html
Melko suppea on, mutta esimerkkien kautta voisi jotain selkoa saada. Englanniksi yleisemmästä spesifimpään termit ovat: kingdom, division, class, order, family, genus ja species. Esim. Kala ja Coregonus lavaretus (common whitefish eli siika). - larry
Eläinkunta (eliökunta) - selkärankaiset (kaari) -kalat (luokka) - luukalat (lahko) - heimo - suku -laji - alalaji/rotu...meniköhän tää oikein..
Kalojen luokitusperiaatteet eivät poikkea eläinkunnan yleisestä taksonomiasta. Tavallisesti käytetyt taksonomian tasot ovat kaloillekin laji, suku, heimo, lahko ja luokka. Lisäksi käytetään tarvittaessa välitasoja ja lajia alempia luokitustasoja, lähinnä alalajia ja (kasvu)muotoa, sekä luokkaa ylempiä tasoja.
Taksonomiasta yleisesti ks.
http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/takso.html
Kalojen luokituksesta antaa aika hyvän kuvan kirja "Maailman kalojen nimet" (Vanamo, 2004). Siinä on kaloiksi luettu kuusi selkärankaisluokkaa(viiksiympyräsuiset, ympyräsuiset, koppapääkalat, rustokalat, varsieväiset ja luukalat). Taksonomisia tasoja siinä ovat lähinnä em. perustasot, mutta jonkin verran on heimoja jaettu siinä alaheimoihin, ja lisäksi ryhmittelyssä esiintyvät luokkaa ylemmät tasot yläluokka ja alajakso (ja pääjakso, mutta kaikki kalat kuuluvat selkäjänteisten pääjaksoon).
"Kalat" ei pitkiin aikoihin ole ollut taksonominen yksikkö, vaan sanaa käytetään epämääräisessä merkityksessä käytännön tarpeisiin (esimerkiksi puhuttaessa kalastuksesta, akvaariokaloista jne.). Esimerkiksi ahven on ihmiselle läheisempää sukua kuin haille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 163461
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit202336En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m321965- 181881
- 821848
- 261582
- 291450
Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui361417Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91394Hyvää Huomenta Rakas Neiti
Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies111334