Katsoin tänään tuntemattoman sotilaan

Kyseisestä leffasta tuli mieleen seuraavanlainen truismi: "Valtio(valta) joka (kuoleman)rangaistuksen uhalla pakottaa kansalaisensa puolustamaan itseään ei ole puolustamisen arvoinen."
142592
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

-- Sotatila on pakkovallan aikaa , sotaan ei lähdetä vapaaehtoisesti vaan parabellumin saatellessa - jotku vain luulee, että täällä toimii aina demokratia - ein toimi niin.

Äänestä
  • Tietysti silloin olisivat suomalaiset voineet kieltäytyä sotimisesta. Tosin sen seurauksena he eivät olisi voineet kieltäytyä kuljetuksesta Siperiaan. Joko kuljetukseen tai ampuminen siihen paikkaan.

    Lopputulokseltaan jokseenkin tasavahvat vaihtoehdot.

    Äänestä

  • Sellainen_tilanne kirjoitti:

    Tietysti silloin olisivat suomalaiset voineet kieltäytyä sotimisesta. Tosin sen seurauksena he eivät olisi voineet kieltäytyä kuljetuksesta Siperiaan. Joko kuljetukseen tai ampuminen siihen paikkaan.

    Lopputulokseltaan jokseenkin tasavahvat vaihtoehdot.

    Lahtarit sinne Siperiaan olisi lähetetty, ei muita.

    Äänestä

  • v1918 kirjoitti:

    Lahtarit sinne Siperiaan olisi lähetetty, ei muita.

    Ja jokainen, jolla olisi sattunut olemaan lahtareiden valitsijalle mieluisa asunto, tavara tai aviopuoliso tai jota olisi jostakin muusta syystä kadehtittu, olisi joutunut ammutuksi tai Siperiaan.

    Siinä on sitä olisi ollut valintaperustetta suomalaisillekin.

    Äänestä

  • v1918 kirjoitti:

    Lahtarit sinne Siperiaan olisi lähetetty, ei muita.

    Kenties juuri lahtarit pakenivat Neuvostoliittoon 1918-1930 ja tulivat massoittain ammutuiksi rangaistuksena lahtaripolitiikan harjoittamisesta Neuvostoliitossa.

    Äänestä

Neuvostoliiton politrukkien tehtävänä viimesodissa oli kulkea pistooli ojossa hyökkäävien venäläisosatojen jäljessä ja posautella hengiltä ne sotilaat jotka perääntyvät .

.. vaan tämä on varmaan eri asia mitä tarkoitit..

Äänestä
  • Ainahan tuo on ryssäntrollille eri asia.

    Aivan eri asia. ; )

    Äänestä

Valtio joka ei ole puolustamisen arvoinen lakkaa olemasta valtio.
Sitten jokin toinen valtio huolehtii sen uuden alueensa puolustamisesta.

