tässä linkkiä:
http://yle.fi/uutiset/3-9602939
Älykästä suunnittelua -evoluutio peruttu
17
325
Vastaukset
- aivanvarmastipantiin
Kerrankin näillä evo-uskovaisilla menee jotakin oikein
"– Tällä hetkellä alkuperäinen oletus on yhä paras. Sen mukaan heidät pantiin luolaan tarkoituksella, Dirks sanoo."- Luucifer
Näitä ja monia, monia muita tutkimuksia tehdään ympäri maailman jatkuvasti. Kaikki ne vain ja ainoastaan täydentävät tai korjaavat evoluutioteoriaa ja muita tutkimuksia. Sinä puolestasi käytät lapsellisia, köyhiä sanoja kuten "evouskovainen". Tällä todennäköisesti yrität vain vahvistaa omaa jo horjuvaa uskoasi, jolla pidät kuolemanpelon ja arvottomuuden tunteen loitolla ja yrität myös vahvistaa heikkoa itsetuntoasi.
Olet säälittävä ihminen. - tarkoituksellaluolaan
En usko mihinkään. Arvon homonem.
Smör sentään.
- chubacabra
On tässä nyt vähän muutakin. Evoluution selitykset eivät enää pidäkkään paikkaansa, mutta eihän se mitään haittaa ..
- Juhlat-seis
chubacabra kirjoitti:
On tässä nyt vähän muutakin. Evoluution selitykset eivät enää pidäkkään paikkaansa, mutta eihän se mitään haittaa ..
Millä lailla se, että "alkukantaisen hominidin ajanjakso Afrikassa oli hyvin huomattava, paljon pitempi kuin paleoantropologit ovat pitäneet mahdollisena", poistaa ihmisen evoluution? Ensinnäkin vain nämä luolalöydöt on todettu 236 000–335 000 vuotta vanhoiksi, muiden fossiilien ikäarvio on edelleen yli pari miljoonaa vuotta. Toiseksi, Homo naledi ei ole ainoa yli 200 000 vuotta vanha hominidifossiili.
- chubacabra
yli 200 000 vuotta :) Asioita voi tietenkin pyöritellä parhain päin, että sopivat omaan maailmankuvaan.
- 8765
Hautausmaalta löytyi luurankoja. Ne oli ilmeisesti laitettu sinne tarkoituksella. EVOLUUTIO ON PERUTTU!!!!!
- vanhan.maailman.höpinää
Ihminen oppi saamaan informaatiota suoraan tutkittavasta kohteesta, ilman välikäsiä ja selllaisena kuin kohde sen antaa. Raakana, muokkamattomana, korruptoitumattomana. Sitten meillä on näitä surkuhupaisia disinformaatikoita, jotka pyrkii muokkamaan informaatiota omia tarkoitusperiään palvelemaan. Ei ole yllättävää, että kohteesta saatu uhaksi koettu tieto muokataan tukemaan vanhan maailman jumaloletusta. Uusi tieto kun on pelottavaa. Kuten tiedetään, ihminen suhtautuu nuivasti suuriin muutoksiin. Se johtuu luonnollisista vieteistämme... turvallisuus, selviytyminen, hyvinvointi. Ei ole mitenkään outoa, että viettimme johdattaa meitä luomaan uskomuksellisia käsitteitä asioista, joita ei ymmärrä. Käsitteiden luominenkin on yksi peruspiirteistämme. Niitä luodaan vaistomaisesti (uskomukset) sekä tiedon perusteella (tieteelliset käsitteet). Nämä kaksi rinnakkain elävää todellisuuskäsitystä luo ristiriitoja ja uhkia. Ihminen ei kykene hyväksymään, että "afterlife" on yhtäkkiä pois pyyhkäisty. Se täytyy säilyttää, sillä se on ristiriidassa selviytymisviettimme kanssa. Ihminen onkin vielä hyvin kehittyminen. Tuhansien, tai kymmenien tuhansien, vuosien päästä ihminen on jo hyväksynyt roolinsa kaikkeudessa, mikäli informaatio pysyy korruptoitumattomana. Sitähän ei tiedä, mitä ihmiset taas keksii, kuten nämä tiedemaailmaan soluttautuvat disinformaatikot.
