Montzantolle raha on tiedettä, tiede on rahaa. Kun nämä kaksi asiaa yhdistetään lyhytnäköisen vastuuttomuuden ja muista piittaamattomuuden Montsäntö-ihanteeseen, saadaan "mitäs muista?"-rahantekotiedettä. Munsanton aiempia tuotteita ovat mm. DDT, glyfosaatti, Agent Orange ja syöpämaitokasvuhormooni. Tällä kertaa M-firma (jolla on kaiken kaikkiaan törkeä rekisteri tämän planeetan asioissa) juonittelee tarkoituksellisesti dicamba-myrkyllä. Dicamban tarkoitus on tuhota kaikki muut kasvit paitsi ne, joilla on firman asentama geeni, vähän samaan tapaan kuin glyfosaatinkin. Mutta dicamba on haihtuvaa, joten se leviää naapurin pelloille ja tuhoaa naapurin sadon. Koska Mursantolla on hirvittävä lakimiesarmeija, ei firmaa vastaan kannata yrittää mitään oikeusjuttuja jollei tahdo itseään konkurssiin. Mitä vaihtoehtoja jää viljelijäraukalle jäljelle? Täytyy alkaa viljelemään Mörskäsanterin geeneillä varustettuja lajikkeita, joita naapuripelloilta tuulen mukana leviävä dicamba ei pysty tuhoamaan.
Voi hyvä myrskäys sentään. Tässä on taas EU:lla hommia, kun Mörkynto yrittää tunkea nerontuotteitaan Eurooppaan.
Myrkky-Mönsanton tiedettä
4
170
Vastaukset
- Mandraken_haamu
Saksalainen kemikaalijätti Bayern ja Mon(ster)santo on yhdistymässä ensi vuoden alussa. Bayern kuului aikoinaan saksalaiseen IG-FARBEN konserniin joka oli natsi-Saksan talousveturi ja käytti runsaasti keskitysleirityövoimaa sekä valmisti myrkkykaasuja holokaustia varten.
- Mandraken_haamu
Piti olla Bayer eikä Bayern. Bayer tuotteisti muuten heroiinin 1900-luvun alussa joten trendi tuntuu olevan aika selkeä.
- NaturalNews
GMO:n lisäksi Monsantolla on käytössään geeninsiirtotekniikalla tuotettuja kasveja. Geeninsiirtoa käytetään lääketieteessä.
Monsanto-konserniin kuuluu emoyhtiön lisäksi lääkeyhtiöitä, Naton bioaseiden valmistaja, Amerikan kemianteollisuutta jne. Monsanton tavoitteena on aiheuttaa maailman ekologinen katastrofi (Ilmestyskirja), jossa kolmannes pelloista ja vesistä menee käyttökelvottomiksi sekä kolmasosa ihmisistä tapetaan syöpään, nälkään ja tuberkuloosiin. Monsanton tytäryhtiö kehitti sikainfluenssaviruksen ja sen rokotteen aikaisempina vuosina. Virus päästettiin lentokoneesta Mexico Cityyn, josta se levisi turisteilta ympäri maailmaa. Vuonna 2009 Monsanto onnistui tappamaan Intian ekopuuvillanviljelijöitä puolen tunnin välein (Natural News).
EU asettaa Roundupille määräaikaiset markkinat, mutta tässä kuussa enemmistö EU:n mepeistä vastusti Roundupin jatkamista, koska se on karsinogeeninen. Sen sijaan ympäristövahingoista mepit eivät puhuneet sanaakaan.
Kun TTIP-sopimus astuu voimaan, maailman siemenmarkkinoita odottaa Monsanton monopoli. Viljelläänhän Suomessakin jo vähintään seitsemää Monsanton tomaattia, kurpitsaa, retiisiä, omenaa, porkkanaa, Bt-maissia,... Onneksi Trump on hidastanut vauhtia ja virkaanastujaispuheessaan hän sanoi kaatavansa Monsanton ja siirtävänsä Amerikan luomumaatalouteen. Odotan sitä innolla.
- lisäaineet
Elintarvikkeiden GMO-lisäaineet ovat Monsanton käsialaa, esim. aspartaami, natriumglutamaatti ja sakariini. Aspartaami aiheuttaa monia neurologisia sairauksia. Sakariini altistaa sydänsairauksille. Natriumglutamaatti aiheuttaa suolistosyöpää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude15013271Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t729671Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h969138Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k207856Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk396760Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1486168Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri193205Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy101298En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä3951252Aikuisten säälittävä käytös
Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v71174