Äänestä

Palvokaa+ihmisiä.+Seuratkaa+heitä.+Kertokaa+kaikille+heistä.+Kultti+pystyyn.+Oi,+palvokaa+alistajaa!Monopoli+Mark+Zuckerberg+auttaa+muita+kuten+Bezos.+Kierrättää+rahaa+jotta+muilla+ei+ole+varaa+ostaa/kilpailla.+Saat+miljoonien+tiedot+sanoo+Zuck+kun+olet+ostanut+mainostilaa+minulta.+Aah+kiitos+kiittää+Bezos.+(10miljoonia+amazon+antaa+fblle.+fb+antaa+10miljoonien+arvosta+dataa.+Muut+ei+saa+kun+ollaan+hyviä+ystäviä).+Zuck+taidan+estää+kilpailevaa+chatti+sovellusta+saamasta+fb+dataa+kun+se+on+nouseva+kilpailija.+Annan+sinun+fire+phonelle+yksinoikeuden+saada+enemmän+meidän+dataa.https://www.reddit.com/r/technology/comments/bdsy1x/mark_zuckerberg_leveraged_facebook_user_data_to/+Raha+tekee+rikkaaksi+ja+estää/ostaa/hakkaa+kilpailijat.+Valtio+on+takataskussa.+Äänestäjät+on+narussa+kun+markkinoinnilla+saa+helposti+40%+uskomaan+mitä+ikinä+toitotetaan.+Valtion+päättäjiksi+ne+jotka+saa+näkyvyyttä+ja+tottelee+rahoittajia.+Uskokaa+uskokaa+pomoja.+Ajattelee+Sinun+parasta+ei+missään+nimessä+omaa.+Miljoonilla+markkinoiminen+ei+vähennä+oikean+tiedon+näkyvyyttä.+Ei+saa+sinua+unohtamaan+tai+keskittymään+epäolennaiseen.+Puhuvat+päät+kertoo+kaikista+tärkeistä+asioista.+Out+of+sight+out+of+mind.+Pelkää,+älä+puhu.+Tule+hyökätyksi+ja+botit+kyllä+alas+äänestää+jos+lahko+i+ole+jo+kiihottunut+niin+tekemään.+Ei+ole+muita+vaihtoehtoja.+Two+step+back+one+step+forward.+Ei+hätää+Te+vaikutitte+ja+nyt+on+kaikki+hyvin+taas.+Kaksi+askelta+taakse+ja+yksi+eteen.+Vau+joo+oltiin+väärässä.+Peruutetaan+askel.+Jep+nyt+ollaan+taas+samassa+pisteessä+mistä+aloitettiin.+Joo!+(ei).+SEURAAVAAN+aiheeseen.+(unohtu,+ei+kiinnosta.+oo+hiljaa.+peukku+alas).Kenen+asialla+valtion+tulisi+olla?Kuka+etusijalle?Mistä+ei+tulisi+välittää?Kuka+on+syypää?Mikä+spin?

Äänestä
  • Aivot voivat myös käydä ylikierroksilla. Kannattaa antaa niille aina välillä mahdollisuus palautua. Ulkoliikunta lienee paras tapa.

    Äänestä

Jos suomeen tulee sota, niin minä ainakaan en lähde suomen valtiota hengenmenon uhalla puolustamaan. Sen verran pahasti se on minut pettänyt. Sen verran pahoja ihmisoikeusongelmia ja epätasa-arvoa täällä on. Ei venäläinen systeemi ole kuin marginaalisesti huonompi.

Miksi oikeus puolustautumiseen ja uhkiin varautumiseen aseellisesti koskee vain valtioita, mutta ei yksilöitä valtioiden sisällä? Eikö yksilö ole kuitenkin viime kädessä kaiken mitta? Eikö sivistyneen ja barbaarisen valtion ero ole siinä miten se kohtelee yksilöitä? Miksi suomessa, joka väittää olevansa sivistysvaltio, ei saa kantaa asetta itsepuolustustarkoituksessa?

Erityisen pöyristyttäviä ovat nämä epäkohdat yhdessä: velvollisuus puolustaa valtiota joka ei suo sinulle oikeutta puolustaa omia oikeuksiasi?!

Äänestä
  • Valtion puolustamisesta en niin tiedä muttaa ainakin Tarja Halosen ja Erkki Tuomiojan kunnian puolustamiseksi olen täysin valmis muuttamaan vaikka Siperiaan. Ainakin jos saa ilmaisen kyydin karjavaunussa.

    Äänestä

  • Suomessa sinulla nimenomaan on oikeus puolustaa omia oikeuksiasi. Venäjällä sinulla ei sitä oikeutta olisi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suomessa sinulla nimenomaan on oikeus puolustaa omia oikeuksiasi. Venäjällä sinulla ei sitä oikeutta olisi.

    Ei venäjälläkään poliisi tule pamputtamaan jos olet kunnolla eli et mene osoittamaan mieltä tai kirjoita nettiin politiikasta. Samanlainen ultimatum vallitsee molemmissa maissa: jos teet asioita n ja m jotka vallanpitäjät ovat määritelleet rikoksiksi, niin poliisi tulee pamputtamaan, oli rike kuinka mitätön tai oikeutettu hyvänsä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


SotaIlmanVoittajia kirjoitti:

Kyseisestä leffasta tuli mieleen seuraavanlainen truismi: "Valtio(valta) joka (kuoleman)rangaistuksen uhalla pakottaa kansalaisensa puolustamaan itseään ei ole puolustamisen arvoinen."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu