Olen pistänyt merkille, että kun missä tahansa ryhmässä on ihminen joka on taitava sanankäyttäjä, sosiaalinen ja hyvin vakuuttavan oloinen sanomisissaan ja tekemisissään, hänestä pitävät kaikki ja häntä ihaillaan ilman epäilyksiä. Harva haluaa ymmärtää, että hänelläkin on kääntöpuoli, ja hän voi samanaikaisesti olla esim. henkisesti/moraalisesti tvs hyvinkin jälkeenjäänyt ihminen.
Tulee mieleen esimerkki vanhasta koulukaveristani aikuiskoulutuksessa. Meilläkin synkkasi ensi alkuun, ennen kuin aloin huomata hänen luonteensa kieron puolen. Kaikkiin muihin hän meni kuitenkin loppuun asti täydestä, tuntui että kaikki ympärillä olivat tulleet sokeaksi. Henkilö todella oli kadehdittavan aidon oloinen ja sosiaalisesti taitava sekä -älykäs, mutta auta armias jos joku hänen täydellisyytensä kyseenalaisti... Sain ennen tätä hänen ystävänään kuulla niitä hänen todellisiakin mielipiteitään, kuinka tyhmiä ja vajaita muut hänen mielestään olivat. Oli hämmentävää kuinka aidon oloisesti hän kuitenkin viihtyi näiden lampaiden seurassa ja osasi peittää todelliset ajatuksensa, ihan joka ikinen piti tästä tyypistä.
Jossain vaiheessa kyllästyin tähän kaksinaamaisuuteen ja otin häneen hajurakoa, mikä oli virhe. Hän muuttui mulle tosi tympeäksi, ja ilmeisesti puhui muille ihan potaskaa siitä, mikä meidän välimme oli rikkonut. Kaikki toki uskoivat siihen mitä hän sanoi, ja ehkä jopa säälivät minua raukkaa joka en enää kelvannut ystäväksi tälle maailman ihanimmalle ihmiselle. Jos puolikkaalla sanallakaan yritti tuoda omaa puolta asiasta esille, sitä ei uskonut kukaan, minua pidettiin paskanpuhujana. Ko ihminen petti miestään minkä ehti, oli tunne-elämältään tosi kylmä, eikä häntä kiinnostanut opiskelemallamme sosiaalialalla ihmisten auttaminen, vaan heidän manipuloimisensa ja vallankäyttö.
Tuli mieleen että Hitlerillä oli varmaan samoja piirteitä.... Kova karisma ja sairas, manipuloiva mieli. Ja ihmiset ovat enimmäkseen ihan lampaita tällaisten tyyppien edessä. Työelämässä olen saanut tutustua muutamaan muuhunkin vastaavaan tyyppiin, jotka sosiaalisilla taidoillaan hurmaavat kaikki, mutta selän takana kieroilevat minkä ehtivät. Onko kukaan muu huomannut tällaisen ihmistyypin olemassa oloa tai ärsyyntynyt kyseisestä ilmiöstä ? En usko että kyseessä on mikään psykopaatti Hitlerin tyyliin, vaan vain ihminen jolle on siunattu sosiaalista lahjakkuutta muita enemmän, mutta ilmeisesti kaikkea muuta sitten muita vähemmän... ja todellakin suuri osa meistä menee tähän halpaan, minäkin alkujani.
Sosiaalisen ja pidetyn ihmisen kääntöpuoli
Turpiintuli
0
77
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703169
- 622515
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562146Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942065- 551972
- 421594
- 401570
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141263EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391178- 61103