Kasviseinekset on out. Tuorekasvikset on in.

TerveeseenSuuntaan

Kalliita muotieineksiä alkaa jäädä kauppoihin. Vuoden kestänyt muoti osoittaa hiipumisen merkkejä.
Tilanteen huomaa jokainen.

5

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Takuusäästöä

      Älykkäät on aina liputtaneet tuorekasviksia.

      • SimppeliiKasvista

        "Älykkäät" siis turvautuvat turhakkeisiin veitsen käyttämisen sijasta - muutama pilkottu juures tuskin paljoakaan rasittaa uusavuttoman rannetta, mutta silti se on pakko hakea tiskistä puolivalmista omassa hiessään maatunutta sontaa ja kovalla äänellä huutaa naapurustoon, että ihan ite tein tämän - no juu justiinsa.

        Muutaman juureksen ja vihanneksen pilkkominen on siis niin vaikeaa, että ihan eineksiä tarvitaan ruoanlaittoon - ei mutta pahhaa tekköö.

        Ei muuta kuin veitsi käteen ja kuorimaan/pilkkomaan - vie oman aikansa, mutta maku on huomattavasti parempi kuin ns. "tuoreksilla" valmistetuissa ruoissa.


    • Tuoreksilla.säästää

      Tuoreksia käyttämällä säästää. Ei tarvitse veitseä eikä leikkuulautaa. Ei tarvitse myöskään tiskiharjaa, astianpesumyrkkyjä, eikä puhdasta vettä. Luonto säästyy käyttämällä Tuoreksia.

    • Valvontaaparannettava

      En ole koskaan käyttänyt mitään kasviseineksiä. HeVi-osastolta on aina ostettu meidän perheen kasvikset.

      En ymmärrä miksi tuollaisia tuotteita kuin härkis, nyhtökaura, tofu yms. saa edes myydä kaupassa? Miksi terveysvalvonta käsittää vain tuotteen bakteerien vahtimista, mutta muut terveyshaitat eivät kiinnosta?

    • Sinkkuruokaa

      Kysynnän hiipuminen lopettaa muotieneksien myynnin. Muotieineksien ostaja profiloituu keski-ikäiseksi sinkuksi.
      TULOTASO JA KOULUTUSTASO ON HEIKKO. Korkeintaan keskiasteen tutkinto.

      Siivoojakampaajakosmetologit on näitten einespalleroiden suurkäyttäjiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      107
      6788
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      382
      6428
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      62
      3223
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      117
      2728
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2360
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1824
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1687
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1535
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1357
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1247
    Aihe