Tieteen havainnot ja teorioiden kehitys

Tähtitiede on kuten muutkin tieteet eli mikään totuus ei ole absoluuttinen tai lopullinen. Kun luonnosta saadaan aiempaa tarkempaa tietoa havaintojen avulla niin teorioita korjataan niitä havaintoja vastaaviksi. Tieteessä käytetty tieteellinen menetelmä itse asiassa edellyttää tuon itsekorjaavuuden ja sen, että teoriat ovat havaintojen perusteella falsifioitavissa eli kumottavissa. Linkki tieteelliseen menetelmään on alla olevan sivun oikeassa reunassa.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Tiede

Uskonnoissa on lopullisia ja absoluuttisia totuuksia, tieteessä ei.

Tämä absoluuttisten totuuksien puuttuminen on monelle dogmaattisuuteen tottuneelle vaikea ymmärtää. Samalla se antaa mahdollisuuden syyttää tiedettä ja tieteentekijöitä virheellisyydestä joka kerta kun aiempia teorioita joudutaan korjaamaan uusien ja tarkempien havaintojen perusteella. Dogmaattisissa uskonnoissa mikään havainto ei välttämättä riitä todisteeksi sille, että tuhat vuotta aiemmin säädettyjä opinkappaleita pitäisi korjata vastaamaan uutta tietoa. Osa ihmisistä on mieltynyt dogmaattisuuteen ja siihen tilanteeseen joutuu sopeutumaan.

Anonyymipalstalla suurin osa tieteeseen kohdistuvasta arvostelusta on trollausta, joka kannattaisi jättää omaan arvoonsa eli kyseiset viestit tyystin huomiotta ja vastauksitta. Huomionkipeitä ihmisiä ei tulisi palkita edes negatiivisella huomiolla, vaikka he kulkisivatkin pitkin foorumeita toistellen uudelleen ja uudelleeen jupinoitaan tyyliin maa-on-litteä-kuussa-ei-ole-käyty.

5

371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hih hih...

      "Kuussa ei ole käyty"

      Aika naurettavaa, että vakavasti viisaaksi esittäytyvä uskoo Apollomiehiin(!)OK

      • viagraaseitille

        hihhih...

        Aika naurettavaaa että sinun kaltainen salkkaripelle tulee tähtitiedepalstalle puhumaan skeidaa(!)OK


      • ÄläAnnaHuomiota
        viagraaseitille kirjoitti:

        hihhih...

        Aika naurettavaaa että sinun kaltainen salkkaripelle tulee tähtitiedepalstalle puhumaan skeidaa(!)OK

        "Huomionkipeitä ihmisiä ei tulisi palkita edes negatiivisella huomiolla, vaikka he kulkisivatkin pitkin foorumeita toistellen uudelleen ja uudelleeen jupinoitaan tyyliin maa-on-litteä-kuussa-ei-ole-käyty."

        Negatiivista huomiota on se, että haukut trollia. Kun haukut niin kerrot että huomasit trollauksen ja trolli onnistui ärsyttämään sinua. Trollaus siis onnistui ja trolli saa siitä tyydytystä.

        Älä anna trollille minkäänlaista vastausta eli ota siltä tikkari pois. Jätä se yksin ja vastaa jollekulle muulle, joka kirjoitti asiaa. Näin trolli näkee että olet mukana keskustelussa ja kuitenkin jätät trollin yritelmän huomiotta. Se sattuu vielä pahemmin kuin pelkkä hiljaisuus.


    • pumpperisnikkeli

      Kaikki tähtihöhlät ovat tietenkin kuu- uskovaisia.
      Se juuri heistä tekeekin ääliöitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      402
      2132
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      1999
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      250
      1405
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1059
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      56
      975
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      948
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      39
      828
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      789
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      75
      760
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      734
    Aihe