"Kesän viljasatoa ovat koetelleet sadekaudet ja kylmät jaksot. On arvioitu, että sadonkorjuun olosuhteet eivät ole olleet näin kehnot 30 vuoteen." kertoo TS. Armoton lämpeneminen päällänsä...
Huonoin satokausi 30 vuoteen
9
233
Vastaukset
Katsoin eilen paikallista kaurapeltoa. Useat tähkät olivat vielä vihreitä. Nuo kaurat jäävät kyllä kypsymättä. Samaan aikaan valtio kerää veroja ilmaston lämpenemisen estämiseksi. Onko mitään järkeä kurjistaa kansalaisten ja yritysten elämää ylimääräisillä veroilla, kun samaan aikaan edes vilja ei ehdi kypsyä?
- UuniinTavallaTaiToisella
Kauran voi käyttää polttoaineena....eikä ole ensimmäinen vuosi.
https://yle.fi/uutiset/3-7424589
Tosin kaikki biotuotteet jotka ovat kasvaneet nopeasti ovat hieman ongelmaisia ainakin vanhemmille polttolaitoksille. Tuhka sulaa ja tukkii poistokanavat sekä savukaasun yhdisteet voidat aiheuttaa korroosiota ja tiettyjen teräslaatujen haurastumista.
- Mittasuhteet
Jos ilmastonmuutos olisi luvatun mukainen. CO2 tason ja lämpötilan sekä kosteuden muutokset pitäisi tukea voimakkaasti kasvua. Kylmin kesä vuosiin ja kasvukausi sen mukainen.
Ilmasto muuttuu ja on aina muuttunut. Mikä on ihmisen osuus asiaan - esim sademetsien hillittömät hakkuut ja kasvava väestö se on toinen juttu. Suomen hiilinielut ovat lähes naurettava asia sen rinnalla mitä esim Argentiinassa ja Brasiliassa sekä monessa muussa latino maassa tapahtuu. Sama meno jatkuu Indonesiassa ja monessa muussakin maassa.
Pelkästään (Brasilian) Amazonin sademetsää tuhottiin elokuusta 2013 heinäkuuhun 2014 lähes 5 000 neliökilometriä. Tähän pitää laskea vielä "lailliset" metsänhoitotoimet jotka ovat yksi suuri vitsi - korruptio on niin suurta, että hakkuuluvat liki mihin tahansa saa rahalla. Sama meno on jatkunut vuosikymmeniä ja vaikutukset alkavat näkyä karulla tavalla.
Ei vaikuta hyvältä. - ikäväsääkokokesän
Jep. Tosi paska SÄÄ tänä kesänä ja viime vuonnakaan ei SÄÄ ollut kovin hyvä. Aikanaan tämä olisi ollut selvä katovuosi ja ihmisiä kuollut nälkään.
Ilmasto on kolmenkymmenen vuoden säätilastojen keskiarvo eikä siinä yksittäisen tai edes muutaman vuoden huono sää juurikaan näy. Säästä keskustelemista varten on oma palstalta https://keskustelu.suomi24.fi/tiede-ja-teknologia/tiede/saa- höpöhöphöpö
Ilmasto on ollut olemassa reilun 4 miljardia vuotta.
Siinä ei tuollainen 30 vuoden silmänräpys tunnu missään, eikä sellainen voi kuvata yhtään mitään. höpöhöphöpö kirjoitti:
Ilmasto on ollut olemassa reilun 4 miljardia vuotta.
Siinä ei tuollainen 30 vuoden silmänräpys tunnu missään, eikä sellainen voi kuvata yhtään mitään.Kun pitää nähdä pidempien ajanjaksojen kuluessa tapahtuva muutos joudutaan laskemaan keskiarvoja pidemmältä ajalta. Sään ja ilmaston erosta on jo keskusteltu täältä. Tuo 30 vuoden keskiarvoistus on ilmastosta puhuttaessa ollut käytössä vuodesta 1934 asti.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14996745/ilmastosta-saahan-on-matkaa-30-vuotta
Tarkemmin
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15000635/kiihtyva-kuumuus-aiheuttaa-ongelmia#comment-91194140- höpöhöphöpö
ExB kirjoitti:
Kun pitää nähdä pidempien ajanjaksojen kuluessa tapahtuva muutos joudutaan laskemaan keskiarvoja pidemmältä ajalta. Sään ja ilmaston erosta on jo keskusteltu täältä. Tuo 30 vuoden keskiarvoistus on ilmastosta puhuttaessa ollut käytössä vuodesta 1934 asti.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14996745/ilmastosta-saahan-on-matkaa-30-vuotta
Tarkemmin
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15000635/kiihtyva-kuumuus-aiheuttaa-ongelmia#comment-91194140Ja on edelleen virheellinen jakso, joka ei kerro mistään mitään.
ExB kirjoitti:
Kun pitää nähdä pidempien ajanjaksojen kuluessa tapahtuva muutos joudutaan laskemaan keskiarvoja pidemmältä ajalta. Sään ja ilmaston erosta on jo keskusteltu täältä. Tuo 30 vuoden keskiarvoistus on ilmastosta puhuttaessa ollut käytössä vuodesta 1934 asti.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14996745/ilmastosta-saahan-on-matkaa-30-vuotta
Tarkemmin
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15000635/kiihtyva-kuumuus-aiheuttaa-ongelmia#comment-91194140Selvennetään vielä: Ajatus siitä, että hitaasti muuttuvia mutta kohinaisia ilmiöitä tutkittaessa dataa joudutaan keskiarvoistamaan pitkältä ajalta ei ole mikään "ilmastouskovaisten" salaliitto vaan käytössä kaikkialla, missä kohina häiritsee mittauksia. Sää on tunnetusti kaoottinen ja kohinainen ilmiö, jossa vaihtelua näkyy tunti-, vuorokausi-, viikko-, kuukausi- ja vuositasolla. Kohinaa näkyy vielä vuosikymmenienkin tasolla, jolloin tuo jäännöskohina usein määrää ilmastokeskusteluissa esiin tulevien keskiarvojen mittaustarkkuuden.
Aivan oma keskustelunaiheensa on sitten se, minkä lämpötilan pitkien aikojen keskiarvon seuraaminen kertoisi eniten ilmaston muutosten suuruudesta ja suunnasta. Valitettavasti meillä ei ole käytössämme syvien merien kattavia lämpötilojen mittaustuloksia pitkältä ajalta ja suuri osa historiallisista tuloksista joudutaan päättelemään välillisesti.- kerrokerrokuvastin
höpöhöphöpö kirjoitti:
Ja on edelleen virheellinen jakso, joka ei kerro mistään mitään.
Jos sinulla on tiedossasi joku sopivampi jakson pituus keskiarvoistamista varten niin kerro se mutta samalla myös perustele miksi se olisi parempi kuin nyt käytössä oleva 30 vuotta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 172373
- 441261
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70907Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää135838- 45831
- 59797
- 42766
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44735Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe164722Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis130684