Miksi en hahmota?

hahmotushäiriöinen

En opi hahmottamista tai koordinaatiota vaativia askeleita tanssitunnilla yhtä nopeasti kuin muut. Ylipäätään en opi katsomalla, vaan pitää aina itse päästä kokeilemaan ja oikein itselle rautalangasta pitää vääntää että miten jotkut askeleet esim. menee. Ongelmia on myös mm. autolla peruuttaessa sekä esim. matikassa geometriassa hahmottamisessa..Myös kuullunymmärtämisessä vieraissa kielissä on ongelmaa, kun kyseessä on vaikea kuuntelu.
Lukihäiriötä olen epäillyt, mutta kirjoittaminen ja lukeminen on minulle helppoa, en tee kirjoitusvirheitä ja olen aina menestynyt muutenkin äidinkielessä erinomaisesti. Mikä mua mahtaa vaivata?

2

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dysfasia on kun ei hahmota kielenäänteitä vaikka kuulo normaali ja lapsena on näkyy poikkeuksellisella ja yleensä hitaalla kielen kehityksellä.

      Tarvitset ohjeet kirjalliset ja esim liitännäisairauksia voi olla toiminnassa tai tarkkaavaisuudessa.

      Pojallani uusien sanojen oppiminen työlästä mutta taas kun oppii osaa tehokkaasti käyttää ja on toiminnallisia vaikeuksia,juurikin jalan ojentaminen housujen laitossa vaikeaa ja tarvitsee juurikin kädestä pitäen ohjausta tai sanallista ohjausta ojella jalka.

      Mutta myös muissa hinomogoriikan ohjauksessa täytyy olla tarkempi oikea kynä ote yms. Mutta taito kehittyy kun paljon harjoittelee liikkeitä.

    • hyväkielissä

      Olet Alexander Stubb.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      14
      4453
    2. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1682
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      265
      1516
    4. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      73
      1495
    5. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      242
      1381
    6. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1150
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1110
    8. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1089
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1034
    10. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      1013
    Aihe