Spitfire x7

Merten_mersu

Onko kenelläkään kokemusta otsikon mukaisesta potkurista, onko hintansa "väärti" ?

8

1283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jdhsls

      Alumiini Spitfire on ainakin erittäin hyvä.

      En oikeen usko että nuo osaavat huonoa potkuria tehdäkkään.

      Tulee mieleen Kipparilehden muutama vuosi sitten tehty testi, johon oli otettu kilpailevien merkkien teräspotkurit ja vertailupotkuriksi tämän firman tekemä alumiinipotkuri. Vertailupotkuri voitti koko testin :-D

    • yepman

      On.

    • 115efi

      Mistä näitä saa?

      • Merten_mersu

        Kaupastahan niitä potkureita saa -"- . Itse suunnittelin tilaamista "rapakon" takaa, siellä on aika monta ostospaikkaa, jotka toimittavat myös tänne Suomeen. Loppukauden ajelen BlackMaxilla, mutta ensi kesäksi olisi tarkoitus hankkia uusi rusetti.


      • lukukihomato

        Ei se nyt ihan rosteria taida olla. Mistäköhän näitä huhulegendoja aina syntyy?

        X7-metalliseos
        Mercuryn kehittämä vallankumouksellinen metalliseos, joka murskaa vanhat potkurisuunnittelun lainalaisuudet . X7 on 30 prosenttia lujempaa ja neljä kertaa kestävämpää kuin tavallinen ruostumaton teräs, joten sen avulla voi valmistaa potkureita, joita olisi mahdotonta valmistaa ruostumattomasta teräksestä .


      • venhomies

        Kyllä Spitfire näyttäis olevan ihan alumiininen 4 lapainen potkuri.Ei mitään ihmeainetta joka maksaa ns hammaskultaa.Kehuvat hyvää kiihtyvyyttä ja pitoa ja yleensä 4 lapaisella voi nostaa konetta 1-2 joskus 3 reikää ylemmäs perälaudassa,Kiilapala koneen ja perälaudan väliin,konetta reilusti ylös ja hyvä pitävä potkuri niin yleensä tulee 2-4 solmua lisää nopeutta.


      • Argon86
        venhomies kirjoitti:

        Kyllä Spitfire näyttäis olevan ihan alumiininen 4 lapainen potkuri.Ei mitään ihmeainetta joka maksaa ns hammaskultaa.Kehuvat hyvää kiihtyvyyttä ja pitoa ja yleensä 4 lapaisella voi nostaa konetta 1-2 joskus 3 reikää ylemmäs perälaudassa,Kiilapala koneen ja perälaudan väliin,konetta reilusti ylös ja hyvä pitävä potkuri niin yleensä tulee 2-4 solmua lisää nopeutta.

        SpitFire X7 is the first propeller in the 75-115hp engine class to be marketed with Mercury’s proprietary X7 alloy, which is 30 percent stronger and four times more durable than conventional steel. Using the X7 alloy and building off design elements from the best-in-class aluminum SpitFire, the SpitFire X7 significantly improves acceleration, top speed and holding ability compared to other stainless steel propellers in its class.

        Pelkkä SpitFire on alumiininen ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      173
      1174
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      45
      619
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      301
      554
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      223
      532
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      514
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      502
    Aihe