Mitä muuta ftiolle voi tehdä matikan kokeessa kuin esim. derivoida, josta saisi muutaman lisäpisteen vaikka ei ymmärtäisi tehtävänannosta yhtään mitään? Olisi kiva pölliä pari ilmaista pistettä myös niistä vaikeimmistakin tehtävistä :D
Kujalla kokeessa mitä tehdä funktiolle/yhtälölle
pitkämatikkakusee
796
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei kannata fuskata. Lyhyen matikan kutosella voi päästä jopa pääministeriksi ja sen jälkeen tuottoisaan EU-virkaan.
-Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo aikoo keskustella kokoomuksen edellisen puheenjohtajan, kansanedustaja Alexander Stubbin kanssa Jan Vapaavuorelta vapautuvasta Euroopan investointipankin EIB:n varapääjohtajan paikasta.
Aleksilla oli matikassa kirjoituksissa A.
Petterillä oli pitkässä B ja Aleksilla lyhyessä A.
Kykypuolueen parhaita poikia nuo.
Mutta se on kai selvää, että koulutuksesta leikkaaminen on pyhäinhäväistystä.
Tietysti on vaikeaa tehdä tehtävää, jos ei ymmärrä sitä. Funktioista puheen ollen voisi ainakin hahmotella sen kuvaajan.
Varmaan parhaiten saa pisteitä jos pystyy ratkomaan jonkun erikoistapauksen. Vaikkapa jos ei osaa ratkaista kaikkia nollakohtia, niin katsoo onko sillä rationaalisia nollakohtia.