Miten herkkusienet laitetaan säilöttynä purkkeihin ? En ole ohjeita löytänyt ja ois monta kiloa herkkusieniä.
Herkkusienien säilöntä purkkeihin ?
4
1466
Vastaukset
- sieniherkku
Kuivaa ne ja laita paperipussiin tai vaikka miniluumutoaattirasioihn.
Eivät kestä kosteutta yhtään , tulee home.
Jos on käytössä hyötykuivur niin sillä jos ei niin viipaloi puhtaalle mustalle uunipellille ja laita kuivamaan aurinkoon.
Pitää olla ihan rapsahtavan kuiva, ei yhtään kosteutta.
Sitten vaan murentelet niitä keittoon tai kastikkeeseen. - kiutaköngäs
Kiitos vastauksesta.
Keittämiseen:
- vettä
- 1 kilo sieniä
- 0.5 dl sitruunamehua
Liemi:
- 1dl väkiviinaetikkaa
- 1 rkl sokeria
- 1 rlk suolaa
- laakerinlehtiä
- mustapippureita
- säilöntäaine (esim. Atamon)
Purkkeihin mukaan (halutessasi):
- valkosipulin kynsiä pieneksi paloiteltuna
OHJE:
- Keitä sieniä 10 minuuttia sitruunamehuisessa vedessä.
- Toisessa kattilassa valmista liemi: kaikki aineet vaan sekaan ja kiehauta. Lisää lopuksi säilöntäaine, sillä sen teho heikkenee keitettäessä.
- Laita sienet, ja halutessasi valkosipulia, puhtaisiin (sata-asteisessa uunissa kuumennettuihin) purkkeihin.
- Kaada päälle liemi mausteineen, niin että sienet peittyvät.
- Sulje purkit heti tiiviisti.
- Jäähdytä huoneenlämmössä ja säilytä viileässä.
Vinkki: Päälle voi tunkea jotain niinkuin suolakurkkuihinkin laitetaan mustaherukanlehtiä ja tillinvarsia, jotta kestäisivät paremmin liemessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2043025Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391580Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921432- 881332
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e411260Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481186Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121148Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze119979Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89902Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44783