Nodosaurus ei ole fossiili vaan dinomuumio

Kanadasta löydettiin äskettäin erittäin hyvin säilynyt nodosaurus. Kyseinen dinosaurus on niin hyvin säilynyt, että tutkijat ovat mykistyneitä, eivätkä voi ymmärtää, miten sen poikkeuksellinen säilyminen on mahdollista.

Tutkijat eivät kutsu löytöä edes fossiiliksi vaan pikemminkin dinosaurusmuumioksi. Sen nahka on lähes täydellisesti säilynyt ja samoin sen suolisto on koskematon. Löytö on täynnä pehmeitä kudoksia.

Tutkijat toteavat, että nodosaurus hautautui nopeasti mutaan. Siksi se on erinomainen todiste globaalista vedenpaisumuksesta, josta lähes kaikki maailman fossiilit todistavat.

Linkki ketjussa. Nauttikaa.

10

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Voisit joskus lukea nuo linkkisi ennenkuin postaat ne. Voisit savuttaa uskottavuutta jos linkkisi tukisivat väitettäsi eivätkä kertoisi miten tyhmä ja halpamainen ja röyhkeä valehtelia olet...


    • "Tutkijat toteavat, että nodosaurus hautautui nopeasti mutaan. Siksi se on erinomainen todiste globaalista vedenpaisumuksesta, josta lähes kaikki maailman fossiilit todistavat."

      Eihän linkissäsi niin kerrota, vaan siinä kerrotaan näin:

      "How the creature could remain so intact is still something of a mystery, although as CNN writes, researchers suggest that the creature “may have been swept away by a flooded river and carried out to sea, where it eventually sank. Over millions of years on the ocean floor, minerals took the place of the dinosaur’s armor and skin, preserving it in the lifelike form now on display.”"

      Miten fossiilit muuten voisivat olla peräisin vedenpaisumuksesta kun ne ovat eri ikiäisiä ja niitä on niin paljon, että ne eivät kaikki mitenkään ole voineet elää yhtäaikaisesti?

      Tuon dinosauruksen pehmytkudoksetkin muuten ovat kiveä, jos et ymmärtänyt mitä siinä kerrottiin.

    • KylläNäinOn

      "Siksi se on erinomainen todiste globaalista vedenpaisumuksesta, josta lähes kaikki maailman fossiilit todistavat."

      Juuri näin. Minkäs sille voi, jos jotkut viisastelijat eivät tätä tajua.

      • ""Siksi se on erinomainen todiste globaalista vedenpaisumuksesta, josta lähes kaikki maailman fossiilit todistavat."

        Juuri näin. Minkäs sille voi, jos jotkut viisastelijat eivät tätä tajua."

        Minä en tajua. Kerro meille, miksi fossiilit ovat eri ikäisiksi ajoitetuissa kerrostumissa, joissa esiintyy aina vain tietyn aikakauden elämää ja miten K/T-raja syntyi keskelle tulvan tuottamaa fossiiliaineistoa.


      • VinkaaUllakolla
        moloch_horridus kirjoitti:

        ""Siksi se on erinomainen todiste globaalista vedenpaisumuksesta, josta lähes kaikki maailman fossiilit todistavat."

        Juuri näin. Minkäs sille voi, jos jotkut viisastelijat eivät tätä tajua."

        Minä en tajua. Kerro meille, miksi fossiilit ovat eri ikäisiksi ajoitetuissa kerrostumissa, joissa esiintyy aina vain tietyn aikakauden elämää ja miten K/T-raja syntyi keskelle tulvan tuottamaa fossiiliaineistoa.

        "Siksi se on erinomainen todiste globaalista vedenpaisumuksesta"

        Yksittäinen hukkunut dino erinomainen todiste maapallon kattavasta vedenpaisumuksesta? Ja sama pelle ilmoittaa pitäytyvänsä tieteeseen.


    • " tutkijat ovat mykistyneitä, eivätkä voi ymmärtää, miten sen poikkeuksellinen säilyminen on mahdollista."

      Ja missähän kohtaa uutista noin väitettiin? Lause "How the creature could remain so intact is still something of a mystery" ei taida ihan tuolla tavoin kääntyä, vai mitä mahdollisesti tarkoitit?

      "Löytö on täynnä pehmeitä kudoksia. "
      "Over millions of years on the ocean floor, minerals took the place of the dinosaur’s armor and skin, preserving it in the lifelike form now on display."
      Eli missä ne pehmeät kudokset ovat? Taitaa olla taas varsin vahvaa ylitulkintaa.

    • Olet_multinilkki

      Missä ne pehmeät kudokset ovat ROT? Kas kun tutkijoiden mukaan kyseessä on kuitenkin mineralisoitunut fossiili ei mikään muumio.

      Miksi esität vääriä väitteitä:

      a) koska et yksinkertaisuuttasi ymmärrä lukemaasi ja luulet sekä kuvittelet?
      b) koska kreationisteille tyypilliseen tapaan kieroilet ja valehtelet. Ja siitä syystä että itsekin tiedät että kreationismi on pelkkää uskonnollista satuilua.
      c) a & b

      Minä vastaan sinun kohdallasi että c). Olethan pseudotieteilevä ja plagioiva hellari jo osoittanut sekä nolon typeryytesi että moraalittoman epärehellisyytesi täällä palstalla.

      Eipä ole sellaista aihealuetta missä et olisi itseäsi nolannut esittelemällä typeryyttäsi ja epärehellisyyttäsi: biologia, todennäköisyysmatematiikka, ...

    • Kerropas, mitkä Egyptin muumioista ovat kivettyneitä, ja mistä kohtaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      98
      6867
    2. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      475
      4980
    3. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      129
      2866
    4. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      141
      2443
    5. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      14
      2209
    6. Pituuden mittaaminen

      Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m
      Sinkut
      35
      1192
    7. En tiedä enää

      Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su
      Ikävä
      72
      1123
    8. Luuletko, että löydetään vielä

      Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta
      Ikävä
      53
      1050
    9. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      103
      1013
    10. Varsinainen vetonaula tämä Pyhäjärven keskustelupalsta

      Lisää kummasti muuttohaluja, kun lukee tätä foorumia. Tosin väärään suuntaan. Marraskuuhun mennessä tämä vähäinenkin vä
      Pyhäjärvi
      59
      954
    Aihe