Tunnetteko ihmisiä, jotka ovat mielestänne tyhmiä, mutta heillä ei ole mitään vammaa, joka sen aiheuttaa? Mistä heidän tyhmyytensä sitten johtuu?
Miten ihminen voi olla tyhmä ilman mitään vammaa?
4
206
Vastaukset
Osa kehitysvammaisista eli vajaamielisistä sairastaa jotakin tautia, joka vammauttaa aivot tai ei ole sallinutkaan niiden kehittyä normaalisti.
Suuri osa vajaamielisistä on heikkolahjaisten tai vajaamielisten jälkeläisiä ilman aivovammaa. Älykkyys periytyy siten, että lapset ovat keskimäärin yhtä älykkäitä kuin vanhempien keskiarvo. Yksittäisten lasten poikkeama keskiarvosta suuntaan tai toiseen johtuu siitä, että vanhemmilla on kaksi kertaa niin paljon geenejä kuin lapsilla. Sattuma valitsee, mitkä saa, mutta keskimäärin saa vanhempiensa mukaan.
Jos perii molemmilta vanhemmilta vähä-älyisyyttä aiheuttavat geenit, saattaa lapsi olla hyvinkin vajaamielinen ilman aivovammaa. Toisaalta jos perii samaisilta vanhemmilta älykkyyttä nostavia geenejä, on ihan normaali.
Suurin osa vajaamielisyydestä on vain älykkyyden variointia ilman vammaa. On älykkäitä, on vajaamielisiä.- kaikkionsuhteellista
Tyhmyys on suhteellinen käsite. Jos olet supernero, niin kaikki muut vaikuttavat kehitysvammaisilta.
- UskovaisetTyhmiä
Jumaliin ja jeesuksiin uskovat ovat tyhmiä. Raukat tarvitsisivat välitöntä lääkehoitoa psykiatrian suljetulla, mutta lääkärit väittävät perättömästi ettei uskovaiset ole vammaisia vaikka hihhulit itse toisin todistavat. Uskonnoissa on aina kyse joukkopsykoosista ja skitsofreniasta jos ei jostain muustakin. Mutta tosiaan, nämä jumaliin ja jeesuksiin uskovilla ei ainakaan todeta olevan mitään vammaa vaan ovat muuten tyhmiä ja vähä-älyisiä apinaihmisiä.
- souwat
Hei, mutta me suomalaisethan olemmekin kuolemassa sukupuuttoon tutkitusti samaan aikaan kilpikonnien kanssa...joten ei huolta huomisesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss1216902Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa243787- 1862605
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2852491Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1962111Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.101906Martinan bisnekset rajusti tappiolla
Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.3001820Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?
Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.1341395- 721316
Metsa Man Extra kanava toimii hyvin
ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.271305