Hyväntekoampanja: Kukkia vanhuksille

fghkm

Mikäpä siinä, hyvä idea sinänsä. Mutta. Jos minä, ateisti, maksan yhden kukan vanhukselle lahjoitettavaksi, niin sen kukan toimittaa perille jonkun kampanjassa mukana olevan järjestön edustaja. Yksi näistä 'järjestöistä' on Suomen ev.lut. kirkko.

Eipä tunnu kivalta ajatus, että minä ateisti sen kukan maksan, mutta sen toimittaa perille seurakunta. Sitten taas kehutaan kuinka paaaljon hyvää kirkko tekee - tapansa mukaan jonkun muun, (tässä esimerkkitapauksessa minun, ateistin), kuin omilla rahoillaan.

Ei se minua niin haittaisi, vaikka minä en sitä kiitosta kukasta saisi, mutta en kyllä halua sitäkään että kirkko saisi PR-hyötyä minun kustantamana. Miksi haluaisin maksaa kirkon 'mainoksen', kiillottaisin sen julkikuvaa?

Maksaisiko kirkko kukat, jos vaparit veisivät ne vanhuksille? Ei varmasti - eihän se ole valmis maksamaan itse edes itse vanhuksille toimittamiaan kukkiakaan, vaan muiden pitää ne maksaa. Kirkko, the middle man, auttaa vain jos joku ulkopuolinen maksaa viulut!

1

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • On todella ikävää, että kirkko tunkee mukaan kaikkiin ei-uskonnollisten järjestöjen hyväntekeväisyyskampanjoihin nimen omaan hyvän jakajana eli vain ja ainoastaan oman julkisuuskuvansa kiillottajana. Minä olen tukenut monena vuonna "Hyvä Joulumieli" keräystä summalla, joka vastaa yhtä jaettavaa lahjakorttia.

      Keräyksen järjestää Suomen Punainen Risti ja Mannerheimin Lastensuojeluliitto. Kun keräyksen sivustoa lukee tarkemmin, niin sielä lukee että avunsaajien valinta ja avun jakaminen tehdään yhdessä "neuvolan, sosiaalitoimen ja diakoniatyön kanssa". Eli kirkon diakonit tekevät markkinointityötään ateistien rahoilla!

      Miksei kirkko voi pitää näppejää erossa muiden keräämistä varoista ja keskittyä "hyvän tekemiseen" sillä miljardilla, jonka kirkko kerää veroina?

      Vastaus on tietenkin helppo: kirkollisverorahat menevät piispojen, pappien ja kirkon byrokraattien palkkoihin sekä tyhjillään seisovien kirkkojen ylläpitoon eikä rahaa jää köyhille. Miten kirkolla olisi varaa maksaa Teemu Laajasalon 100.000e vuosipalkka ja ostaa uusi 8000e maksava "virkapuku", jos kirkon rahoja jaettaisiin kaiken maailman köyhille luusereille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      164
      3014
    2. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      33
      2834
    3. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      39
      1846
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      28
      1829
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      190
      1731
    6. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      206
      1536
    7. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      325
      1493
    8. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      103
      1466
    9. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      17
      1279
    10. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      71
      1235
    Aihe