Myrkky-Mönsanton tiedettä

Mörksanto

Montzantolle raha on tiedettä, tiede on rahaa. Kun nämä kaksi asiaa yhdistetään lyhytnäköisen vastuuttomuuden ja muista piittaamattomuuden Montsäntö-ihanteeseen, saadaan "mitäs muista?"-rahantekotiedettä. Munsanton aiempia tuotteita ovat mm. DDT, glyfosaatti, Agent Orange ja syöpämaitokasvuhormooni. Tällä kertaa M-firma (jolla on kaiken kaikkiaan törkeä rekisteri tämän planeetan asioissa) juonittelee tarkoituksellisesti dicamba-myrkyllä. Dicamban tarkoitus on tuhota kaikki muut kasvit paitsi ne, joilla on firman asentama geeni, vähän samaan tapaan kuin glyfosaatinkin. Mutta dicamba on haihtuvaa, joten se leviää naapurin pelloille ja tuhoaa naapurin sadon. Koska Mursantolla on hirvittävä lakimiesarmeija, ei firmaa vastaan kannata yrittää mitään oikeusjuttuja jollei tahdo itseään konkurssiin. Mitä vaihtoehtoja jää viljelijäraukalle jäljelle? Täytyy alkaa viljelemään Mörskäsanterin geeneillä varustettuja lajikkeita, joita naapuripelloilta tuulen mukana leviävä dicamba ei pysty tuhoamaan.

Voi hyvä myrskäys sentään. Tässä on taas EU:lla hommia, kun Mörkynto yrittää tunkea nerontuotteitaan Eurooppaan.

4

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mandraken_haamu

      Saksalainen kemikaalijätti Bayern ja Mon(ster)santo on yhdistymässä ensi vuoden alussa. Bayern kuului aikoinaan saksalaiseen IG-FARBEN konserniin joka oli natsi-Saksan talousveturi ja käytti runsaasti keskitysleirityövoimaa sekä valmisti myrkkykaasuja holokaustia varten.

      • Mandraken_haamu

        Piti olla Bayer eikä Bayern. Bayer tuotteisti muuten heroiinin 1900-luvun alussa joten trendi tuntuu olevan aika selkeä.


      • NaturalNews

        GMO:n lisäksi Monsantolla on käytössään geeninsiirtotekniikalla tuotettuja kasveja. Geeninsiirtoa käytetään lääketieteessä.

        Monsanto-konserniin kuuluu emoyhtiön lisäksi lääkeyhtiöitä, Naton bioaseiden valmistaja, Amerikan kemianteollisuutta jne. Monsanton tavoitteena on aiheuttaa maailman ekologinen katastrofi (Ilmestyskirja), jossa kolmannes pelloista ja vesistä menee käyttökelvottomiksi sekä kolmasosa ihmisistä tapetaan syöpään, nälkään ja tuberkuloosiin. Monsanton tytäryhtiö kehitti sikainfluenssaviruksen ja sen rokotteen aikaisempina vuosina. Virus päästettiin lentokoneesta Mexico Cityyn, josta se levisi turisteilta ympäri maailmaa. Vuonna 2009 Monsanto onnistui tappamaan Intian ekopuuvillanviljelijöitä puolen tunnin välein (Natural News).

        EU asettaa Roundupille määräaikaiset markkinat, mutta tässä kuussa enemmistö EU:n mepeistä vastusti Roundupin jatkamista, koska se on karsinogeeninen. Sen sijaan ympäristövahingoista mepit eivät puhuneet sanaakaan.

        Kun TTIP-sopimus astuu voimaan, maailman siemenmarkkinoita odottaa Monsanton monopoli. Viljelläänhän Suomessakin jo vähintään seitsemää Monsanton tomaattia, kurpitsaa, retiisiä, omenaa, porkkanaa, Bt-maissia,... Onneksi Trump on hidastanut vauhtia ja virkaanastujaispuheessaan hän sanoi kaatavansa Monsanton ja siirtävänsä Amerikan luomumaatalouteen. Odotan sitä innolla.


    • lisäaineet

      Elintarvikkeiden GMO-lisäaineet ovat Monsanton käsialaa, esim. aspartaami, natriumglutamaatti ja sakariini. Aspartaami aiheuttaa monia neurologisia sairauksia. Sakariini altistaa sydänsairauksille. Natriumglutamaatti aiheuttaa suolistosyöpää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      83
      3338
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      44
      2777
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      74
      2316
    4. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2288
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      51
      2221
    6. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      116
      2206
    7. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      20
      2007
    8. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      21
      1993
    9. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      62
      1934
    10. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      96
      1790
    Aihe