Kaikki on mennyt nettiin, youtube, khan academy ym.. sieltä pitäisi kaikki tieto löytää. Kirjastosta saatat jonkun englanninkielisen kirjan löytää joka voi auttaa jos ymmärrät siitä jotain.
Henkilökohtaista opetusta ei saa enää missään.
Henkilökohtaista opetusta ei saa enää missään.
Vastaukset 8
Vanhimmat
syytä siitä päättäjiä ne on karsineet köuluksesta
Jep, ei kerrota vastausta, pitää itse etsiä.
Niin kuin mitä? Eikö täällä pitäisi nopeasti opettaa/kouluttaa miten tehdä jotain? Oikea vastaus on oleellinen oppimiseen.
Esimerkki.
Pitäisi oppia missä on länsi.
Opettaja ei opeta, vaan seuraa sivusta.
Menet opettajalle sanomaan että auta, mutta hän ohjaa nettiin.
Kuvittele jos oltaisi keskiajalla ja opettaja kertoisi menemään hakemaan tietoa naapurikaupungista.
Jaa että mikä kaupunki (netti = kaupunkeja, sivusto = kaupunki), ei vastausta.
No täytyy sitten lähteä johonkin 5 eri kaupungista minne jokaiseen on matkaa viikkoja.
Jos olisi opettaja vain sanonut että aurinko nousee lännestä olisi asia opittu. Hidasta touhua kun etsitään ja sitten ei saada välttämättä oikeaa vastausta. Aikaa tuhlataan viikkoja.
Väärin olis opittu tuollakin tavalla. Aurinko nousi keskiajallakin idästä :-)
MIten on mahdollista, että tämän päivän ns. normaali nuori osaa älylaitteellaan tehdä netissä ihan mitä vaan. Oppii esimerkiksi minkä tahansa eSport-pelin. Sitten, jos pitäisi opiskella jotain saman laitteen avulla, niin eipä tule enää mitään. Joka asiaa pitäis olla joku vieressä neuvomassa, oli sitten kyse prosenttilaskusta tai vähän hankalammasta ammattiaineesta.
Näin on. Omaa laiskuutta se vain on, jos ei opi. Siis tarkoitan, että yksinkertaisesti ei viitsitä käyttää aikaa itseopiskeluun ja treenaamiseen.
Kyllä+opetus+on+niin+kuraa.+Kouluissa+opetetaan+tiedon+etsintää+joka+asiassa,+mikä+vie+asian+opetuksesta+90%+ajasta.
Yksi ongelma on hakukoneet, jotka tunkee vain mainoksia ja maksettuja sivustoja.
Vaikka osaan rakentaa tietokoneita niin halutun tiedon löytäminen on vaikeaa, jos se ei kuulu populaarikulttuuriin.
Artikkelien+kirjoitukset+vain+promotoi+uusia+tuotteita+niiden+tarkoitus+ei+ole+olla+hyviä+koska+aika+on+rahaa.+Saa+samalla+"uutta"+sisältöä+sivuille.
Sama+koskee+99%+sisällön+luojista.+Hyvä+tieto+ei+pysy+pinnalla+kun+uusi+tieto+priorisoidaan.+Uusi+tieto+samalle+tasolle+kuin+vanha.+Sitten+on+samalla+tasolla+kymmeniä+tuhansia+huonoja+mistä+vain+pari+saattaa+olla+hyviä+mitkä+ei+promoo+jotain.
Alussa opettajan rooli voi olla ratkaiseva esim. matematiikassa. Myöhemmässä vaiheessa terävät ja motivoituneet oppilaat kyllä pärjäävät jo pitkälti omillaan, mm. nettiä hyödyntäen.
Kykenemätön opettaja voi saada aikaan sen, että kyvykäskin oppilas toteaa, "ei ole mun juttu".