Mitä hyvää on entsyymeissä ?

kjellkleppe

Entsyymithän ovat proteiineja, sellaisia monimutkaisia pitkiä molekyylejä sykkyräksi muotoutuneena. Oman biologia-muistini mukaan vatsahappo hajottaa proteiinit aminohapoiksi, jotka ovat riittävän pieniä imeytymään suolen läpi verenkiertoon. Solut sitten rakentelevat aminohapoista niitä proteiineja mitä elimistö tarvitsee.

Miksi sitten mainostetaan että hunajassa tai jossain "superfoodissa" olisi jotain harvinaisia entsyymejä joita ei ihmiset tahdo saada tarpeeksi. Olkoon nyt miten hienoja entsyymejä tahansa, jos ne hajoaa alkutekijöihinsä vatsassa, niin tarvitaanko niitä välttämättä? Vai voiko ruoansulatuskanavasta imeytyä jossain määrin kokonaisia proteiineja vereen?

5

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos mainostetaan niin sitten se on varmaan humpuukia.

    • kirjaskorpioni

      Hunajan fruktoosi ja glukoosi ovat peräisin kukkien meden ä ruoko- ja muista sokereista, jotka hajoavat mehiläisten syljessä olevien entsyymien ansiosta. Niitä on varsinkin tuoreessa hunajassa jonkin verran, ei paljoa, ja tietysti ne hajoavat ihmisen mahassa. Lisäksi hunajassa on hieman alkuperäkukkien siitepölyä, jossa on myös hitusen valkuaisaineita. Eipä hunajan entsyymeistä kannattaisi puhua, mutta minkäs mainonnalle teet.

    • AivanSimppeliä

      Ihmisparkoja kusetetaan kaikissa asioissa, kaikkialla ja kaiken aikaa jos se tuo rahaa.

      • kirjaskorpioni

        Mahalaukussa hajoavia ja tehottomiksi muuttuvia lääkkeitä annetaan kapseleissa tai pillereissä, jotka vapauttavat lääkkeen vasta ohutsuolessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 164
      4027
    2. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      94
      3374
    3. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      99
      2730
    4. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      288
      2595
    5. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      39
      2326
    6. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      152
      2063
    7. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      6
      1684
    8. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      1120
    9. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      42
      1069
    10. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1038
    Aihe