Murteella kirjoitettu on tyhjänpäiväistä

Tämä_on_todettu

Kitteen palstalla joku varmaan erittäin sivistyny, korkeesti koulutettu ja muutenkin älykköihi lukkeutuva persoona on tehny seleväks minkalaisii on murteella kirjotetut viestit ja etenki millasia on niitä kirjottavat immeiset. Ihan tiijotusluonteisena asiana ilimotan nyt täänki palstan käyttäjille, niin tiijättäpä sitten.


Korppisylissä
15.5.2018 9:41

Nämä murteella kirjoitetut kommentit ovat nimenomaan useimmiten tyhjänpäiväisiä kirjoituksia, kaiken vastustamista, ja karkottavat lukijoita ja oikeaa asiaa kirjoittavia palstalta. Tämä murteellakirjoittaja voisi hänkin vilkuilla muiden paikkakuntien ja maakuntien palstoja - eipä löydy vastaavaa savon viäntämistä miltään Savon sydämessäkään olevalta palstalta.

4

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puhutpuolesta

      Otsikkosi kertoo kaiken puolestani. Esim. Satakunnan Kansan Porilaine-liitteessä kaikki kirjoitukset ovat murretta, mutta niitä tyhjänpäiväisyyksiä en jaksa lukea. Yleis- ja kirjakieliset tekstit ovat mieleeni. Puheessa murteet ovat rikkautta.

    • Vae ee löövvy savov viäntämistä! Vilikaseppas kuule nuita Savollinnan ja Kuopijon palstoja ni alakkaa löötyvä:D Meekäpoeka viljellöö siellä tätä mualiman haaskinta ja sulavinta kieltä:D:D:D Eekä kirjuttelekkaa mittää tyhjänpäevässyyksijä vuan täättä asijjoo!:D

      • näin.on

        Se, mikä on täättä asijjoo, jää minulta lukematta.


    • arvelenpa.vain

      Oli joskus savonmualla mies, jonka nimi oli Kauppinen. Kaappiseksi häntä sitten tituleerattiin. Kaveri muutti nimensä Kaappiseksi ja sitten häntä tituleerattiin Kuappiseksi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      129
      14290
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      27
      5918
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      154
      5465
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      298
      4319
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      38
      4077
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      99
      3651
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      2
      3561
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      22
      3528
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      59
      2611
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      93
      1408
    Aihe