On kaksi sähkövarausta q1 ja q2
etäisyydellä s. Niin mikä on niiden
välinen potentiaali??
Potentiaali???
4
232
Vastaukset
- Huutiukko
Pistevarauksen Q potentiaali etäisyydellä r on
V(E,r) = 1/(4 pi epsilon(0)) * Q/r
Jos on kaksi varausta q1 ja q2 niiden yhteinen potentiaali pisteessä, jonka etäisyys q1:stä on r1 ja q2:sta r2 on
V(E1 E2,r1,r2) = 1/(4 pi epsilon(0)) * (q1/r1 q2/r2) = V(E1,r1) V(E2,r2).
Nuo E:t ovat sähkökenttiä: E = - nabla V
Lisätietoja: kts. wikipedia (eng.) kohta "Electric potential", alakohta "Electric potential due to a point charge".
Mitähän sitten mahdat tarkoittaa tuolla ilmaisullasi "niiden välinen potentiaali"? Kahden pisteen välinen potentiaaliero on jännite. Jos r1 ja r2 =0, menee homma äärettömällä laskemiseksi???
- nimimerkkiliianlyhyt
Pistevarausta lähestyttäessä sähkökenttä lähestyy ääretöntä joka on mieletöntä.
Kapasitanssin kautta voisi yrittää laskea?
http://physics.stackexchange.com/questions/101116/capacitor-with-different-charges-on-each-plate
V=(Q1−Q2)/2CV=(Q1−Q2)/2C
Pisteiden välillä ei taida olla kapasitanssia, joten ei myöskään jännitettä. Levykondensaattorille on helppo kaava,
https://fi.wikipedia.org/wiki/Kondensaattori tai
http://paasykoemara.blogspot.fi/2014/04/fysiikka-6-luku-32-levykondensaattori.html
palloille vaikeampi http://www.electrostatics.org/images/ESA_2014_G_Banerjee_et_al.pdf
HEHHEHHEE :))
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2032143
- 1341178
- 1131073
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa23827- 58796
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34751ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42638Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175584Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46567- 10540
