Jos olet oikeasti välkky, vastaa tähän filosofiseen kysymykseen.
Tämä on paljon syvällisempi kysymys kuin esim. "Mikä on elämän tarkoitus", joka on mieletön kysymys loogisesti, koska se merkitse mitään.
Sanojen ymmärtäminen on myös tärkeää.
Älykkyyskysymys: Miksi mitään ei olisi olemassa?
6
263
Vastaukset 6
- en_tiijjä
Eihän se olekaan olemassa, koska jotain on.
Mä oon miettiny pitkään, että: "Jos on ei mitään, niin mitä on ei mitään?"
Toi kysymys on melkein sekottanu mun pään.- olisimmekasveja
Jos olisi ei mitään aivomme eivät toimisi niin kuin ne normaalisti toimivat, silloin ei olisi mitään.
- näytäsarves
Koska silloin ei itsekkään olisi olemassa.
- ReinoDescartes
Määrittele "olemassa"?
Onko atomien representaatio "mitään"?
Riippuu millä tasolla katsotaan, jos oletamme säieteorian pitävän paikkansa, kaikki on 1-ulotteisia värähteleviä säikeitä.
Perinteisesti ajateltuna on vain kvarkkeja ja elektroneja ja niiden välistä vuorovaikutusta.
Nykyisen tiedon valossa, kysymys on siis järjetön. Jotain on olemassa koska me olemme olemassa.
On kuitenkin esitetty ajatuksia siitä, että tämä kaikki ympäröivä on tietokonesimulaatiota. Muuttaisiko se mitään? Ei ainakaan olemassaolon kontekstissa. Onko sillä väliä, onko kupla jossa elämme tietokone tai universumi kenties multiversumissa?
Loppupeleissä ei tämä oikeastaan ole kovin ihmeellinen kysymys, jo Descartes päätteli cogito, ergo sum (ajattelen, siis olen).- tavallinen.ihminen
Vai niin. No ongelmat ne on sinulla ja Karttusen Reinarilla. Minä en ole vielä koskaan ajatellut. Minä olen toiminnan mies, minä vaan teen ja sitten katsotaan, mitä siitä tuli. Siitä huolimatta vaan olen olemassa minäkin.
Juuri äsken tulin lähikaupasta ja toin sieltä kainalollisen olutta. Kohta alan täyttää Viking-loton kuponkia. Mitäs sinä ja Reiska sillä aikaa meinaatte puuhata?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 591280
Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust571208Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍1331142- 1011024
Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,71010- 50859
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.6823Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista27781Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it197710- 71679