Raamatun profetiat

totuustorvi

Raamatun profetioista yli 80% on toteutunut. Siinäpä mietittävää atterievoille.

20

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pulinatpfufuds

      Kaikki profetiat toteutuu kun tarpeeksi etsii yhtäläisyyksiä mitä on tapahtunut. Toinen on se että luetaan raamattua ja sitten tehdään jotain joka on mukamas toteunut profetia. Ihmiskunnalla on vapaa tahto joten se itse päättää mitä sille tapahtuu eikä tällöin ole ennalta määrättyä tietä.

      Kuka on tämä antikristus..onko se donald trump, paavi vai putin..näitä on niin paljon ettei osaa ottaa selvää kun kaikilla on oma mielipide

    • Heh, ei todellakaan ole.

      Kerros nyt aluksi yksikin "profetia" joka olisi toteutunut ja vieläpä niin että profetiaa ei ole kirjoitettu tapahtuman jälkeen.

    • vbbvvbccbv

      Profetia ei ole se että joku sanoo 1600 luvulla että joku iskee kaupunkiin york joskus. vaan täytyy olla tarkka tieto mitä missä milloin

      Yleensä näitä profetioita käytetään ihmisten pelotteluun ja kontrolloimiseen pelon kautta juuri kuten trumpin hallinto tekee tällä 7 maan maahantulokiellolla. Luodaan uhkakuva että jotain voi tapahtua.

    • Raamatussa on vain yksi profetia, jossa on annettu jonkinnäköinen aikaraja, jonka kuluessa sen tulisi toteutua. Ilman tuollaista määrettä, ei voida puhua profetiasta.

      Se profetia ei muuten toteutunut.

      Raamatun profetioista siis 0% on toteutunut, eikä se ainutkaan profetia tule toteutumaan ikinä.

      • dfr

        Tuo oli sinun todistuksesi uskonpuutteestasi. Mutta ei muuta.


      • Epäjumalienkieltäjä
        dfr kirjoitti:

        Tuo oli sinun todistuksesi uskonpuutteestasi. Mutta ei muuta.

        Jos ei pysty venyttämään yhden sukupolven aikaa 2000 vuodeksi, niin uskossa on vika?


      • dfr kirjoitti:

        Tuo oli sinun todistuksesi uskonpuutteestasi. Mutta ei muuta.

        Todistihan se toki senkin, etten minä usko ihan mihin tahansa roskaan, mutta toisaalta se todistaa myös sen, että Raamatun profetiat ovat äärimmäisen epäluotettavia.


    • Epäjumalienkieltäjä

      Jospa kristityt ja juutalaiset pääsisivät nyt ensin sopimukseen siitä, onko Vanhan Testamentin / Tanakin tärkein profetia eli vapahtajan ilmestyminen maan päälle toteutunut vai ei.

      Nythän tilanne on se, että toisten mielestä ennustus on selvästi toteutunut ja toisten mielestä ei missään nimessä. Tämä antaa myös perspektiiviä sille miten selvää se on, onko joku profetia toteutunut vai ei.

      • hjörmä

        Toiset uskoo ja toiset eivät mutta tietäminen ja oikeassaolo ratkotaan muuten kuin mielipiteillä.
        Tämä on toteutunut nyt; 2.Tessalonikalaiskirje:
        2:11 Ja sentähden Jumala lähettää heille väkevän eksytyksen, niin että he uskovat valheen,


        https://www.youtube.com/watch?v=50bUhZRRpvs
        Efesolaiskirje:
        5:12 Sillä häpeällistä on jo sanoakin, mitä he salassa tekevät;


      • Epäjumalienkieltäjä
        hjörmä kirjoitti:

        Toiset uskoo ja toiset eivät mutta tietäminen ja oikeassaolo ratkotaan muuten kuin mielipiteillä.
        Tämä on toteutunut nyt; 2.Tessalonikalaiskirje:
        2:11 Ja sentähden Jumala lähettää heille väkevän eksytyksen, niin että he uskovat valheen,


        https://www.youtube.com/watch?v=50bUhZRRpvs
        Efesolaiskirje:
        5:12 Sillä häpeällistä on jo sanoakin, mitä he salassa tekevät;

        <<Toiset uskoo ja toiset eivät mutta tietäminen ja oikeassaolo ratkotaan muuten kuin mielipiteillä.>>

        Oikeassa maailmassa argumentit ja havainnot ratkaisevat, mutta uskonnot ovat dogmaattisia umpioituja järjestelmiä, joissa on vain mielipiteitä, joita selitetään toinen toistaan pätevimmiksi.


    • olesiisvalmis

      Minun profetia on tämä: Jeesus tulee pian joten ole valmis. Se on tullut jo tovin mutta merkit ovat että nyt se on lähellä. Eletään lopunaikoja merkit ovat tässäkin.

      • Niinpä niin, eihän sitä ole odotettu kuin parituhatta vuotta ja se on ollut koko ajan "pian".


    • CygnusX-1

      Suosittelen kaikkia lämpimästi tutustumaan astronomiaan, kosmologiaan ja evoluutioteoriaan niin ei tarvitse murehtia profetioista sen enempää.

      • HelppoaJälkikäteen

        Myös Kekkoseen liittyvä profetia on toteutunut.
        Habakuk 2:5 "urho on röyhkeä; mutta hän ei ole pysyväinen"

        Arvaahan, montako näistä väittämistäsi profetioista ortodoksijuutalaiset tunnustaisivat toteutuneiksi. He sentään tuntevat VT:n.


      • Noista "profetioista" kertoo kaiken oleellisen jo tämä (Matt. 1):

        "22 Tämä kaikki tapahtui, jotta kävisi toteen, mitä Herra on profeetan suulla ilmoittanut:

        23 -- Katso, neitsyt tulee raskaaksi ja synnyttää pojan, ja hänelle annetaan nimeksi Immanuel -- se merkitsee: Jumala on meidän kanssamme."

        Eli profetioiden "toteutuminen" kirjoitettiin tarkoituksella tarinoihin. Eikä se tuossa tapauksessakaan sittenkään osunut kohdilleen.

        Ja edelleenkään ei ole olemassa todisteita siitä että Jeesusta olisi koskaan edes ollut, saati että tarinoiden muilla elementeillä olisi mitään suhdetta todellisuuteen.


      • HelppoaJälkikäteen kirjoitti:

        Myös Kekkoseen liittyvä profetia on toteutunut.
        Habakuk 2:5 "urho on röyhkeä; mutta hän ei ole pysyväinen"

        Arvaahan, montako näistä väittämistäsi profetioista ortodoksijuutalaiset tunnustaisivat toteutuneiksi. He sentään tuntevat VT:n.

        Tämä Kekkos-profetia on ainoa jonka minäkin myönnän toteutuneeksi ilman lahjontaa tai uhkailua. Olisivatpa muut edes lähelle samaa tasoa...


    • Mikä Raamatun profetioista tapahtuu seuraavaksi ja milloin?

    • AtteR.I.Evo

      Niinhän sinä kuvittelet.

    • Jännää, että aina kun uskovainen uskoo antaneensa paljon mietittävää, se miettiminen kohdistuu vain uskovaisen omaan mielenterveyteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      44
      3888
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1879
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1326
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1202
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      980
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      190
      975
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      228
      954
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      927
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      800
    10. Jälkiviisauttako

      Kun katsot taaksepäin, tekisitkö jotain asioita toisin kaivattusi suhteen? Vai onko kaikki mennyt, niin kuin piti?
      Ikävä
      79
      799
    Aihe