Sukupuolenkorjauksesta

votelo

Ovatko sukupuolensa miehestä naiseksi korjanneet voimakkaampia kuin naiset keskimäärin ja vastaavasti naisesta mieheksi korjanneet heikompia kuin miehet keskimäärin?

4

162

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yksikö

      Mielenkiintoinen kysymys. Sillähän se selviää onko ne oikeasti biologisesti miehiä. Laittakoot tähän viestiketjuun paljon nousee penkistä. Katotaan naisten nostot jostain, ja jos transujen laittamien tuloksien keskiarvo on vähänkään suurempi, niin tulos on selvillä (sillä niin perinhän siinä tulee käymään).

      • PääasiassaPääasia

        Sukupuolta "korjaamalla" ei muutu biologisesti sukupuoleltaan, vaan on edelleen kromosomeiltaan se miksi on syntynyt. Ei vaikka kuinka leikeltäisiin ja leikittäisiin että poika on tyttö tai päin vastoin. Naista leikkivällä miehellä ei ole kohtua, munasarjoja ja vaginaa vaan pelkkä tunkkainen nahkainen tasku jolla ei ole edes vulvan itsepuhdistavia ominaisuuksia. Miestä leikkivällä naisella ei taas puolestaan ole luonnollisesti toimivaa penistä, ei eturauhasta eikä siittiöitä tuottavia kiveksiä.

        Tämä on todellisuus, se on sitten eri asia mitä jotkut tahtovat leikkiä ja itselleen uskotella, mutta todellisuus ei muutu siitä miksikään. Aidot kromosomipoikkeamat ja hermafrodiitit ovat sitten oma lukunsa, mutta heillä ei ole mitään tekemistä näiden kanssa joista nyt vain tuntuu että pitäisi olla jotakin muuta kuin on.


    • Ihmisen sukupuoli määräytyy jo hedelmöityksessä, eikä sitä voi vaihtaa toiseksi millään menetelmällä. Ihminen ei myöskään voi itse valita omaa sukupuoltaan, vaikka Suomen Opetushallituksen julkaisema tasa-arvo opas kouluille: "Tasa-arvotyö on taitolaji", niin väittää.

      Tässä yhteydessä on myös syytä muistuttaa, että on vain kaksi sukupuolta: mies ja nainen, vaikka yllämainittu opas uskottelee, että sukupuolia voisi olla useampia. Sekä miehiä että naisia on suunnilleen yhtä paljon, joten mitään sukupuolivähemmistöjä, joista mm. Seta, puhuu, ei ole olemassakaan.

    • SelvääKuinPläkki

      Biologinen sukupuoli on mitä on, ja sen määräävät suurimmalta osin kromosomit (X/Y). Sielun sukupuoli-identifikaatio kussakin uudessa elämässä on edellisten elämien ja nykyisen elämän aikana kerääntyneiden impulssien, kokemusten ja ehdollistumien kokonaisuus. Joissakin tapauksissa, esim. pitkien vain toiseen sukupuoleen syntymisen ketjujen tuloksena, biologisen ruumiin antamat toisenlaiset impulssit eivät riitä ainakaan yhden elämän aikana päihittämään jo olemassaolevia mentaalisia vaikutelmia omasta sukupuolesta, jolloin henkilö on nk. transsukupuolinen, eli kokee olevansa mies naisen kehossa tai toisin päin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      2112
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      102
      1903
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      147
      1846
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      97
      1431
    5. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      35
      1399
    6. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      317
      1275
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      61
      1252
    8. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      130
      1122
    9. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      276
      1076
    10. Kuulin juttua että Jeesus on kopioitu krishnasta

      Pitääkö paikkansa että kertomukset ovat samat kummankin uskonnon kirjoissa
      Hindulaisuus
      447
      973
    Aihe