Luultuakin kovempaa. Ennusteiden mukaan menee paitsi vähän on vielä hurjempaa. Sodankylässäkin parinkymmenen viime kuukauden joukossa vain yksi pitkän ajan keskiarvoa kylmempi kuukausia. Hurjia on jo suhteet lämpimien hyväksi, hurjia ovat! Ja tämäkin tulee taas aiheuttamaan oikeissa hörhöissä (niissä tiedettä pelkäävissä) suunnatonta lapsellisuutta, kiukkua, jalanpoljentaa ja P.A.S.K.A.Npuhumista.
Pohjoisten alueiden lämpeneminen
Eelis__Perma_nen
13251
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
eeliksen lämpeneminen on kuitenkin niin viileää, ettei edes puut pysty tuottamaan siemeniä kun on niin kylmä.
https://www.luke.fi/uutiset/siitepolyallergikoille-jalleen-helpohko-kevat/
No eipä tuossakkaan linkissä kerrottu, että ilmat olisi kylmenemässä.
Sodankylän lämpimin kevät oli 1920, lämpimin kesä 1937 ja lämpimin syksy 1938. Missä se luultua kovempi lämpeneminen näkyy? Ei missään. Miksi sinä eelis jatkuvasti kirjoitat tuollaista pastaa?
Niin ja se Sodankylän lämpimin vuosi on edelleenkin 1938.
Ja tuolta näkee kaiken lapsellisen kirsikanpoiminnan vastapainoksi, kuinka rajusti Suomen ilmasto on lämmennyt mittausten aikana:
http://ilmasto-opas.fi/fi/ilmastonmuutos/suomen-muuttuva-ilmasto/-/artikkeli/16266ad3-e5f5-4987-8760-2b74655182d5/suomen-ilmasto-on-lammennyt.html
Ihn tuosta sinun linkistäsi lainattua: "Suomessakin 1930-luvun lämpimyys näkyy selvemmin Lapissa kuin Etelä-Suomessa. Kuten Helsingin ja Sodankylän aikasarjakuvista havaitaan, Sodankylässä keskimääräiset lämpötilat ovat vasta nyt saavuttamassa 1930-luvun huipputason" Ei siis ole näkyvissä luultuakin kovempaa lämpenemistä Sodankylässä vaikka eelis niin aloituksessaan väitti.
No ihan siinä kun parikymmentä kuukautta yhtä lukuunottamatta notmaalia lämpimämpää. Ei siihen välttämättä sitä yksittäistä ennätyslämpöä tarvita.
Ilmatieteen laitoksen sivuilta kopion tämän: "Vuodet eivät ole veljeksiä keskenään. Suomen vaihtelevassa säässä esiintyy välillä kylmiä, välillä lämpimiä vuosia."
Voihan olla, että esimerkiksi vuoden päästä on suhdeluku 10 kylmää ja kaksi lämmintä kuukautta. Mitäs siihen sanot sitten eelis?
Ja sinun uskontosi perustuu ihan tuohon "Voihan olla..." -parahdukseen. Mutta kun ei voi. Ilmasto on todistetusti lämmennyt ja nuo kylmimmät on leikkautuneet jo pois. Voi sinua reppanaa...
Väitätkö eelis ettei enää tule keskiarvoa kylmempiä kuukausia. Paljonko olet valmis lyömään vetoa tuon väitteesi puolesta?
En. Sanoinko niin?
Lohtuna tässä on hyvä muistaa, että lämpeneminen loppuu lämpenemällä.
Syyllisiä on turha haeskella. Täytyy vain sopeutua, kuten Putinkin totesi äskettäin siellä Arkangelissa.
Kukan yksittäinen ihminen ei ole syyllinen ilmastomuutoksiin. Eikä kukaan yksittäinen kansakuntakaan. Syyllisten etsiminen on todellakin turhaa.
Suurin syy päästöjen jatkuvaan kasvuun on ylikansoittuminen. Mutta siitäkään ketään yksilöä on paha mennä syyllistämään. Esimerkiksi vihreiden politiikka tähtää ylikansoittumisen tukemiseen täällä meilläkin.