Kellään mitään helppoa ohjetta makeannälkään?

anonyymii4

Hei!
Oisko kellään mitään helppoa herkkua makeannälkään? Jotain, mihin ainekset löytyis valmiina kaapista, eikä tarvis lähtee kauppaan.

Kiitos jo etukäteen vastaajille!

9

4502

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ijfldjfldjfljlsdj
    • neuvokasta

      Sekoita hyvin 1 dl tummaa kaakaojauhetta (esim. van Houten) ja 1 dl hienoa sokeria. Syö lusikalla.

      • muistinvanhanohjeen

        Vielä parempi versio: sekoita tummaa kaakaojauhetta ja tomusokeria (kokeilemalla saat itsellesi sopivat määrät kuinka tummaa/vahvaa jne.) ja kostuta 1 tl kerrallaan (esim. kylmä kahvi, maito, appelsiinimehu, vesi tms. itse pitämästäsi nesteellä), jotta saat valmista suklaatahnaa. Nesteen määrällä voit vaikuttaa kuinka paksua tahnasta tulee. Tahnaa voit syödä sellaisenaan, levittää paahtoleivän päälle, kakunkuorruksena... mielikuvitus on rajana :).


    • Anonyymi

      siis ihan vaan jos pistää kaakaojauhetta johonkin ja dippaa siihen esim. banaania, mansikoita tai mitä vaan mikä tulee mieleen! hyvää on

    • Anonyymi

      Palasokeri

    • Anonyymi

      riisikakkua, siihen päälle nutellaa tai jotain muuta suklaata ja sit banaania. voi laittaa ihan pelkästään banskua siihen, ei tarvi välttämättä laittaa suklaata
      on muuten super hyvää !! :)

    • Anonyymi

      Makean nälkä häviää, kun ruoassa on tarpeeksi hyviä rasvoja. Oliiviöljyä voi suositella jokaiselle, jos ei sitten ole jotakin sairautta.

    • Anonyymi

      Vähän riippuu siitä mitä aineksia sinulla on kaapissasi. Aivan hirmu akuuttiin makeannälkääni saan helpotusta kauraryyneistä ja sokerista. Mukiin noin 1dl kauraryynejä ja1 tl hienoasokeria. Lähtee makean nälkä.
      Toisena keinona vispaan 1 kananmunan, sekoitan siihen sopivan määrän vehjäjauhoja ja hieman sokeria (taikina saa olla niinkin paksua että sitä voi lusikalla laittaa nökeröitä lettupannulle tai paistinpannulle, saa toki olla ohuempaakin. Paista kummaltakin puolelta ja ripottele päälle kaneli/sokeri sekoitusta ellei sinulla muuta ole kotona. Joskus puristan päälle paistaessa appelsiinimehua tai jotain tuoremehua pikkutilkan.
      Useinmiten makeannälkä lakkaa kun juo vettä lasillisen tai pari.

    • Anonyymi

      Ruisleipäkin maistuu makealle kun pureskele epitempään suussa. Vähän voita vaan päälle eikä mitään suolaista. Näkkärikin käy.

      Porkkanat, kuivatut hedelmät...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      117
      4898
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      116
      3979
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      222
      3913
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1396
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1374
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      174
      1374
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1155
    Aihe