miekkakala/marliini

marella

Kuka tietää mitä eroa näillä on/onko sama kala, kuuluuko miekkakala marliineihin vai marliini miekkakaloihin?????

3

3291

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juro V

      Eri kaloja ne on.

      Meniskö jaottelu jotensakin näin eli että ne ovat saman alalakon (Scombroidei) eri heimoon kuuluvia kaloja.

      Miekkakalat kuuluvat heimoon Xiphiidae ja marliinit heimoon Istiophoridae.

      Marliineihin luetaan marliinit ja purjekalat, eli ne on saman heimon eri sukuja.

      Ja sitten samaan alalahkoon kuuluvat vielä yhtenä heimona (Scombridae) tonnikalat, makrillit ja bonitot kaikki omia sukujaan.

      ja sitten suvut jakautuu lajeihin ja päästään jo nimeämään kaloja /sinimarliini, mustamarliini...)

      Samanalalahkon heimoja ja mainituissa heimoissa sukuja ja suvuissa lajeja on ties minkä verran muitakin.

      Miten meni vedonlyönti?

      • Hyvä tietolähde on Vanamon julkaisema "Maailman kalojen nimet" vuodelta 2004.

        Miekkakalojen heimoon kuuluu vain yksi laji, miekkakala /Xiphias gladius/.

        Saman alalahkon toiseen heimoon, purjekalat /Istiophoridae/, kuuluu kymmenkunta lajia (tarkka määrä riippuu luokittelijasta), mm. purjekala, atlantinpurjekala, marliini, mustamarliini, sinimarliini ja muita lajeja, joiden nimen jälkiosa on -marliini. Marliineiksi nimetyt eivät kaikki kuulu samaan sukuun.

        Pelkkä sana "marliini" on sikäli epäselvä, että se voi tarkoittaa joko yhtä lajia, /Tetrapturus belone/, tai ryhmää lajeja, joiden nimissä esiintyy sana "marliini".


      • Juro V
        Yucca kirjoitti:

        Hyvä tietolähde on Vanamon julkaisema "Maailman kalojen nimet" vuodelta 2004.

        Miekkakalojen heimoon kuuluu vain yksi laji, miekkakala /Xiphias gladius/.

        Saman alalahkon toiseen heimoon, purjekalat /Istiophoridae/, kuuluu kymmenkunta lajia (tarkka määrä riippuu luokittelijasta), mm. purjekala, atlantinpurjekala, marliini, mustamarliini, sinimarliini ja muita lajeja, joiden nimen jälkiosa on -marliini. Marliineiksi nimetyt eivät kaikki kuulu samaan sukuun.

        Pelkkä sana "marliini" on sikäli epäselvä, että se voi tarkoittaa joko yhtä lajia, /Tetrapturus belone/, tai ryhmää lajeja, joiden nimissä esiintyy sana "marliini".

        ...erotetaanko Tyynenmeren ja Atlantin miekkakalamuodot omiksi lajeikseen vai ei ja siksi tuli käytettyä monikkoa vaikka takaraivossa pyörikin ajatus, että yksi laji siinä heimossa on...Enpä sitten viitsinyt alkaa kaivelemaankaan, kun kysymys ei ollut siitä.

        Nyt tsekkasin ja samaan lajiin näytään määriteltävän miekakalat asuinpaikasta riippumatta. Välimeressäkin näyttää olevan oma kantansa. Eri merien miekkakalakannat näyttäis vaihtelevan ainakin keskimääräisen kokonsa, ehkä myös vähän värityksen puolesta.

        Kiitti tarkastuksesta ja tarkennuksesta ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      52
      1580
    2. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      354
      1335
    3. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      38
      1124
    4. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      350
      1076
    5. kolme tunnistetta kaivatustasi

      Anna kolme tunnistetta kaivatussasi!
      Ikävä
      62
      1061
    6. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      137
      959
    7. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      831
    8. Treffi-ilmoituksia!

      Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte
      Sinkut
      204
      788
    9. Riittäisikö se

      Että nähtäisiin viikonloppuisin? Naiselta.
      Ikävä
      62
      648
    10. Olenko käsittänyt oikein?

      Tykkäät, mutta et halua mitään (ymmärrän kyllä syyn miksi et).
      Ikävä
      42
      639
    Aihe