Kemian vai fysiikan kysymys?

Parturoitava

Philips-kotiparturin (verkko-/akkukäyttöisen hiustenleikkuukoneen) käyttöohjeesta:
»Älä käytä verkkolaitetta sellaisissa pistorasioissa, joissa on tai joissa on ollut sähköisiä ilmanraikastimia, sillä verkkolaite voi vahingoittua pysyvästi.»

Osaisiko joku selittää, mistä on kysymys? Tuottavatko ”sähköiset ilmanraikastimet” (millaisia ne lienevätkin) esimerkiksi otsonia? Millä tavalla ilmassa olevat vähäiset otsonipitoisuudet voisivat olla haitallista verkkolaitteelle?

Tietämäni mukaan otsonointia käytetään esimerkiksi sellaisten sisätilojen raikastamiseen, jotka halutaan hajuttomiksi runsaan tupakoinnin jäljiltä. Otsonoinnin aikana ei näissä tiloissa saa oleskella.

1

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5e_kierrätyskeskuksesta

      Harrastukset -> Elektroniikka -palstalla osattaisiin ehkä neuvoa.
      "Joissa on ollut" on täysin älyvapaa ehto: Pistorasiaan ei pidä jäämän mistään kulutuslaitteesta mitään "muistoa" kun laite on siitä irroitettu. Eikä mikään FI-hyväksytty / CE-hyväksytty koje saa tuottaa sähköverkkoon sellaisia häiriöitä, että jokin toinen koje rikkoutuisi -- vastavuoroisesti mikään koje ei saisi olla niin herkkä (varsinkaan joku fööni) että sekoaisi verkkovirrassa esiintyvistä häiriöpiikeistä.

      - Minulla digiboxi boottaa joka kerta kun pesukoneen rumpu vaihtaa pyörimissuuntaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      121
      2642
    2. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      69
      1094
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      210
      1054
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      39
      982
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      931
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      894
    7. 36
      876
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      123
      853
    9. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      4
      829
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      812
    Aihe