Vehnän ja tomaatin hinta väkisin korkealla

Pyrkimysetiikkaan

Onko kellään tietoa tämän päivän tilanteesta? Euroopassa autoillut on nähnyt, että vehnää on kasattu isoksi vuoreksi jonnekin. Kysymykseen, eikö se pitäisi toimittaa kehitysmaihin, vastattiin, että ei. Vuori poltetaan, ettei vehnän hinta laske liikaa.
Kuulin joskus myös, että tomaattivuoria ajetaan traktorilla mäskiksi samasta syystä, ettei sen hinta laskisi liikaa. Tomaatilla on varaa pitää tomaattisotafestivaalia jossain Espanjassa. Siksi en osta tomaatteja, jos niiden hinta lähentelee viittä euroa, kun kerran kesäkurpitsaakin saadaan halvemmalla.

Nuo tiedot on yli kymmenen vuoden takaa. Jos nuo on salaista tietoa, ei asiaa varmaan mainosteta paljon uutisissa. Onko kukaan nähnyt tällaista?

3

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vexi99

      Nekö linttaa tomatit?

    • Sylyvi.Ö

      En oo kuullukkaan tuommosesta

    • morosanoporo

      ᕕ( ▰ ᴥ ▰ )ᕗ

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1498
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1411
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1149
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      255
      961
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      195
      948
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      830
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe