Veljeni oli ostanut Puuilosta digitaalisen haudutuspadan, hintaa padalla oli ollut 40 euroa. Hän tarjosi meille lauantaina päivällisen, soija/pippuri/savupaprika/valkosipuli marinadissa yön yli pidettyä paksuiksi pihveiksi siivutettua porsaanulkofilettä. Pihveihin oli ensin paistettu väri paistinpannussa ja sitten oli haudutettu haudutuspadassa viini/ranskalainen sipulikeitto/lihaliemessä 5 tuntia, liha oli todella maukasta sekä mureaa. Hän oli vielä tehnyt upeanmakuisen kastikkeen padan liemestä jauhoilla suurustamalla ja sekoittamalla siihen kermaa sekä hieman luumuhilloa. Se oli niin loistava annos että tänään marssin ostoksille ja ostan vastaavanlaisen haudutuspadan, maksoi mitä maksoi.
Uskomattoman hyvää haudutettua lihaa
5
772
Vastaukset
- EiTarvitseVahtia
Meillä on 4,6 litran haudutuspata aktiivisessa käytössä mökillä, vahtivapaa tapa tehdä pataruokia. Kun kesällä ei viitsi uunia mökissä lämmittää niin eikun lihat ja muut einekset ennen nukkumaan menoa pataan, ajastin päälle ja sitten kuorsaamaan kilpaa eukon kanssa. Aamulla tuntikausia hiljaa muhinut pata on valmis ja vielä lämmin monta tuntia jos tarve vaatii. Kana ja kalapatoja on myös tehty aika usein, ostoa ei ole tarvinnut katua.
- Kinkkukalevi
Jo on hyvä pata kun suomi24-sivustolle tehdä siitä avaus. Onnea teitille, itse jatkan uunissa kypsentämistä.
Kinkku illalla uuniin miedolle lämmölle, ja herättyäsi saat aamiaiseksi kypsää sianpersettä. Päälle sinappia, avot. - vanhatkonstit
Kun on kunnon leivinuuni, niin ei haudutuspatoja tarvia.
- A-pesä.kestää
Kiinalaisia paloturvallisia romuja. Luonto kiittää. Me ostimme 1980-luvulla Aromipesän. Toimii edelleen kuin junan vessa, eikä tarvitse ylimääräisiä sähköjohtoja.
- sitkeäVäliliha
Onnistuuko tuolla välilihan haudutus? Perinteisillä metodeilla en ole onnistunut saamaan koskaan välilihasta mureaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2804743Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353056Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k492949Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271232- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7986Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52969Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78961