Helvetin kidalta ja mistä se itku tulee helvettiin, helvetin kansalle?
Mulla oli toinen kysymys mielessä. No nyt muistan. Vaivataanko vai kidutetaanko pahoja langenneita enkeleitä?Vai kidutetaanko? Kidutus vaivaamisen kiertoilmaisu?
Entä ihmisiä kidutetaanko helvetin kokevia ihmisiä?
Mitä vaivaaminen tarkoittaa? Tuleeko hammastenkiristys reijistä hampaissa? Ihmisillä on hampaat helvetissä?!
Mistä tietää varmuudella pelastuuko
33
10323
Vastaukset
- PyhäHenkiSenTodistaa
Roomalaiskirje 8
14. Sillä kaikki, joita Jumalan Henki kuljettaa, ovat Jumalan lapsia.
15. Sillä te ette ole saaneet orjuuden henkeä ollaksenne jälleen pelossa, vaan te olette saaneet lapseuden hengen, jossa me huudamme: "Abba! Isä!"
16. Henki itse todistaa meidän henkemme kanssa, että me olemme Jumalan lapsia.
17. Mutta jos olemme lapsia, niin olemme myöskin perillisiä, Jumalan perillisiä ja Kristuksen kanssaperillisiä, jos kerran yhdessä hänen kanssaan kärsimme, että me yhdessä myös kirkastuisimme.- aamenta
Aamen!
Juuri noin. Minua ihmetyttää se, että tälläkin palstalla itseään uskoviksi tituleeraavat ihmiset eivät tiedä pelastuvatko he vai eivät🤓
usko.vainen kirjoitti:
Juuri noin. Minua ihmetyttää se, että tälläkin palstalla itseään uskoviksi tituleeraavat ihmiset eivät tiedä pelastuvatko he vai eivät🤓
Kirjat avataan, sitten katsotaan.
torre12 kirjoitti:
Kirjat avataan, sitten katsotaan.
Kyllähän sinäkin tiedät jo nyt ettet sinä pelastu koska et usko 🤓
usko.vainen kirjoitti:
Kyllähän sinäkin tiedät jo nyt ettet sinä pelastu koska et usko 🤓
Heh. Kirjoja ei ole avattu. En tosin usko koko juttuun.
torre12 kirjoitti:
Heh. Kirjoja ei ole avattu. En tosin usko koko juttuun.
No, mutta se on hyvä, ettet sitten ylläty kun ne kirjat avataan.
usko.vainen kirjoitti:
Juuri noin. Minua ihmetyttää se, että tälläkin palstalla itseään uskoviksi tituleeraavat ihmiset eivät tiedä pelastuvatko he vai eivät🤓
Mutta joka vahvana pysyy loppuun asti, se pelastuu.
- homottajalle
Kuusenjuuret kirjoitti:
Mutta joka vahvana pysyy loppuun asti, se pelastuu.
Vahvana missä? Homotuksessako?
usko.vainen kirjoitti:
No, mutta se on hyvä, ettet sitten ylläty kun ne kirjat avataan.
Mistä sinä sen tiedät, etten yllättyisi.
- palleilla.kaljuun
torre12 kirjoitti:
Mistä sinä sen tiedät, etten yllättyisi.
Sinulle ei tule yllätyksenä, että joudut kadotukseen, eihän?
palleilla.kaljuun kirjoitti:
Sinulle ei tule yllätyksenä, että joudut kadotukseen, eihän?
Ei sinänsä. En kylläkään usko moisia juttuja. Ihmisillä on ollut monia ajatuksia kuoleman jälkeiseen aikaan.
Paras ajatus on Raamatussa: muutumme maaksi jälleen.homottajalle kirjoitti:
Vahvana missä? Homotuksessako?
Raamattu taitaa olla sinulle tuntematon kirja.
