Älykkyys ja hulluus käsi kädessä

sanopasenyt

Miksi älykäs ihminen alkaa sarjamurhaajaksi tai politiikoksi? Onko ns. tavallinen elämä liian tylsää älykkäälle ihmiselle?

9

359

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jhgijkhygiueyi

      Sarjamurhaajien korkeampi älykkyys on pelkkä myytti, Hollywoodin levittämä urbaanilegenda jota ei ole voitu tutkimuksin vahvistaa todeksi. Taas poliitikot... no, sanotaanko että kukaan ei ole todistanut niillä olevan korkemman tason tietoista ajattelukykyä ensinkään.

      • Ne älykkäät ei oo vaa jääny kiini, ja siks niistä ei tiedetä et ne olikii sarjamurhaajii.
        Poliitikot on tylsii paskoi!


      • gfds

        Enpä usko. Tyhmä jää liian helposti kiinni ja ura sarjamurhaajana tyssää alkuunsa.


    • hfmfx

      Jossain luki joskus että normaalia korkeampi ja matalampi älykkyysosamäärä aiheuttaa ongelmia. Iso osa sitten kuuluu johonkin siihen keskikastiin. Kyllähän talous-ja taiderikokset vaatii toisenlaista "älykkyyttä" verraten johonkin toisen hakkaamiseen.

      • Taiderikokset,... salli mun nauraa. Ai et kopioi jonku vitun töherryksen? Ei saatana!


      • Näinhän_se_on
        minkkilaukku kirjoitti:

        Taiderikokset,... salli mun nauraa. Ai et kopioi jonku vitun töherryksen? Ei saatana!

        Niin, eihän taideväärennöksillä mahdolliset pieniriskiset sadattuhannet, miljoonat tai jopa kymmenet miljoonat idiootteja toki kiinnostakaan, vaan tekijällä pitää olla älyä.


      • Älä_nyt

        Murtautuvathan idiootit sentään kioskeihin ja pöllivät tupakkaa sekä keskikaljaa. Eivät he ihan saamattomia ole.


    • Itse en pyri poliitikoksi vaan kansan edustajaksi. Tyhmä saa olla, mutta ei viisas. www.sdl.fi

    • Lähetti2

      Olen allekirjoittanut toisen asteen tiedettä opistossa, jonka nimi oli pa kerran en tiedä mutta tuntuisi siltä, että olen ehkä erehtynyt. Nimittäin jos psykologia on tiedettä ja sitten jo toiseenm aiheeseen.

      Med Börjare, vil du ha kaffe? Ja, tack so much. I am a svenska film production. Nej, jag inte behöva anglestad verkstykloda. Min verktygsloda innehåller olika verktyg. Exsample hammer och skurvmejssel. Hammer men inte behöva.

      Ja se tällä kertaa on sitten melko lailla en tiedä pitää katsoa ettäjottakoska kun kunnes jos vaikka kui ellei jollei nämä nuo ne tämä tuo se, tämä tuo se kylläkin kuuluu nämä nuo ne eteen. Ska vi du ha måste? Ja, till måste. På svenska finland filmprodukter är olika film. Exsample på olika verktyg.

      Mööh, olen huippuälykäs yksilö. Huppu, huipp, huip hui hu h ... ? Esitin kysymyksen, kuka keksi painovirheen. Ja sain vastauksen huipp. Olen aivan varma, että måste kaffe. Jag didikare till måste kaffe. Kaff, kaf, ka k.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      37
      3541
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      98
      1721
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      136
      1605
    4. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      46
      1535
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      91
      1310
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      30
      1236
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      57
      1135
    8. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      281
      1129
    9. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      125
      1010
    10. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      270
      991
    Aihe