MTV3:lla on alkanut hiljattain ohjelma Järjen jättiläinen, josta on esitetty kolme jaksoa. Siinä pelaajat mittelevät tehtävissä, jotka vaativat loogista, numeerista, sanallista, musiikillista, luovaa ja motorista lahjakkuutta. Kaksi jaksoista on voittanut henkilö, jonka alkuesittelyssä on kerrottu läpäisseen Mensan testin. Osoitus mensatestin kyvystä mitata yleisälykkyyttä.
Maikkarin järkipeli
5
152
Vastaukset
- OnhanSeNäinkin
ööö!?
Eikös ihan jokainen Mensan testin tehnyt läpäise sen, koska siinä ei voi saada mitään "hylätty" tulosta!?- NoinOn
Testin kautta pääsee mensan jäseneksi, ja tilastollisesti sen läpäisee 2 % väestöstä.
- pedantikko
# Osoitus mensatestin kyvystä mitata yleisälykkyyttä.#
Oletat siis, että viihdeohjelman voittaja on järjen jättiläinen? - Kööpiä
Se on pa"#a ohjelma. Siinä on fyysisiä osuuksia, joilla ei ole yhtään mitään tekemistä järjen tai älykkyyden kanssa. Kuka järjettömyyden jättiläinen on niiden fysiikkaosien keksijä? Sen sietäisi hävetä omaa tyhmyyttään.
- NoinOn
Ne fyysiset osuudet mittaavat motorista lahjakkuutta, joissa aivojen toiminnalla on huomattva merkitys. Kaikkiaan nuo testit mittaavat järjen käyttöä laajemmassa merkityksessä kuin pelkät älykkyystestit.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.824807- 1882168
- 1321812
- 1751445
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161351ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj201279- 301223
- 351116
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3151068- 781013