Tiedä siitä varmuudesta mutta tämä se on se mittapuu jolla päätös loppusijoituspaikasta tehdään:
"Kun Ihmisen Poika tulee kirkkaudessaan kaikkien enkeliensä kanssa, hän istuutuu kirkkautensa valtaistuimelle. 32 Kaikki kansat kootaan hänen eteensä, ja hän erottaa ihmiset toisistaan, niin kuin paimen erottaa lampaat vuohista. 33 Hän asettaa lampaat oikealle ja vuohet vasemmalle puolelleen. 34 Sitten kuningas sanoo oikealla puolellaan oleville: 'Tulkaa tänne, te Isäni siunaamat. Te saatte nyt periä valtakunnan, joka on ollut valmiina teitä varten maailman luomisesta asti. 35 Minun oli nälkä, ja te annoitte minulle ruokaa. Minun oli jano, ja te annoitte minulle juotavaa. Minä olin koditon, ja te otitte minut luoksenne. 36 Minä olin alasti, ja te vaatetitte minut. Minä olin sairas, ja te kävitte minua katsomassa. Minä olin vankilassa, ja te tulitte minun luokseni.'
37 "Silloin vanhurskaat vastaavat hänelle: 'Herra, milloin me näimme sinut nälissäsi ja annoimme sinulle ruokaa, tai janoissasi ja annoimme sinulle juotavaa? 38 Milloin me näimme sinut kodittomana ja otimme sinut luoksemme, tai alasti ja vaatetimme sinut? 39 Milloin me näimme sinut sairaana tai vankilassa ja kävimme sinun luonasi?' 40 Kuningas vastaa heille: 'Totisesti: kaiken, minkä te olette tehneet yhdelle näistä vähäisimmistä veljistäni, sen te olette tehneet minulle.'
41 "Sitten hän sanoo vasemmalla puolellaan oleville: 'Menkää pois minun luotani, te kirotut, ikuiseen tuleen, joka on varattu Saatanalle ja hänen enkeleilleen. 42 Minun oli nälkä, mutta te ette antaneet minulle ruokaa. Minun oli jano, mutta te ette antaneet minulle juotavaa. 43 Minä olin koditon, mutta te ette ottaneet minua luoksenne. Minä olin alasti, mutta te ette vaatettaneet minua. Minä olin sairas ja vankilassa, mutta te ette käyneet minua katsomassa.'
44 "Silloin nämäkin kysyvät: 'Herra, milloin me näimme sinut nälissäsi tai janoissasi, kodittomana tai alasti, tai sairaana tai vankilassa, emmekä auttaneet sinua?' 45 Silloin hän vastaa heille: 'Totisesti: kaiken, minkä te olette jättäneet tekemättä yhdelle näistä vähäisimmistä, sen te olette jättäneet tekemättä minulle.'
46 "Ja niin he lähtevät, toiset iankaikkiseen rangaistukseen, mutta vanhurskaat iankaikkiseen elämään."Lähdekritiikin huomioon ottaen en kovin paljon pistäisi painoa noille sanoille. Itseasiassa en ollenkaan.
- sage8.ei.kirj
Tuo on ainakin harvinaisen selkeästi sanottu, muut Raamatun kohdat tuosta asiasta ovat sitten tulkintojen tulkintojen takana.
- Pudis55
Kyllä pelastut, helvettiä ei ole.
- YksinkertaistenAjatuksia
aivotko.hoi kirjoitti:
Totta. Fitti juttu sinänsä, mutta ei taida olla taivastakaan...
Luotan Jumalaan ja ilmoitukseensa mutta en luuloihin, joita ihmiset esittävät.
- pitkäänuskossa
Jos uskot Jeesuksen Kristuksen sovitustyöhön ja rukoilet Häneltä pelastusta ja osuutta Jumalan valtakuntaan, niin et pääty helvettiin. Ei ole tunteiden asia vaan Jumalan sanan lupaama tosiasia.
Vaivaaminen viiittaa ehkä henkisiin kärsimyksiin ja tekoihin joita katuu, ei siis taikinantekoon ;) Tuo helvetintuskat ja kidutus lienee oikeastaan ihmisten keksimää vaikkapa maalaustaiteessa, ihmisellä on aina ollut pohjatonhalu tietää asioita ja toistaalta myös visioida niitä.
Raamattu kertoo helvetin kadotuksen olevan lähinä ehkä loputonta "kaipausta" kuin pohjattomaan kaivoon hukkumista, toki siellä myöskin on sitten sitä fyysistä kuritusta kuvattu jne. Ja toisin kuin monet toisin kuin monet tosi uskovat haluavat ajatella sen , että tulee kilvoitella, juu tulee mutta nimenomaan sydämmen puhtaudesta, eikä kivittämisestä. Tuomion pasuunat menevät nimittäin automaattisesti helvettiin, tuostakin löytyy ihan kirjoitettu ohje Raamatussa jossa ei vissiin mitään "Pertsa. poikkeuksia" mainita.Mitään helvettiä, demoneita eikä saatanoita ole olemassakaan jo siksi, että Jumala silloin osoittautuisi olevansa vailla kaikkivaltiuttaan ja viisauttaan. Ei kai kaikkivaltias luo itselleen kilpailijoita ihan piruuttaan että saisi rääkätä sitten luomiaan loputtomasti.
sage8 kirjoitti:
Mitään helvettiä, demoneita eikä saatanoita ole olemassakaan jo siksi, että Jumala silloin osoittautuisi olevansa vailla kaikkivaltiuttaan ja viisauttaan. Ei kai kaikkivaltias luo itselleen kilpailijoita ihan piruuttaan että saisi rääkätä sitten luomiaan loputtomasti.
Uskonnoissa on on aina mukana ne peloitusasiat.
- ei.pelkoa.Jeesuksessa
torre12 kirjoitti:
Uskonnoissa on on aina mukana ne peloitusasiat.
Jeesuken omat eivät pelkää yhtään mitään. Ei ole aihetta pelätä mitään.
- Obadja151cm
Tuomionpasuuna ja varoituksen pasuuna ovat erikseen. Varo väärää todistusta.Joudut vastuuseen.
ei.pelkoa.Jeesuksessa kirjoitti:
Jeesuken omat eivät pelkää yhtään mitään. Ei ole aihetta pelätä mitään.
Aha. Helvetin pelko ei iske siten uskovien eikä ateisteihin. Itsekään en pelkää mitään.
- q.v
Mistä tiedätte ettette joudu Hadekseen, tai tuhansiin muihin eri uskomuksien paikkoihin?
- lukenut
Jos tosiasan haluat tietää mitä Uusi Testamentti sanoo kadotuksesta, ikuisesta piinasta, helvetistä jne, lue tämä tarkka tutkielma siitä mitä alkutekstissä sanotaan.
Parempaa tutkielmaa ei löydy!
http://siintoensio.wixsite.com/minsida-2 - on_luettu_ja_muutakin
lukenut kirjoitti:
Jos tosiasan haluat tietää mitä Uusi Testamentti sanoo kadotuksesta, ikuisesta piinasta, helvetistä jne, lue tämä tarkka tutkielma siitä mitä alkutekstissä sanotaan.
Parempaa tutkielmaa ei löydy!
http://siintoensio.wixsite.com/minsida-2Matteuksen evankeliumin 25 luku ja jakeet 31-46 antaa osviittaa mitä tapahtu sillä ne ovat itsensä Jeesuksen sanoja.
Kyllähän se kuulkaa arvoisat "uskovat" on niin, että JOS kadotus ja pelastus ovat todellisia, niin kyllä suuri on hämmästys monen koksilapion varteen joutuvan muka-hurskaan mielessä. "Mitä vitt...!!! Enkös muka uskonut ja rukoillut ja luottanut Raamattuun kirjaimellisesti? Mikä meni pieleen?"
"Kaikki!!!" jyrähtää Kristus läpeensä kypsyneenä "uskoviin"Kaikki! Luotitte juutalasiin antiikin ajan kirjoituksiin vaikka ette edes ymmärtäneet mitä niillä haluttiin sanoa. Ei niitä teille ollut edes tarkoitettu. Teitte omasta uskostanne itsellenne jumalan ja sivuutitte tykkänään sen mitä käskin teidän noudattaa. Hop-hop nyt...lapio heilumaan ettei lämpö lopu...!!!"Sitä pitää kysyä Pertsalta, joka lienee ainut palstalla kirjoittavista, jolla on pelastusvarmuus.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään14213275Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen873714Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,1303021Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2721445Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?441418Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1561373Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151294Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141244- 811091
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin205999