Ranskan uusi presidentti Macron, ei aio yksipuolisesti tunnustaa Palestiinan valtiota. Voisi olettaa, että liberaalina poliitikkona hän helposti hyppäisi edistämään palestiinalaisten agendaa, mutta niin hän ei aio tehdä. Mieluummin hän, omien sanojensa mukaan ylläpitää hyviä suhteita Israelin kanssa. Itse asiassa hänen mielestään anti-sionismi (Israelin valtion vastaisuus) johtaa aina myös anti-semitismiin. Aikaisemmin palestiinalaiset toivoivat Ranskan ottavan keskeisen roolin oman agendansa ajamiseksi, mutta nyt näyttää, että heidän kansainvälinen tukensa käy koko ajan vain ohuemmaksi... voivoi.
Ei tunnusteta
4
249
Vastaukset
- Jubba
Ranskalaiset vaativat Israelilta rauhanmarsseja ja loputtomia neuvotteluja itsensä puolustamisen sijaan siihen asti kun terroristit aloittivat iskunsa Ranskassa. Nyt Ranskassa on herätty siihen, että rauhanmarssit ja neuvottelut eivät pysäytä terroristeja.
Presidentti Trump osoittaa hyvää pelisilmää vierailemalla sekä Israelissa, että palestiinalaisalueella. Toivottavasti hän saa aikaan tulokselliset rauhanneuvottelut.
- 9987897987
Onhan se ihan loogista, että liberaalit tukevat Israelia. Israel on nimittäin lähi-idän liberaalein maa, mm. lähi-idän homokulttuurin keskus. Palestiinan valtio olisi toteutuessaan patavanhoillinen muslimivaltio.
- plkokoko
Tällä hetkellä Hamas luokitellaan terrorijärjestöksi ja se n iitä pahoja tekoja tekeekin ei vain suunnittele.Toteutuakseen Hamas saattaisi voittaa vaalit Palestiinassa ja täten maasta tulisi terrorin keskus jota ei oikeastaan toivo kukaan ei edes suurin osa muslimivaltioista.
Jos Hamas ei voita niin Palestiinaa kohtaisi vielä suurempi korruptio ja avustusvarojen väärinkäyttö kuin nyt.Yleisesti maata ei voi tunnustaa jos se toimii pääasiallisesti ulkomaisten avustusten turvin. Siinä ei ole mitään mieltä.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad671232- 42901
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että335695- 51661
- 51638
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116636- 101625
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 76592
- 56574