Entalpia, fysikkaa ja kemiaa

Onko entalpia sama kuin kemiallinen energia? Siis aineen rakenneosien kemiallisiin sidoksiin sitoutunut energia.
13194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ei ole.

Äänestä

Jep, ei ole. Jatka lukemista

Äänestä

Tästä linkistä saisi toisenlaisen käsityksen:

https://peda.net/kemi/kemin-lyseon-lukio/oppiaineet2/kemia/k3rje/arkisto-ke3/k3j5k/orbitaali3/orbitaali3-130115/ekrjs/reem

Olen kyllä suorittanut termodynamiikan opintojakson yliopistossa, mutta 4 opintopisteen laajuisessa kurssissa ei voitu kuin raapaista eri käsitteiden pintaa, joten aika paljon tietoa jäi pimentoon. Nyt opiskelen fysikaalisen kemian peruskurssia, jossa käsitellään termodynamiikan sovelluksia, ja fysiikan kurssin tiedot saavat aivan uuden ulottovuuden, kun asioita ruvetaan todella soveltamaan oikeisin käytännän elämän ilmiöihin. Olisikin suositeltavaa, että korkeakouluissa olisi teorian lisäksi huomattavasti enemmän sovelluksia. Kovin etäisiksi ovat jääneet monet aivan perusasiatkin.

Mutta vielä entalpiasta: toki se voi olla laajempikin käsite kuin pelkkä kemiallinen energia, mutta ainakin jossakin tapauksissa kemiallisen reaktioyhtälön mukainen kemiallisen energian muutos saadaan entalpian muutoksen avulla. Näin ainakin em. linkistä voisi päätellä.

Äänestä
  • Hmmmm.... voi muuten olla totta. Siinä tapauksessa menen nurkkaani häpeilemään

    Äänestä

Joo, piti ottaa selvää... H = U PV, eli entalpia lasketaan vain lisäämällä paine kertaa tilavuus
sisäiseen energiaan.

Äänestä

Häpeilin nurkassa :(

Äänestä

Nyt on pakko kysyä sinulta. Olet koko ajan tiennyt entalpian määritelmän ja uskoisin, että myös miten se kokeellisesti ilmenee. Miksi tulet kysymään meiltä tuollaisia, ne on jo kirjoissa ja olet ne lukenut?

Äänestä

Luentomonisteessa asia ei ollut aivan täysin selvä, joten mietin, kysynkö luennoitsijalta vai netistä. Koska luulin saavani tiedon nopeammin täältä, kysyin täältä. Kesti myös jonkin aikaa ennen kuin löysin netistä hyviä sivustoja. Ja varma on aina varmaa, jos on vähänkin epävarma.

Äänestä
  • Hyvä pointti!

    Äänestä

Jos saa kysyä, oletko kemman opiskelija?

Äänestä
  • Itse asiassa olen suorittanut jo FM-tutkinnon fysiikan alalta, mutta nyt opiskelen toista tutkintoa (sähkötekniikka) ja siihen kuuluu suuntautumisvaihtoehdossani yksi kemian opintojakso, joka on ollut kyllä hyvin avartava.

    Äänestä

Hienoa, kumarrus sinulle!
Pääset kyllä lopuistakin läpi, ei epäilystä.
Kysy jos voin auttaa. Yleensä en lue tätä palstaa, kuin
kerran viikossa, hieman riippuu.

Jos on ylivoimaisen vaikea lasku, niin heitä tänne.
En ole mikään guru matematiikassa enkä fysiikassa
mutta joo, saan kyllä lasketua ne fysiikan tehtävät
jotka ovat tällä palstalla. Kemian tehtävistä yritän
järkeillä atomin uloimman "kuoren" sen minkä
fysiikalla voi

Äänestä
  • Kiitos vain paljon. Nyt tosin joululoma alkaa jo häämöttämään (viikon päästä), joten tammikuussa pitänee palata asiaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onko_näin kirjoitti:

Onko entalpia sama kuin kemiallinen energia? Siis aineen rakenneosien kemiallisiin sidoksiin sitoutunut energia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu