Juuri nyt näkyy Etelä-Suomen läntisellä taivaalla jotain todella kirkkaana. Lieneekö Mars tai Venus? Miten ne erottaa toisistaan?
Kirkas joku taivaalla.
8
354
Vastaukset
- Planeettojentuntija
Mars on punertava, Venus valkoinen ja nyt paljon kirkkaampi. Mars on nyt ylempänä ja näkyy pitempään.
- 8765
Kiitos. Venus siis oli kyseessä, Marsia en ikkunan takaa edes nähnyt.
- Tähtiinkatsellut
Venus-planeetta näkyy isona valkoisena klo n.17 aikaan ja samaan aikaan vähän vasemmanyläpuolella näkyy niin pieni mutta punertava Mars-planeetta. Ne lähestyvät toisiaan ehkä parina päivinä klo 17 aikaan. Ne laskeutuvat alas piiloon ajan kanssa. :(.
Sitten nousee kaunis Orion-tähtikuvio joskus klo 19 jälkeen vähän vasemmaneteläpuolella. Kuvio näkyy pitkään yöllä.
- laskee
Tuo on helppo tunnistaa paikan perusteella. Ensinnäkin on selvää, että kyseessä on planeeetta, koska se ei ole ollut siinä kiinteästi paikallaan. Nyt sattuu olemaan noin puolikuu, jolloin siitä näkee auringon suunnan. Tästä voi päätellä planeeetan olevan maan radan sisäpuolella. Toisaalta se on niin kaukana auringosta ja myös liian kirkas ollakseen Merkurius, joten sen täytyy olla Venus.
"Tästä voi päätellä planeeetan olevan maan radan sisäpuolella."
Noin kirkkaita kohteita voivat olla vain Venus ja Jupiter. Oheinen kuva näyttää havainnollisesti, että Jupiterkin on melkoisen osan ajasta tuolla suunnalla eli Venuksen näkymävyöhykkeen sisäpuolella. Se ei ole koskaan Maan ja Auringon välissä, joten se näkyy jatkuvasti verraten kirkkaana jollakin puolella taivasta. Tosin se on runsaan vuoden välein Auringon takana, jolloin taivaan valoisuus estää tai himmentää sen näkymistä.
Monikaan ei älyä eikä osaa ryhtyä esittämääsi, noinkin monimutkaiseen päättelyyn. Onhan helpompiakin keinoja, joita täällä on jo tullut esille.
Planeettojen sijainnit ja liikkeet nähdään ainakin täältä: http://www.theplanetstoday.com/
Asetukset avautuvat oikean yläkulman nuolesta, ensimmäisenä on ajanvieritys.- kijuhhkhik
Sitten näihin aikoihin vuodesta nousee myös Sirius lounaasta siinä iltayhdeksän maissa ja matkaa yön mittaan etelän kautta kaakkoon, on matalalla ja todella kirkas joten ilmakehä aiheuttaa väreilyä, tuiketta ja näennäisiä värimuutoksia. On aiheuttanut lukuisia "ufohavaintoja". Siriuksen paikan osoittaa viimeistään Orionin vyön kolmen tähden linja, viistosti vasemmalle alas, jos ei sitä muuten hoksaa..
pähkäilijä kirjoitti:
"Tästä voi päätellä planeeetan olevan maan radan sisäpuolella."
Noin kirkkaita kohteita voivat olla vain Venus ja Jupiter. Oheinen kuva näyttää havainnollisesti, että Jupiterkin on melkoisen osan ajasta tuolla suunnalla eli Venuksen näkymävyöhykkeen sisäpuolella. Se ei ole koskaan Maan ja Auringon välissä, joten se näkyy jatkuvasti verraten kirkkaana jollakin puolella taivasta. Tosin se on runsaan vuoden välein Auringon takana, jolloin taivaan valoisuus estää tai himmentää sen näkymistä.
Monikaan ei älyä eikä osaa ryhtyä esittämääsi, noinkin monimutkaiseen päättelyyn. Onhan helpompiakin keinoja, joita täällä on jo tullut esille.
Planeettojen sijainnit ja liikkeet nähdään ainakin täältä: http://www.theplanetstoday.com/
Asetukset avautuvat oikean yläkulman nuolesta, ensimmäisenä on ajanvieritys.Oletusasennossa planeettojen radat eivät ole todellisia vaan kaavamaiset, mutta neljännellä asetuskohdalla ne saa oikeiksi. Tosin yksi ulottuvuus jää saavuttamatta.
- k_h
Tuossa 31/12/2016 tuuletusikkunasta otettu kuva jossa Mars, Venus ja Kuu. Marsista hieman vasemmalle ylös on aurinkokunnan uloin planeetta Neptunus (ei näy kuvassa ja ainut planeetta jota ei näe paljaalla silmällä) joka löydettiin 1846. Tosin Galileo Galilei todennäköisesti näki sen vuonna 1612 ja 1613 luullen sitä tähdeksi.
Iltapäivällä taivaan tummetessa Venus tulee kirkkaampana näkyviin huomattavasti aiemmin kuin sen vasemmalla puolella oleva "oranssin värinen" Mars.
http://aijaa.com/kkALXe
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911107
- 125886
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa110881"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten278675- 76648
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait73603Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64572Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54546Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist38510- 72483