Miksi älykkäät ovat niin onnellisia?

superonnellinen

"Autuaita ovat nerot", sillä tietävät niin paljon. Syvällinen ja laaja-alainen tieto lisää tunnetusti hyvänolon tunnetta, sanotaan.

Nerot eli huippuälykkäät ovat erityisesti kansan suosiossa, sillä he ovat niin ymmärrettäviä.

Älykkyys ja onnellisuus kulkevat käsi kädessä - mutta miksi näin viime kädessä?

4

293

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • köyhälläinen

      - he ovat autuaita ja onnellisia ylipalkkaisuudessaan.

    • mieollatyhymä

      Ei pidä täysin paikkaansa. Ihminen joka on huippuälykäs haluaa tietää lisää. Mitä enemmän hän ymmärtää vaikka universumista sitä enemmän hänen tiedonjanon halu kasvaa. Jonkinlaista perfektionistista pakkomielteistä ajattelua.

      Toinen ongelma on se että henkinen ja tunnemaailman kehitys ei välttämättä mene älykkyyden kanssa käsikädessä. Ihmisiä nerot ja älykkäät ovat siinä missä muutkin.

      Onnellisuutta voi tuoda se ettei tarvitse olla kiinni esim. uskonnoissa vaan kykenee ymmärtämään ettei mitään pelättävää ole elämässä. On siis vapaa kahleista. Toinen onnea tuova on se että pääsee toteuttamaan omaa itseään ja kykyjään eri tavalla kuin vaikka liukuhihnalla puuduttavaa työtä tekemällä.

    • Ei älykäs ole onnellinen johtuen muiden ihmisten kärsinnästä

    • 1tutkailija

      Älykkäät eivät ole sen onnellisempia kuin muutkaan. Kaikki älykkäät eivät ole viisaita. Onnellisuus on suhtautumistapa, joka ei riipu älykkyydestä tai varakkuudesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      98
      1201
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      809
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      30
      760
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      64
      677
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      606
    6. Mikä oli vuosi kun tutustuitte?

      🤗
      Ikävä
      31
      593
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      548
    8. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      15
      531
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      503
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe