Aiemmasta keskustelusta tuli jo esille että ilmasto määritelty pitkän ajan keskiarvona säätilastoista.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14996745/ilmastosta-saahan-on-matkaa-30-vuotta
Sääilmiöt ja siten myös säätilastot ovat kuitenkin paikallisia eli niihin liittyy aina tieto havaintopaikasta. Kun puhutaan ilmastosta on siis tehtävä ero globaalin ilmaston ja paikallisen ilmaston välillä. Paikallinen ilmasto ei suoraan seuraa laajemman alueen ilmastoa vaan on sidoksissa mm. pitkäaikaisiin tuulen suuntiin ja valtamerten merivirtoihin. Jos ne muuttuvat muuttuu myös paikallinen ilmasto. Muutoksen suunta voi olla sama kuin globaalin ilmaston muutoksen suunta mutta se voi myös olla siihen nähden vastakkainen. Muutoksen suuruus tietyillä alueilla on selvästi suurempi kuin globaalin ilmaston muutoksen suuruus.
Helsingin pitkäaikaisten säätilastojen perusteella voidaan määrittää Helsingin paikallinen ilmasto. Suomen alueen yli keskiarvostetun tilaston perusteella voidaan määrittää Suomen paikallinen ilmasto. Euroopan tilastojen keskiarvo kertoo Euroopan ilmastosta ja koko maailman tilastojen keskiarvo kertoo koko maailman eli globaalin ilmaston tilasta. Tämä kaikki tietenkin huomioiden mittausten tarkkuus ja se, kuinka hyvin niissä näkyvät muutokset kuvaavat todellista tilannetta. Omat ongelmansa liittyvät laajojen alueiden yli otettavien keskiarvojen laskemiseen.
Globaalin ilmaston muutoksen suunta ei suoraan määrää paikallisen eli esimerkiksi Helsingin tai Suomen ilmaston suunnan muutosta. Globaalia lämpenemistä ei siis pidä ottaa lupauksena siitä, että myös Suomen ilmasto olisi lämpenemässä. Jos lämpeneminen saa Siperian olosuhteiden muutoksen vuoksi tuulet kääntymään pääasiassa pohjoisesta ja koillisesta tuleviksi niin täällä paleltaisiin vaikka globaalit keskiarvot olisivatkin nousussa. Voimme siis saada samanaikaisesti globaalista lämpenemisestä aiheutuvan merenpinnan tason nousun ja tuulensuuntien muutoksesta aiheutuvan paikallisesti lisääntyneen sateisuuden, lämpimät talvet ja surkeat kesät.
Paikallisen ja globaalin ilmaston ero
4
173
Vastaukset
- muistaa.muistuttaa
Muistaa muistuttaa...
- cirruskerosiinano
Globaalilla lämpenemisellä voidaan toistaiseksi selittää kaikki Maan ilmasto ja sääolosuhteet aivan yhtä hyvin kuin globaalilla viilenemiselläkin voisi selittää.
Tämä johtuu siitä että kukaan ei voi huomata pelkällä kehon aisteilla asteen tai parinkaan lämpenemistä tai viilenemistä missään maailman kolkassa,
Toistaiseksi pitää uskoa vain lämpömittareita ja niiden arvojen laskentatapaa. - IL-2
Olisi parasta luopua kokonaan sanoista sää ja ilmasto. Ne eivät oikeastaan ole tiedepalstalle kuuluvia käsitteitä ollenkaan jos tarkkoja ollaan. Sama kuin jos keskusteltaisiin vain puurosta tai keitosta eikä ollenkaan niihin käytetyistä raaka-aineista.
- cireuskerosiinano
Pitäisi lopettaa myös puhe ilmaston lämpenemisestä ja lämpötiloista koska ne ei kerro sitä tärkeintä mikä pitäisi tietää ,eli ihmakehän sisältämän energian määrää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.141993Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161831534Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä
Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain1491362Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt971308Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno381188- 84928
Naiseni on todellinen seksipeto
Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu49882Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.
Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.138813Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."
Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks13807Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas126800