Korvatkaa lohi ekologisella porkkalalla

stop.kalarääkkäykselle

Lopettakaa kalojen rääkkääminen ja vaihtakaa lohi porkkalaan. Pääraaka-aine on porkkana.

http://www.hs.fi/ruoka/art-2000004886340.html

''Ne kypsennetään suolakuoressa, kuoritaan, suikaloidaan ja marinoidaan yksinkertaisessa savuaromi-viinietikka-rypsiöljymarinadissa. Päivän tai kahden muhimisen jälkeen edessä on marinoituja porkkanaviipaleita, jotka muistuttavat sekä rakenteeltaan että maultaan yllättävän paljon ehtaa kylmäsavulohta.''

8

309

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Njetvege

      Hirveetä paskaa, tuli kokeiltua ja nyt kaapissa notkuu pullollinen Poppamiehen savulitkua jolle ei ole mitään käyttöä! Sota-aikana tuo olisi ehkä jotenkin mennyt läpi, mutta miksi korvike nykyisin kun aitoa kalaa saa! Parempi olisikin puhua vain savumarinoidusta porkkanasta eikä mainita kylmäsavukalaa lainkaan!

    • Njetvege

      Kamala korvike! Sota loppui yli 70 vuotta sitten, miksi yhä korvikkeita?

      • reeniäsano

        Kannattaa reenata pahan päivän varalle. Saattaa se sota tulla joskus uudelleenkin, tai joku muu hässäkkä, että kalaa ei saa.

        Samaa mieltä tuosta savuaromista. Ei ainaan raakana ole hyvää. Vahingossa sattui puteli, kun luulin sen olevan jotain chipotlekastikkeen tyylistä.


      • vilosohvi

        Ajattele vähän pidemmälle. Nykyaika kaikkineen on korvikeiden kulta-aikaa. Ruokavaliomme ei kokonaisuudessa ole laajentunut, vaan kapeutunut. Ajattele vaikka kevytkokista. Se ei sisällä mitään muuta aitoa kuin vesi. Ja siitäkin huolimatta pahimmatkin kriitikot vetätät sitä posket lommolla. Kuten kaikkea muuta värjättyä, makeutettua ja esanssoitua. Koko elämä alkaa olla korviketta. Sitä vietetään somessa, todellisuutta ei haluta nähdä.


    • jghfdgfgsdgd

      Huomasin ohjeen! Täytyy kokeilla. Itse olen vegaani, mutta porkkala voisi pelastaa superallergisen joulupöydänkin. Vaikeasti allergiselle riski on jo se, että samassa pöydässä on kalaa (isossa porukassa joku sohii kuitenkin sitä väärällä haarukalla jne, jolloin allerginenkin saa siitä osansa).

      Perinteiset jouluruuat sisältävät paljon juureksia. Jos haluaa perinteen vuoksi juureksia, muttei kaikkia kaikissa muodoissaan, niin tuossa olisi vaihtoehtoinen porkkanan käyttömuoto laatikon ja rosollin sijaan.

      • jghfdgfgsdgd

        Kokeilin reseptiä. Tykkäsin. Savukalan makua en muista, mutta tässä muodossa tykkään porkkanasta. Itse asiassa tuote koukuttaa.

        Haasteellista oli porkkanoiden "nylkeminen", mutta viimeiset onnistuivat jo paremmin. Jatkosssa käytän vain porkkanan paksuimman osan ja laitan ohuet kärjet muuhun ruokaan. Saa asetettua porkkanat tilataloudellisemmin paistoastiaan.

        Toinen juttu oli suola. Tein tupla-annoksen, josta jää kilo likaantunutta suolaa. Miten ihmeessä se pitäisi hävittää? Biojätteeseen tuskin käy. Sekajäte taas menee kaikki nykyään energiapolttoon. Tuskin iso määrä suolaa on ekologista polttaakaan.

        Eli olisi kiva, jos tuotteen voisi valmistaa ilman isoa suolamäärää. Kai idea suolassa kypsentämisessä on (oletan) että porkkana säilyy kypsyessä napakkana ja samalla suolaantuu sopivasti. Kuitenkin koen suolajätteen ongelmaksi. Ei sitä uudelleenkaan voi käyttää.


      • luulisi-säilyvän
        jghfdgfgsdgd kirjoitti:

        Kokeilin reseptiä. Tykkäsin. Savukalan makua en muista, mutta tässä muodossa tykkään porkkanasta. Itse asiassa tuote koukuttaa.

        Haasteellista oli porkkanoiden "nylkeminen", mutta viimeiset onnistuivat jo paremmin. Jatkosssa käytän vain porkkanan paksuimman osan ja laitan ohuet kärjet muuhun ruokaan. Saa asetettua porkkanat tilataloudellisemmin paistoastiaan.

        Toinen juttu oli suola. Tein tupla-annoksen, josta jää kilo likaantunutta suolaa. Miten ihmeessä se pitäisi hävittää? Biojätteeseen tuskin käy. Sekajäte taas menee kaikki nykyään energiapolttoon. Tuskin iso määrä suolaa on ekologista polttaakaan.

        Eli olisi kiva, jos tuotteen voisi valmistaa ilman isoa suolamäärää. Kai idea suolassa kypsentämisessä on (oletan) että porkkana säilyy kypsyessä napakkana ja samalla suolaantuu sopivasti. Kuitenkin koen suolajätteen ongelmaksi. Ei sitä uudelleenkaan voi käyttää.

        Luulisi sitä jämäsuolaa voivan käyttää vielä ruoanlaitossa, koska eihän se oikeastaan voi pilaantuakaan, kun on suurimmaksi osaksi suolaa? Onhan niitä kaiken maailman "makusuolia" muutenkin. Tosin se mahdollinen öljy voi vähän haitata käyttöä.

        Mutta roskiin nakkaisin sen muussa tapauksessa. Itse en lajittele muutenkaan mitään, koska jätemaksut ovat nousseet aivan tarpeeksi. Palkatkoot jätefirmat niillä rahoilla vaikka maahanmuuttajia lajittelemaan "materiaalinsa", joksi sitä nykyään pitäisi kutsua.


    • aromiapesästä

      Savuaromista muuten sen verran, että isojen lihatalojen "palvaus" on yleensä pelkkää savuaromin tuotteeseen lisäämistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      59
      1300
    2. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      1228
    3. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      134
      1150
    4. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      101
      1034
    5. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      1030
    6. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      54
      922
    7. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      6
      833
    8. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      32
      828
    9. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      197
      710
    10. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      71
      689
    Aihe