Uutisessa kerrottiin että eräs ihmisen ja apinan "välimuoto" eli yhtaikaa ihmisen ja apinoiden kanssa.
Kreationistit ovat tavan takaa vinkuneet, että missä on nykyään ne "välimuodot", että niitähän pitäisi vilistä savanni täynnänsä.
Nyt sitten kun on todistetta siitä, että yhdenlainen "välimuoto" on todellakin elänyt yhtaikaa ihmisen ja apinain kanssa, alkaakin toisenlainen vinkuminen...- sgsegsegg
Tarinan opetus on se, että ei kreationistien kanssa kannata väitellä. Ei ainakaan tositarkoituksella, huvin vuoksi toki voi jos moisesta hupia saa. Ei faktoilla tai logiikalla ole mitään vaikutusta näihin ihmisiin.
- chubacabra
Välimuodot todellakin puuttuvat edelleen. Nyt vain yhtäkkiä ilmestyi yksi ihmislaji "tyhjästä", josta ei ollut mitään viitteitä aikaisemmin. Mites nyt näin ja missä tämän lajin välimuodot jne?
(ei missään kun ne oli luolaan laitettu evo-uskovaista höpläyttääkseen) chubacabra kirjoitti:
Välimuodot todellakin puuttuvat edelleen. Nyt vain yhtäkkiä ilmestyi yksi ihmislaji "tyhjästä", josta ei ollut mitään viitteitä aikaisemmin. Mites nyt näin ja missä tämän lajin välimuodot jne?
(ei missään kun ne oli luolaan laitettu evo-uskovaista höpläyttääkseen)Jumalasiko ne laittoi luolaan kolmisensataatuhatta vuotta siiten? Juttunne tuntuvat tulevan jatkuvasti lapsellisemmiksi, tai sitten oma toleranssini alkaa laskea.
Sapiensin ja heidenbergenisin välimuotoja on löydetty useita. Sama koskee Nedujen ja H.h:n välimuotoja. Miten siihen suu pannaan?- chubacabra
agnoskepo kirjoitti:
Jumalasiko ne laittoi luolaan kolmisensataatuhatta vuotta siiten? Juttunne tuntuvat tulevan jatkuvasti lapsellisemmiksi, tai sitten oma toleranssini alkaa laskea.
Sapiensin ja heidenbergenisin välimuotoja on löydetty useita. Sama koskee Nedujen ja H.h:n välimuotoja. Miten siihen suu pannaan?Miten ihmeessä niitä välimuotoja olisi löytynyt, jos ei ollut aikaisemmin löytynyt koko lajia :) Joka kerta kun jotain löytyy, niin joku paikkaava "selitys" keksitään pikaisesti.
Jos niitä välimuotoja olisi tiedetty olevan, niin kyseisen lajin löytyminen ei olisi ollut mikään uutinen!
Mitään jumalia ei ole olemassa, vaan älykästä suunnittelua. Luojaksi voit sitä kutsua, jos tahdot.
Ja kyllä. Kaikki partikkelit on laitettu paikoilleen ennen tarinan alkua. - Homoeikelpaaevoille
Tyhmä. Eihän tuota edes esitetä välimuotona vaan homona joten luulisi evokeillekin kelpaavan.
- haoma
Mitä kreationistit ajattelevat hominideista? Elelivätkö ne ihmisen kanssa paratiisissa? Miksi Jumala loi heidät? Koska ne kuolivat sukupuuttoon?
- haoma
Mihin te kreationistit hm, sijoitatte hominidit? Elelivätkö ne ihmisen kanssa paratiisissa? Miksi Jumala loi heitä?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?741390Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,13937Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79872Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.90798Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51694- 53654
Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv45605Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs46594Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot134588Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.45547