Pekka Reinikainen: Darwinismi tyrmätty Nobelin arvoisesti (evoluutio on satua)
Olli67Mr
Pekka Reinikainen: Darwinismi tyrmätty Nobelin arv
7
93
Vastaukset
- Brina
Ei evoluutio mihinkään katoa, vaikka kuinka monta pekkareinikaista tahansa kertoisi omista uskomuksistaan! Evoluutio prosessina on luonnonlaki eli siis se selittää luonnon eri muotojen jatkuvasta kehittymisestä kohti täydellisempää ilmenemistään hologrammisesta systeemissä jota kutsutaan elämäksi. Materiaalisten "muotojen" takana on Tietoisuus; mitään ei voi ilmetä/olla olemassa ilman sen vaikutusta.
Tietoisuus on Hengen ominaisuus (kutsu sitä vaikka Jumalaksi , jos se on helpompaa ajatella niin!). Se on materiaalitonta, mutta tiedostaminen riippuu esim. ihmisellä hänen aivokapasiteetistaan (neuronien määrästä joka on kasvava ominaisuus eli siis kehittyvää) Jopa atomissa on tietynlainen tietoisuus, muuten se ei pysyisi "kaavoissaan"! Uskon (tämänhetkisen tietoisuuteni rajoissa), että kehittymisen/evoluution tarkoituksena on ilmentää tuon kaikkiallisen ja Yhden Hengen Tietoisuuden ja Ainoan Totuuden eri lukemattomia, ilmeisesti äärettömiä ja loputtomia mahdollisuuksia.
Itselleni tuollaiset reinikaismaiset raamatulliset selitykset eivät enää vuosikymmeniin ole antaneet tyydyttäviä vastauksia. Siis pidän niitä lähinnä seurauksena "lapsellisesta" tietämättömyydestä ja siksi vielä niin suuresta uskosta perinteiseen uskonnolliseen näkemykseen (mutta evoluutio seuraa joka tapauksessa auttamattomasti jokaista ...ennemmin tai myöhemmin!)- huipputieteellisesti
"Evoluutio prosessina on luonnonlaki eli siis se selittää luonnon eri muotojen jatkuvasta kehittymisestä kohti täydellisempää ilmenemistään hologrammisesta systeemissä jota kutsutaan elämäksi"
ja kun tuohon lisätään ne 'tieteellisesti hyvin perustellut' kommentit, jotka jotkut esittävät tyyliin että 'kreationistit' puhuvat 'soopaa' ja 'huuhaata', niin tuollaista 'tieteellistä' nerokkuutta soveltamalla on varmaan selvää, että pian tulevat esim. kaikki syövän salat ratkaistuiksi sekä lennot Marsiin ja kauemmaksikin JA TAKAISIN ovat pian luonnollisen arkipäiväisiä asioita. huipputieteellisesti kirjoitti:
"Evoluutio prosessina on luonnonlaki eli siis se selittää luonnon eri muotojen jatkuvasta kehittymisestä kohti täydellisempää ilmenemistään hologrammisesta systeemissä jota kutsutaan elämäksi"
ja kun tuohon lisätään ne 'tieteellisesti hyvin perustellut' kommentit, jotka jotkut esittävät tyyliin että 'kreationistit' puhuvat 'soopaa' ja 'huuhaata', niin tuollaista 'tieteellistä' nerokkuutta soveltamalla on varmaan selvää, että pian tulevat esim. kaikki syövän salat ratkaistuiksi sekä lennot Marsiin ja kauemmaksikin JA TAKAISIN ovat pian luonnollisen arkipäiväisiä asioita.>tuollaista 'tieteellistä' nerokkuutta soveltamalla on varmaan selvää, että pian tulevat esim. kaikki syövän salat ratkaistuiksi sekä lennot Marsiin ja kauemmaksikin JA TAKAISIN ovat pian luonnollisen arkipäiväisiä asioita.
Eivät ne sentään pian ole kovin arkipäiväisiä asioita, mutta jos kreationistit pääsisivät huseeraamaan tieteessä, ne eivät toteutuisi ikinä eikä nykytilan säilyttäminenkään pitkän päälle onnistuisi. Tai jos olisivat parisataa vuotta sitten päässeet, Lontoon virkamiehet laskisivat yhä millaisen määrän hevosenpaskaa kaupungin liikenne sietää pysähtymättä kokonaan.
- fda
Reinikainen uskoo näin. Entä sitten?
Se mikä on "kesken" tietenkin kehittyy koska uskon seuraavan havaintoni kertovan kehittymisestä (ni) = Darwinismi
Se mikä on täydellistä ei kehity, se on ja pysyy, ja laajenee
(mutta evoluutio seuraa joka tapauksessa auttamattomasti jokaista ...ennemmin tai myöhemmin!)onneksi- asdfgasdfgasdf
No siitä vain noutamaan se Nobel. Voi kyllä olla ettei Reinikaista muutaman suomalaislahkolaishörhön lisäksi kukaan muu vakavasti ota.
Pekka ei voi edes varastaa Nobel-pystiä, kun on jo liian vanha niin fyysiseen operaatioon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?631241Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11890Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75815Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.86676- 53644
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs46564Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt36564Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36534Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot118520Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43513