Ilman tätä palstaa olisin saattanut löytää jonkin uskonnon itselleni. Huomasin, että uskonto tekee haavan sieluun joka ei parene. Voi vain hoitaa itseään kunnes normalisoituu ja sitä ei voi tapahtua ennen kuin on päässyt uskostaan eroon.
Kiitos ateisteille ja uskoville
12
204
Vastaukset
- hgfdtyuiop
Valinta on ihan sinun oma, olet vapaa sen tekemään, elä epätäydellistä elämää ja vailla toivoa tulevaisuudestasi. EI HYVÄ!
- 12___13
"Ilman tätä palstaa olisin saattanut löytää jonkin uskonnon itselleni. Huomasin, että uskonto tekee haavan sieluun joka ei parene. "
Mutta sinä siis uskot sielun olemassaoloon? Miksi? Eikö se ole aika uskonnollista?
Mutta joo, itse en suosittele uskontoja, suosittelen Jeesuksen opetuslapseksi syntymistä. :)
http://www.kolumbus.fi/r.berg/index.html- ssammaani
Sielu voi olla myös kuvaannollinen ilmaisu, jolla tarkoitetaan, tunne-elämää, "henkisyyttä", henkevyyttä. Yleinen ristisanavihje: sielukasta musaa - vastaus = soul:)
- 12___13
Mutta varo Jeesusta. Se voi viedä sinut syvälle ongelmiin. Seuraa palstaa. Vihaisia uskovaisia nikkejä, jotka pakkotuputtavat omaa Jeesustaan ja uhisevat. :(
Uskonto on kuin huume ja aivokuume.
- uskonpasko
Tämän palstan uskovilla on kyllä hämmästyttävä kyky saada oma uskonsa näyttämään ääliöiden idioottimaisuudelta ja aika usein myös mielisairaudelta. Vähäisinkin järjen valo on kyllä todella kaukana palstan hihhuleiden umpipimeydestä.
Toisaalta tekevät kyllä hyvää työtä näyttäessään millaisissa pohjamudissa heidän säälittävät uskomuksensa rypevät. Ilmeisesti ovat viettäneet suuren osan elämästään joissain laitoksissa, koska näillä apukoulunkin reputtaneilla ei ole minkäänlaista yleissivistystä, kuten viesteistään aina niin selvästi näkee.
Surkuhupaisinta lienee se kun ovat ensin esittäneet kasan argumenttivirheitä, tökeröjä valheita ja asiallisen perustelun sijaan pelkkää solvausta ja vittuilua, niin sen jälkeen vielä käyttäytyvät pöyhkeän ylimielisesti. Aivan kuin olisivat muka sanoneet jotakin järkevää ja ylevää ääliömäisten idioottimaisuuksien, typerien valheiden, argumenttivirheiden ja solvauksien sijaan.
Nuo shakkia pelaavat pulut...- hgtfrdftyuop
Toi laulu on kuultu jo 50 000 kertaa keksi uusi
- captchare
hgtfrdftyuop kirjoitti:
Toi laulu on kuultu jo 50 000 kertaa keksi uusi
Se laulu on kuultu 50000 kertaa eikä ilman syytä.
- uskonpasko
hgtfrdftyuop kirjoitti:
Toi laulu on kuultu jo 50 000 kertaa keksi uusi
Joka ikisellä kirjoituksellasi sinä olet todistanut tuon laulun todeksi ja antanut aina syyn kirjoittaa sen uudestaan. Ja olet vielä niin säälittävän pohjattoman tyhmä idiootti että et tajua edes sitä, tietenkään. Ethän tajua mitään muutakaan koskaan. Olet elävä esimerkki siitä millaista pohjamutaa teidän hihhuleiden korvien välissä velloo.
- itsellesiteetvanhingon
Ihan sama vaikka kuolet ateistina, sillä mikään oppi ei uskontona pelasta. Ilman uudestisyntymään, syntymään ylhäältä Pyhän Hengen kautta, että Jeesus Kristus on syntien anteeksiantaja ja tie Isän Jumalan yhteyteen ei uskonnolla tai ateismilla ole eroa. Helvettiin päätyy sitä tietä aivan varmasti.
- q.v
Olet erehtynyt!
Lentävä Spagettihirviö on keitetty syntiemme puolesta. - treututr
Helvettiä ei ole olemassa. Jumalaa ei ole olemassa.
q.v kirjoitti:
Olet erehtynyt!
Lentävä Spagettihirviö on keitetty syntiemme puolesta.Kiitos, sain hämmentyneen reaktion toimistolla kun päädyin nauramaan ääneen viestisi lukiessani :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.2265104Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki663374PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist913050Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma373009Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne622865Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv902695Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest142401Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1032237- 1541651
Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä
Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn91320