Onko masentunut, laiska, vai oikeasti sairas?

AamiainenTiffanyllä

Olen itse ollut masentunut pitkään. Minua kuitenkin pidetään skarppina ja osaan esittää läheisilleni aika virkeää minua. Isäni näkee tosin lävitseni. Minulla on mennyt jo pari vuotta niin että en tahdo nousta sängystä ylös. Jaksan hoitaa lapseni asiat mutta se jo kuluttaa minut loppuun. En halua nähdä ketään, ja koen että tehtäväni on vain pitää lapseni tyytyväisenä, ei muuta. Itse usein mietinkin että olen vain laiska, en jaksa kiinnostua mistään tai tehdä mitään. Oma vika. Näen asian niin että koska olen jo lähes 40, kaikki on jo ohi. Minulla oli lapseni isä, ja toista ei tule. Onneksi on ilona edes lapsi.

2

215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nataS666reficuL

      Laiska vaan. Voi kyynel.

    • ykstoiveikas

      Heh heh, kaikki on ohi joo hyvä kun olet edes puolivälissä. Ehdit siis elää vielä toisen elämän kun aloitat alusta. Hae toimiva lääkitys aluksi siitä se lähtee. Sitten ei yllättäen masennakaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      249
      2839
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      3
      1594
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      1
      1257
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1164
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1141
    6. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1015
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1012
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      64
      974
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      927
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      132
      868
    Aihe