Sote- uudistuksen valmisteluihin on käytetty muutamassa vuodessa miljardeja dollareita. Yksityiset terveystalot ovat tehneet mittavia investointeja ja uudelleenjärjestelyjä. Firma poikineen on siinä rytäkässä vaihtanut omistajaa. Julkisia palveluja on jo siirretty yksityisille toimijoille. Suomen valtiolta on mennyt myös miljardeja soten ja maakuntauudistuksen vaatimiin selvityksiin ja muutostöihin.
Tänään Kokoomuksen Susanna Koski viimeisimpänä hallituspuolueen kansanedustajana ilmoitti, että aikoo äänestää sotea vastaan. Kokoomus käy valiokuntatasolla viivytystaistelua, ettei sote astuisi voimaan. Sotea ja maakuntauudistusta ei siis tule!
Suomen terveydenhuoltojärjestelmä on jo nyt tutkimusten mukaan eritasa- arvoisempi, kuin esim. Amerikan paljon parjattu malli. Se ei voi köyhän kannalta mennä enää huonompaan suuntaan. Riski on otettava ja sote- uudistus toteutettava.
Vaalien jälkeen sitten koittaa meille köyhille ammoiset ajat, kun SDP pääsee valtaan ja korottaa minimieläkkeitä ja työttömyyskorvauksia reilusti. Tällöin kyseisiä etuuksia nauttivien kansalaisten ansiotaso nousee lääkärien ansiotason luokkaan. Aktiivimalli lopetetaan myös työttömiltä, joten ei tarvi turhaan rehkiä.
Tämä oli mainio pätkä, kun Hissu Hietalahti jauhotti Päivärinnan. Hissun perustamalle poliittiselle puolueelle olisi nyt tilausta ja takuulla saa yli 50% äänistä: http://www.iltalehti.fi/iltvviihde/201805250113402_a2.shtml
Olen lapasesta saakka haaveillut, että tämä kävisi toteen myös Suomessa ja nyt se on totta!!!!!
https://www.youtube.com/watch?v=MuSPdsPWit0
Suomen politiikka on Babylonin morsian!
a-no
3
121
Vastaukset
Kesä tuli liian varhain. Ahistaa. Minäkin olen lapasesta lähtien toivonut sitä sunt tätä mutta tyydyn vähään ja odotan viileämpiä kelejä.
- Taivaantie-666
Voimallinen oli tuo Hietalahden puheenvuoro. Aito Suska Päivärinta näytteli hyvin tyrmistynyttä toimittajaa. Yleisökin oli tuossa näyttelijöitä.
Mutta veret pysäyttävä, jysäyttävä esitys kertakaikkiansa.
Maksaakohan Hietsu edes kirkollisveronsa? Kiroilee enemmän kuin reumanruntelema vanha mummoni. Ei sote ole mikään ongelma. Ongelma on maakunnat ja se, että maakunnissa edelleen elää, ihmisiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla4721366- 641136
- 61852
- 61815
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18767Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k100733- 72704
Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai49681- 30677
- 62664