Maailman merien pinnankorkeudet ovat nousseet ilmaston lämpenemisen vuoksi, koska mannerjäätiköitä on sulanut ja koska merien vesi on lämmennyt. Lämpenemistä seuranneen lämpölaajeneminen vuoksi merenpinnan on havaittu nousseen 19 senttimetriä viime vuosisadan alusta.
Laske, kuinka suurta merien lämpötilan keskimääräistä nousua 19 cm:n vedenpinnan kohoaminen edellyttää. Tiedetään, että pääasiassa lämpeneminen on koskenut merien pintakerrosta 700 metrin syvyyteen asti.
Kiitos jos joku jaksais tähän vastata, pitäis huomiseks saada tehtyä! :)
Olisiko jollain fiksulla apuja tähän tehtävään?
7
183
Vastaukset
- Yksinkertaista_rakas_W
Meren suhteellinen tilavuuden muutos on likimäärin 0,00019 /0,7. Veden tilavuuden laajenemiskerroin on 0,00018/°C. Jakolaskulla saadan ∆T.
- Joakim1
Missä lämpötilassa? Veden lämpölaajanenimen on kaikkea muuta kuin vakio https://www.engineeringtoolbox.com/water-density-specific-weight-d_595.html
Pitäisi siis tietää tuon 700 m kerroksen keskilämpötila tai oikeastaan lämpötilajakauma. - Yksinkertaista_rakas_W
Joakim1 kirjoitti:
Missä lämpötilassa? Veden lämpölaajanenimen on kaikkea muuta kuin vakio https://www.engineeringtoolbox.com/water-density-specific-weight-d_595.html
Pitäisi siis tietää tuon 700 m kerroksen keskilämpötila tai oikeastaan lämpötilajakauma.Laskeskele tästä:
https://manoa.hawaii.edu/exploringourfluidearth/sites/default/files/styles/half-page-width/public/M1U2-SF Fig2-5 Summer & Winter Temp.png?itok=XJb3LSdh
Tarkistuksen vuoksi voisit integroida arvon koko merialueen yli ottamalla huomioon lämpötila- ja suolaisuusprofiillit, ilmanpaineen sekä maan vetovoiman kiihtyvyyden vaihtelut. Tulosta olisi sitten mukava verrata tähän karkeaan likiarvoon.
- näin.on
Tietysti kaikkein selvintä on, että kirjoittaa vastaukseksi: Huuhaapaskaväitteitä on turha yrittää tukea joillain laskelmilla.
Jos olisi kysytty: Kuinka paljon merenpinta kohoasi jne, niin sitten olisi jutussa jotain järkeäkin. - vaikea.tehtävä
Valtamerien lämpötilajakauma on sellainen, että ylimmän 1000 metrin matkalla siirrytään pintaveden lämpötilasta noin 4 C lämpötilaan. Parisataa ylintä metriä voi olla suunnilleen samassa lämpötilassa. Lämpötilajakautuneen kerroksen nimi on termokliini eli harppauskerros.
Veden lämpölaajenemiskerroin riippuu epälineaarisesti lämpötilasta. Se on neljän asteen kohdalla nollassa ja sen alapuolella negatiivinen. Lisäksi tuo kerroin riippuu paineesta eli 1000 metrin syvyydessä merivesi laajenee enää puolet siitä mitä sama lämpötilanmuutos aiheuttaisi ilmakehän paineessa.
Jos merivesi lämpenee niin lämpeneminen ei tapahdu kauttaaltaan vaan ylemmissä kerroksissa eli käytännössä termokliinissä. Alempien kerrosten lämpötilajakauman naulaa paikalleen veden lämpölaajenemiskertoimen nollakohta eli lämpötila, jossa vesi missäkin paineessa saavuttaa maksimitiheyden. Mitä suurempi paine sitä matalampi tuo lämpötila on.
En tiedä mitä oletuksia tehtävänannossa on tarkoitus tehdä. Yksinkertaisimmillaan voisi katsoa meren keskilämpötilan 350 metrin syvyydessä ja ottaa tuota vastaavan lämpölaajenemiskertoimen koko maapallon merivesien ylimmän 700 metrin paksuisen kerroksen lämpölaajemiselle. Tuolloin jätetään huomioitta laajenemiskertoimen pieneneminen paineen kasvaessa ja laajenemiskertoimen pieneneminen lämpötilan laskiessa, jotka molemmat vaikuttavat 700 metrin syvyydessä. Helvettiäkö ylipäätään vastailette näille tyypeille mitään?
Luuletteko tekevänne palveluksen vai?- tollot
Ei helvetti, tältä palstalta pitäisi saada apua sellaisten tyyppien, jotka ovat yrittäneet itse, ei näitten vitun urpojen jotka "ei sillee niiq viiti tehä itse ;)))"
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3073025Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612353- 1212049
Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3492033Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1271733Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121385- 671379
- 661337
- 681263
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781233